Neler Yeni

G41M-P31 anakarta elektrik geliyor ama start almıyor.

oktayxj

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Oktay
Merhabalar, Anakart modelim G41M-P31 bu elektrik geliyor ama hiç bir şekilde start almıyor bir çok yöntem denedim ama tık yok yardımcı ola bilecek varmı?
Benim denediklerim-
1- Üzerindeki tüm kabloları çıkarıp sadece 24 pin kablosunu takarak denerim çalışmadı.
2- RAM'ların yerini değişerek çalıştırmayı denedim yine olmadı.
3- Farklı bir BIOS pili taktım yine olmadı.
4- BIOS pili olmadan denedim
5- BIOS pilini çıkarıp 1 dakika bekleyip takdim yine olmadı.
6-BIOS pili olmadan denedim olmadı.
7- Kisa devre vardır diye açma kapama tuşunu 1 dakika basılı tutup öyle denedim yine olmadı.
8- Uzay montaj denedim.
9- Ekran kartı olmadan denedim.
10- RAM'lar olmadan denedim.
11- Farkli bir güç kaynadığın da denedim yine olmadı.

En son 1 gün önce aça bildim (statik elektrik atma yöntemi ile) termal macun yenilemek için kapadım ve bugün yeniledim şuan yine açılmıyor sorun nerede ola bilir?
Benim garibime giden şey kasanın demir kısımlarina elimi vurunca elektrik çarpıyor

jeff123can

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
729
İsim
Anonim
Merhabalar, Anakart modelim G41M-P31 bu elektrik geliyor ama hiç bir şekilde start almıyor bir çok yöntem denedim ama tık yok yardımcı ola bilecek varmı?
Benim denediklerim-
1- Üzerindeki tüm kabloları çıkarıp sadece 24 pin kablosunu takarak denerim çalışmadı.
7- Kisa devre vardır diye açma kapama tuşunu 1 dakika basılı tutup öyle denedim yine olmadı.
8- Uzay montaj denedim.

En son 1 gün önce aça bildim (statik elektrik atma yöntemi ile) termal macun yenilemek için kapadım ve bugün yeniledim şuan yine açılmıyor sorun nerede ola bilir?
Benim garibime giden şey kasanın demir kısımlarina elimi vurunca elektrik çarpıyor
uğraşmaya değecek bir kart değil. benim vardı aynı soket bi anakartım, sadece emin değildim ekran kartı slotu bozuktu galiba. çöpe attım. 100 150tl ediyor. bozuk olduğunu kabul etmek gerekiyor gibi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca benimde aynı soruna sahip bir anakartım vardı. am3+ soket. kuzey köprüsündeki lehimlerle ilgili bir sorun vardı.

oktayxj

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Oktay
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
uğraşmaya değecek bir kart değil. benim vardı aynı soket bi anakartım, sadece emin değildim ekran kartı slotu bozuktu galiba. çöpe attım. 100 150tl ediyor. bozuk olduğunu kabul etmek gerekiyor gibi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ayrıca benimde aynı soruna sahip bir anakartım vardı. am3+ soket. kuzey köprüsündeki lehimlerle ilgili bir sorun vardı.
İşlemci kablosu takılı olmadan da denedim yine çalışmadı, düzelte bilsem benim için iyi olurduya hiçmi umut yok?

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
batuhan
Benim denediklerim-
8- Uzay montaj denedim.

konvantörler de arıza olabilir bu arada psu fanı dönüyormu

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
536
İsim
Murat Cemal
konvantörler de arıza olabilir bu arada psu fanı dönüyormu
kondansatör mü hocam?

işlemci soketten çıkartıp altını silgiyle sildiniz mi?
soğutucu anakarta ne kadar baskı yapıyor? fazla baskı yapıyorsa o tarz yaşlı anakartlarda sıkıntı çıkarabiliyor. ayrıca gene yaşlı bir anakart olduğu için pce express ile güney kutpu ve işlemci soketine ekran kartı ve soğutucunun baskısıyla zayıf kasalardanda dolayı zamanla eğiliyor, göçüyor, yamuluyor. bundan kaynaklıda olabilir.
Benim denediklerim-
8- Uzay montaj denedim.

farklı psu ile denediniz mi? psu kaynaklı olması muhtemel.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
batuhan
kondansatör mü hocam?

işlemci soketten çıkartıp altını silgiyle sildiniz mi?
soğutucu anakarta ne kadar baskı yapıyor? fazla baskı yapıyorsa o tarz yaşlı anakartlarda sıkıntı çıkarabiliyor. ayrıca gene yaşlı bir anakart olduğu için pce express ile güney kutpu ve işlemci soketine ekran kartı ve soğutucunun baskısıyla zayıf kasalardanda dolayı zamanla eğiliyor, göçüyor, yamuluyor. bundan kaynaklıda olabilir.

farklı psu ile denediniz mi? psu kaynaklı olması muhtemel.
evet hocam kondansatör
banada öyle geldi psu fan dönmüyorsa muhtemel sorun psu kaynaklı

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
536
İsim
Murat Cemal
evet hocam kondansatör
banada öyle geldi psu fan dönmüyorsa muhtemel sorun psu kaynaklı
fandan ziyade psu'da topraklamada kaçak olabilir ya da anakarttada kısa devre varsa bu elektrik çarpmasını açıklar

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
batuhan
fandan ziyade psu'da topraklamada kaçak olabilir ya da anakarttada kısa devre varsa bu elektrik çarpmasını açıklar
evet hocam ama psu kaynaklı ise bunu 24 pin üzerinden artı eksi kutuplara kısa devre yaparak anlayabilir tabi bu aşamada psunun kabloları anakart üzerinde takılı olmasın :)

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
536
İsim
Murat Cemal
evet hocam ama psu kaynaklı ise bunu 24 pin üzerinden artı eksi kutuplara kısa devre yaparak anlayabilir tabi bu aşamada psunun kabloları anakart üzerinde takılı olmasın :)
haklısınız psu komple sökülüp, sistem bağlantısı kesilip doğru kısa yol yapılıp denenirse bundan emin olunabilir. ben tam hatırlamıyorum nasıl yapıldığını ama araştırmak lazım. ayrıca eski dandik bir psu ise hakikaten canına bir zarar gelebilir çok tehlikeli ddikkat edilmeli

Top Bottom