Neler Yeni

Geçerli RAM MHz Değerimi arttıramıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
Herkese merhabalar. Bilgisayar belleğim 3200MHz olduğu halde 2133MHz olarak kullanımda olduğunu fark ettim.

Öncelikle YouTube üzerinden bir araştırmayla BIOS'dan XMP ile kolayca arttırabileceğimizi öğrendim fakat aktifleştirmeyi denediğimde, sistem BIOS'tan önce "bütün ayarlar varsayılan değerlere sıfırlandı(ingilizce)" şeklinde başlayan bir hata metni önüme sundu. İlk denemelerimde belleğim DIMM1 slotunda takılıydı, DIMM2 slotuna taktığımda da sonuç değişmedi. Normalde XMP hakkında hiçbir fikrim yok, sadece hazır profil aktifleştirerek yükseltmeyi denedim. Eğer bu profiller en başından kullanıcılar tarafından ayarlanıyor veya uyumlu hale getiriliyor ise, bilgisayarın ilk sahibi ben olmadığımdan profillerin hatalı olma ihtimalleri olabilir diye düşündüm. Sistemimin özelliklerini aşağı yazacağım, yazmadan önce belirtmek isterim ki güç kaynağımın Watt değerinden emin değilim. Üstünde herhangi bir etiket yoktu, sadece markası vardı. Arkadaşımın tipinden anlayıp bana söylediği Watt değerini yazdım bende (eğer kesin değer öğrenmem gerekiyorsa daha detaylı bir şekilde tekrar incelerim). Sistem özellikleri;

RAM: HyperX Black 8 GB 3200MHz DDR4 HX432C18FB2/8
MBU: MSI Z170A PC Mate
GPU: EVGA GTX1070FTW acx 3.0
CPU: Intel Core i7 6700Skylake-S 3.40GHz
PSU: Hydro FSP 600W +80

İşletim sistemi: Windows 10 1909
BIOS sürümü: AMI UEFI a.58

İsteğim, mümkünse sorunsuz bir şekilde 3200MHz değerlerine ulaşabilmek.

Not: Belleğimin CL değerinin yüksek olduğunu öğrendim. Yakın bir zaman içerisinde yeni RAM alacağımdan, sistemim için uyumlu ve güzel 8+8 bellek alıp bu elimdeki belleği satabilirim. Nasıl olsa bellek alacağım için neden 3 5 fazla katıp daha iyisini almayayım ki? RAM önerilerine de açığım diyebilirim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Ömer Sami ÖĞRETMİŞ
bende de bu sorun vardı , biosu güncelledim ve sizin dediğiniz gibi hazır profile ı seçtiğimde 3000 mhz ye çıktı ramim , ama bana başka bir hatayla geldi 3000 mhz ye çektiğimde beni oyunlardan atıyor ve bazen bunla yetinmeyip pc kendini resliyor , yani bir dene bence belki sende olmaz

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bende de bu sorun vardı , biosu güncelledim ve sizin dediğiniz gibi hazır profile ı seçtiğimde 3000 mhz ye çıktı ramim , ama bana başka bir hatayla geldi 3000 mhz ye çektiğimde beni oyunlardan atıyor ve bazen bunla yetinmeyip PC kendini resliyor , yani bir dene bence belki sende olmaz
Bilgilendirme için teşekkürler ama önceliğim mümkün ise BIOS güncellemeden başarabilmek. Daha önce hiç yapmadığım için, üstelik riskli olduğu söylenen bir işlem olduğundan korkum var denemeye karşı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Fury4Kn
Bilgilendirme için teşekkürler ama önceliğim mümkün ise BIOS güncellemeden başarabilmek. Daha önce hiç yapmadığım için, üstelik riskli olduğu söylenen bir işlem olduğundan korkum var denemeye karşı.
risk 0 neden riakli olsunbki sistemini herzaman güncel tutmalısın senin için daha iyi olur

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Ömer Sami ÖĞRETMİŞ
eğer yeni tip bir anakartın varsa usb bellek olmadan biosu açıp internet yoluyla güncelleyebilirsin

Dahası  
Reaksiyon skoru
20
İsim
Ömer Sami ÖĞRETMİŞ
Hmm o konuda bilgim yoktu. Yeni olduğunu zannetmiyorum, MSI z170A PC Mate anakartım. Dediğin işlemi USB Belleksiz gerçekleştirebilir miyim?
, Anakartının destekleyip desteklemedğini biostan güncelleme yerine geldiğinde sana seçenekeler sunuyor, bir tarafta usb var Bi tarafta İnternet le güncel sürüm arama seçeneği var, bunları bulabilirsen, destekliyordur, ınternetı seçersin ordan sonra kendi buluyor zaten güncel bios sürümünü
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hmm o konuda bilgim yoktu. Yeni olduğunu zannetmiyorum, MSI z170A PC Mate anakartım. Dediğin işlemi USB Belleksiz gerçekleştirebilir miyim?
Bir dakika sana video linki atacağım
Mesaj otomatik birleştirildi:

bu videoda uygulamalı olarak var

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,033
Üyeler
146,616
Son üye
MrFlew
Top Bottom