Neler Yeni

Yardım FX 8350 İçin Anakart Lazım

Rootz

80+
Merhaba arkadaşlar.

Sistemimi toplarken yaptığım en büyük hatanın bedelini ödemeye başlıyorum. Asus M5A97 LE R2.0 anakartımda CPU için 4 Pin power girişi mevcut. Bu da yüksek seviyeli oyunlarda işlemcinin gücünü kısmasına ve FPS droplarına neden oluyor. Durum böyle olunca da anakartımı değiştirmem gerekli yalnız yaklaşık 7 senelik sistem olduğundan anakartı sıfır bulmakta zorluk yaşıyorum. Yeni nesil bir sistem toplamak istiyordum ancak malum borçlarım nedeniyle biriktirdiğim parayı harcamak zorunda kaldım. Mevcut sistemim güncel tüm oyunları çalıştırıyor ancak dediğim gibi sık sık FPS droplar yaşıyorum.

FX 8350 işlemci kullanıyorum, istediğim anakart MSI Gaming 970 ancak piyasada daha rahat bulunabilecek farklı anakart önerilerine de açığım. Teknoloji konusunda ikinci el tercih etmedim ve etmemeyi düşünüyorum. Şimdi ne yapmalı bana yardımcı olabilir misiniz ?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Bu sisteme yaptığınız yatırım ölü yatırımdır. İkinci elden satmaya çalışın, ekran kartınızı satmayın. Yeni bir sisteme geçmeniz daha mantıklı olur. Ben şimdi size ne anakart önersem boş olacak yani. İlla anakart değişicem diyorsanız 970 chipsetli bir anakart alabilirsiniz.

Rootz

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu sisteme yaptığınız yatırım ölü yatırımdır. İkinci elden satmaya çalışın, ekran kartınızı satmayın. Yeni bir sisteme geçmeniz daha mantıklı olur. Ben şimdi size ne anakart önersem boş olacak yani. İlla anakart değişicem diyorsanız 970 chipsetli bir anakart alabilirsiniz.

Hocam haklısın bende yeni sistemden yanayım ancak birikimimi farklı bir şekilde kullanmak zorunda kaldım maalesef :) Nerden baksan 1-2 sene daha bu sistemle devam edeceğim. Satarsam değil yükseltmek yerine yenisini bile koyamam muhtemelen.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Hocam haklısın bende yeni sistemden yanayım ancak birikimimi farklı bir şekilde kullanmak zorunda kaldım maalesef :) Nerden baksan 1-2 sene daha bu sistemle devam edeceğim. Satarsam değil yükseltmek yerine yenisini bile koyamam muhtemelen.
Haklısınız ve yapacak çok bir şey yok. Dediğim gibi 970 chipsetli bir anakart alabilirsiniz. Bir de işlemcinin kendi gücünü kıstığını nereden biliyorsunuz, kontrol etmeden böyle bir şey dememişsinizdir umarım :D.

Rootz

80+
Haklısınız ve yapacak çok bir şey yok. Dediğim gibi 970 chipsetli bir anakart alabilirsiniz. Bir de işlemcinin kendi gücünü kıstığını nereden biliyorsunuz, kontrol etmeden böyle bir şey dememişsinizdir umarım :D.

Yaklaşık 2 senedir bu sorunla savaşıyorum hocam :D TDP değeri yüksek bir işlemci haliyle 4 pin güç iletiminde sorun yaşıyorum. Ayrıca mosfet soğutucusu da bulunmuyor cayır cayır yanıyor bütün devreler sonra hoşgeldin FPS drop :)

BIOS güç ayarları ve işlemci voltaj ve çarpan düşürme gibi işlemlerle bir nebze sorunu çözdük fakat bu sefer de işlemciyi tam kapasite kullanamıyorum. Bu da son derece moral bozucu oluyo haliyle.

Piyasada 970 ve işlemci ile uyumlu diğer anakartları araştırdım maalesef sıfır olarak bulamadım. Itopya gibi siteler anakartı bana sağlayabilir mi acaba ? Yurtdışından sipariş etmek istemiyorum.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Yaklaşık 2 senedir bu sorunla savaşıyorum hocam :D TDP değeri yüksek bir işlemci haliyle 4 pin güç iletiminde sorun yaşıyorum. Ayrıca mosfet soğutucusu da bulunmuyor cayır cayır yanıyor bütün devreler sonra hoşgeldin FPS drop :)

BIOS güç ayarları ve işlemci voltaj ve çarpan düşürme gibi işlemlerle bir nebze sorunu çözdük fakat bu sefer de işlemciyi tam kapasite kullanamıyorum. Bu da son derece moral bozucu oluyo haliyle
Hah tamam. Öğrenmek istediğim şey buydu. Zamanında çok kişiden yok "işlemcim tam hızında çalışmıyor", yok "ekran kartım tam hızında çalışmıyor" gibi duyumlar aldığım için artık nefret duymaya başladım. Sizin test edip gücünün kıstığını bilmeniz çok iyi bir şey. Keşke herkes bir şey demeden önce test yapsa, araştırsa da öyle konuşsa. Umarım iyi bir anakart bulursunuz hocam.

Rootz

80+
Hah tamam. Öğrenmek istediğim şey buydu. Zamanında çok kişiden yok "işlemcim tam hızında çalışmıyor", yok "ekran kartım tam hızında çalışmıyor" gibi duyumlar aldığım için artık nefret duymaya başladım. Sizin test edip gücünün kıstığını bilmeniz çok iyi bir şey. Keşke herkes bir şey demeden önce test yapsa, araştırsa da öyle konuşsa. Umarım iyi bir anakart bulursunuz hocam.

Yok hocam tamamen ölçüm ve testler sonucu bu sonuca ulaştık. Yıllardır bu işin içerisindeyim normalde böyle bir anakart seçimi de yapmamam lazımdı nasıl olduysa oldu onun da acısı çıkıyor. Ucuz etin yahnisi yavan oldu :) Yine de teşekkür ederim.

Top Bottom