Neler Yeni

GIGABYTE B450M S2H V2 BIOS EKRANI TİTREME VE KARARMA

zravic

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ayberk Yumaklı
Merhabalar,

BIOS'a girince fare imlecini götürdüğüm yerler kararıyor yazılar gidiyor. Ayrıca bu kararmanın yanında ekranda garip titremeler oluyor. BIOS'tan bir şey ayarlamaya çalışırken zorlanıyorum. BIOS bu durumda diye güncelleme yaptım F64f sürümüne yükselttim ama yine de değişen bir şey olmadı. Bilgisayarımda da zaten bir gariplik var sürekli kullandıkça farkediyorum hissediyorum. Sistem özelliklerini ve yaşadığım bu garipliği aşağıda görebilirsiniz.

Görsel 1
Görsel 2

Sistem özelliklerim;
GIGABYTE B450M S2H V2 AMD B450 DDR4 M2 mATX
ADATA XPG SPECTRIX D41 DDR4 Kit (32 GB: 2 x 16 GB), DIMM 288-Pin, 3600 MHz / PC4-28800
AMD RYZEN 5 5600
GIGABYTE AORUS RX 6700 XT ELITE 12G
COUGAR CGR-5BMBS-T GEMİNİ S-SLİVER-T XTC600W KASA

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,143
İsim
Hacı
BIOS sıfırlayın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,341
İsim
Emre Zengin
Merhabalar,

BIOS'a girince fare imlecini götürdüğüm yerler kararıyor yazılar gidiyor. Ayrıca bu kararmanın yanında ekranda garip titremeler oluyor. BIOS'tan bir şey ayarlamaya çalışırken zorlanıyorum. BIOS bu durumda diye güncelleme yaptım F64f sürümüne yükselttim ama yine de değişen bir şey olmadı. Bilgisayarımda da zaten bir gariplik var sürekli kullandıkça farkediyorum hissediyorum. Sistem özelliklerini ve yaşadığım bu garipliği aşağıda görebilirsiniz.

Görsel 1
Görsel 2

Sistem özelliklerim;
GIGABYTE B450M S2H V2 AMD B450 DDR4 M2 mATX
ADATA XPG SPECTRIX D41 DDR4 Kit (32 GB: 2 x 16 GB), DIMM 288-Pin, 3600 MHz / PC4-28800
AMD RYZEN 5 5600
GIGABYTE AORUS RX 6700 XT ELITE 12G
COUGAR CGR-5BMBS-T GEMİNİ S-SLİVER-T XTC600W KASA
Bu dediğim şekilde BIOS'u sıfırla %95 çözülecek sorun.
Bilgisayarı kapat. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra anakartta CLR_CMOS yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri geri takıp sistemi çalıştır hocam.
Ekran görüntüsü 2024-05-11 141220.png

zravic

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ayberk Yumaklı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu dediğim şekilde BIOS'u sıfırla %95 çözülecek sorun.
Bilgisayarı kapat. PSU kablosunu çıkar. Kasanın üstünde USB bellek vb. hiçbir şey takılı olmasın. Ondan sonra RAM'leri çıkar. Çıkardıktan sonra anakartta CLR_CMOS yazan 2 pinli yere tornavida yardımıyla 2 pine aynı anda 5-10 saniye değdir. Ondan sonra RAM'leri geri takıp sistemi çalıştır hocam.
Alıntıyı görüntüle
Merhaba,

Dediklerinizi harfiyen yaptım resetlendi sıfırlandı fakat herhangi bir değişiklik maalesef yok. Hala aynı durumda.

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
508
İsim
Furkan Enes Kaplan
Sorun çözülmüyorsa garantiye gönderin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,341
İsim
Emre Zengin
Merhaba,

Dediklerinizi harfiyen yaptım resetlendi sıfırlandı fakat herhangi bir değişiklik maalesef yok. Hala aynı durumda.
Sıfırlandı diye uyarı verdi mi? Görüntü kablosunu değiştirip gir bi de BIOS'a. Eğer evde televizyon varsa onda da deneyebilirsin.

zravic

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ayberk Yumaklı
Sorun çözülmüyorsa garantiye gönderin
Garantiye göndermeyi ben de biliyorum herhalde? Buraya yazmamın sebebi sorunun neyden kaynaklandığı veya çözümünü öğrenmek. Bunlar hakkında bilgin varsa yorum yazarsan sevinirim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,341
İsim
Emre Zengin
Sıfırlandı diye uyarı verdi mi? Görüntü kablosunu değiştirip gir bi de BIOS'a. Eğer evde televizyon varsa onda da deneyebilirsin.
Bir de F65 BIOS'u çıkmış. Ona da güncelle.

zravic

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ayberk Yumaklı
Evet sıfırlandı diye uyarı verdi farklı kabloyla farklı monitörle vs denedim fakat sonuç yine aynı.

Bir de F65 BIOS'u çıkmış. Ona da güncelle.
Bu sorunu yaşıyorum diye zaten bir güncelleme yapmıştım bunu da deneyeyim ama bios sürümü kaynaklı olacağını düşünmüyorum.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,341
İsim
Emre Zengin
Evet sıfırlandı diye uyarı verdi farklı kabloyla farklı monitörle vs denedim fakat sonuç yine aynı.

Bu sorunu yaşıyorum diye zaten bir güncelleme yapmıştım bunu da deneyeyim ama bios sürümü kaynaklı olacağını düşünmüyorum.
Bunlar çözmediyse bunu tetikleyen şey ekran kartın olabilir hocam.

BIOS'tan Boot sekmesine girip CSM Support ayarını Disabled yapıp kaydedip çıkar mısın acaba?

zravic

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Ayberk Yumaklı
Bunlar çözmediyse bunu tetikleyen şey ekran kartın olabilir hocam.

BIOS'tan Boot sekmesine girip CSM Support ayarını Disabled yapıp kaydedip çıkar mısın acaba?
Ekran kartı tetiklemesi dediğiniz ekran kartı mı sorunlu yani
Csm support ayarı normalde de kapalıydı yine kapalı o da etki etmiyor maalesef. Direkt anakart mı sorunlu acaba

QCerberusQ

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
508
İsim
Furkan Enes Kaplan
Garantiye göndermeyi ben de biliyorum herhalde? Buraya yazmamın sebebi sorunun neyden kaynaklandığı veya çözümünü öğrenmek. Bunlar hakkında bilgin varsa yorum yazarsan sevinirim.
Garantiye göndermekte bir çözüm

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,341
İsim
Emre Zengin
Ekran kartı tetiklemesi dediğiniz ekran kartı mı sorunlu yani
Csm support ayarı normalde de kapalıydı yine kapalı o da etki etmiyor maalesef. Direkt anakart mı sorunlu acaba
Ekran kartının vBIOS'unu güncellersek sorun çözülecek gibi duruyor. Yarım saat araştırma yaptım. Sitesinde Firmware dosyası var. Onu bir güncellemeyi deneyebilirsin. https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-R67XTAORUS-E-12GD/support#support-dl-firmware
İnen FWUpgrade_VGA_2022_010 dosyasına sağ tıklayıp Tümüne Ayıkla de hocam. Ondan sonra oradaki Install yazan yere göre CHIP1 INSTALL=\HT52342\FWUpgrade.exe yapman gerektiği yazıyor. CHIP2 de de INSTALL=\HT52352\FWUpgrade.exe yapman gerektiği yazıyor. Sanırım ikisini de yapacaksın tam emin olamadım hocam. Gerekli bilgi de bulamadım maalesef.
Dediğim gibi sorunun ekran kartından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Eğer başka ekran kartı ile deneme imkanın varsa başta öyle test et.
1715431831882.png

Top Bottom