Neler Yeni

Gigabyte B450M-H vs Asus tuf gaming b550m-e

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Atilla
Selam arkadaşlar ben pc hocası taner abinin tebilon ile yaptığı gigabyte b450m h anakartlı ryzen 5 5600 lü xfx rx6700 lü sistemi kullanıyorum geçenlerde anakart modelini yükseltmek istedim ve asus tuf gaming b550m e modelini aldım şimdi asusu kullanırken işlemcim oyunlarda 82 dereceye kadar çıkıyor ama gigabyte b450 yi kullanırken 60 65 dereceyi geçmiyor defalarca denedim macunla vs ilgisi yok şimdi böyle olunca yeni aldığım asus daha iyi bir kart gigabyte a göre ama ısı değeri çok fazla bu neden olur neden gigabyte yapmıyorda asus yapıyor bu ısı problemini

Bünyamina

80+ Gold
Selam arkadaşlar ben pc hocası taner abinin tebilon ile yaptığı gigabyte b450m h anakartlı ryzen 5 5600 lü xfx rx6700 lü sistemi kullanıyorum geçenlerde anakart modelini yükseltmek istedim ve asus tuf gaming b550m e modelini aldım şimdi asusu kullanırken işlemcim oyunlarda 82 dereceye kadar çıkıyor ama gigabyte b450 yi kullanırken 60 65 dereceyi geçmiyor defalarca denedim macunla vs ilgisi yok şimdi böyle olunca yeni aldığım asus daha iyi bir kart gigabyte a göre ama ısı değeri çok fazla bu neden olur neden gigabyte yapmıyorda asus yapıyor bu ısı problemini
Böyle bir değişimle sıcaklığın bağlantısı yok. Sen bu işlemcinin üstüne hangi macunu uyguladın acaba ? Ortam sıcaklığı nasıl ve senin bu ısıyı aldığın oyunla eskiden aldığın oyun bir mi ? Yük testine sokuyorsun ama aynı mı her şey ? Bir sürü durum var yani bu sıcaklıkta da bir sorun yok 82 dereceye ulaşan bir işlemci stok fanla zaten. Durum değerlendirmesi yap yaz bakalım ne değişmiş.

Pckopat

80+ Silver
Birden fazla etken olabilir. Sıcaklığı biostan mı kontrol ediyorsun. Bazı durumlarda yazılımdan kaynaklı olabilme ihtimali olabiliyor. Bios versiyonu güncelleyip tekrar bir kontrol etmende fayda var.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Atilla
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Böyle bir değişimle sıcaklığın bağlantısı yok. Sen bu işlemcinin üstüne hangi macunu uyguladın acaba ? Ortam sıcaklığı nasıl ve senin bu ısıyı aldığın oyunla eskiden aldığın oyun bir mi ? Yük testine sokuyorsun ama aynı mı her şey ? Bir sürü durum var yani bu sıcaklıkta da bir sorun yok 82 dereceye ulaşan bir işlemci stok fanla zaten. Durum değerlendirmesi yap yaz bakalım ne değişmiş.
Hocam macun aynı macun sorun gigabyte 65 dereceyi geçmiyorken Asusun 85 lere çıkması

ThE LoSt

80+ Silver
Bios ayarlarını kontrol et pbo boost vs ayarlar açık olabilir stock soğutucu ile gigabyte kartta 65 olması zaten sorunmuş olması gereken bu değerler işlemcinin ciğerleri açılmış tabiri caizse kule tipi bir soğutucu alıp performansın tadını çıkar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Atilla
Bios ayarlarını kontrol et pbo boost vs ayarlar açık olabilir stock soğutucu ile gigabyte kartta 65 olması zaten sorunmuş olması gereken bu değerler işlemcinin ciğerleri açılmış tabiri caizse kule tipi bir soğutucu alıp performansın tadını çıkar.
Peki hocam performans karşılaştırması yaptığımda değerler çok yakın fps vs asus olan anakart gigabyte a göre 20 derece daha sıcak çalıştırıyor işlemciyi bunun nedeni daha iyi beslemesi mi

ThE LoSt

80+ Silver
Peki hocam performans karşılaştırması yaptığımda değerler çok yakın fps vs asus olan anakart gigabyte a göre 20 derece daha sıcak çalıştırıyor işlemciyi bunun nedeni daha iyi beslemesi mi
Oyunda anlayamazsın pek Cinebench tarzı işlemci ağırlıklı testlerde farkları anlarsın ancak dediğim gibi biostan bir kaç ayar açık olabilir pbo,cpb vs daha güçlü bir anakart olduğu için işlemci tüm nimetlerinden faydalanıyor stock fan ile o değerler normal yani kafanıza takılacak bir şey yok

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,346
İsim
Emre Zengin
Hocam macun aynı macun sorun gigabyte 65 dereceyi geçmiyorken Asusun 85 lere çıkması
Gigabyte'da CPB kapalı olabilir. Stok soğutucuysa 85 dereceye çıkması normal ben 94'leri görüyordum. En kısa zamanda soğutucunu değiştir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Atilla
Gigabyte'da CPB kapalı olabilir. Stok soğutucuysa 85 dereceye çıkması normal ben 94'leri görüyordum. En kısa zamanda soğutucunu değiştir.
Gigabyte da cpb açık ve 65 den yukarı çıkmıyor sıcaklık lanet olsun ki asusta boşta 60 ta çalışıyor

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,346
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,346
İsim
Emre Zengin
Peki aynı soğutucu gigabyte olanı soğutuyor ama asus u soğutmuyor kafayı yicem çözemedim gitti
Gigabyte da işlemci tam güçte çalışmıyordu sanırım. Çünkü o işlemciyle MSI B450M-A Pro Max anakartımla senin Asus'ta aldığın gibi değerler alıyordum. Ben soğutucuyu değiştirdikten sonra sistem 20 derece daha serin çalışmaya başladı :D. En son yükte 70 dereceleri geçmiyordu. Soğutucunun modeli: ID-Cooling SE-214-XT

Top Bottom