Neler Yeni

Yardım Gigabyte G41m Combo vs Asus P5K SE Hangisi Daha Hızlı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
ahmet sarı
Şimdi ram frekansları ekmek düşün işlemcide kirvelerin kirveler 4 ekmek yesede aynı iş gücünde 2 ekmek yesede ayni iş gücünde. Kirveyi o.c edebilmek iş gücünü yükseltmek daha mantıklı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

775 pin için evet . P45 ddr3 olsa tadından yenmezde suanki durumda g41 oldukça kısıtlı chipset değmez.
ee peki asus p5k se 1600 mhz lik lga 775 işlemcileri çalıştırır mı? Mesela xeon x5492 gibi. Baz yerlerde 1333 mhz diyor bazı yerlerde 1600 mhz diyor fsb yi.

Aykut D.

80+ Gold
ee peki asus p5k se 1600 mhz lik lga 775 işlemcileri çalıştırır mı? Mesela xeon x5492 gibi. Baz yerlerde 1333 mhz diyor bazı yerlerde 1600 mhz diyor fsb yi.
1600 fsb 775 ıslemci pek nadirdir çok uçurum yaratırmı dersen bence yaratmaz .

9pqmvr3.png

4ut6raz.png

Şu an Gigabyte G41M Combo anakart 8 GB DDR3 1333 Mhz ram ve Q9550 işlemci kullanıyorum. Görüntüyü anakarttan onboard olarak aldım ekran kartı kullanmıyorum. Power ise Frisby 300 watt ve İntelin stok fanını kullanıyorum. Kasa fanının da kablosunun ucuna direnç kablosu takıp hızını düşürdüm ki fazla ses çıkarmasın diye o da 800 - 900 rpm civarında dönüyor. Bu şartlar da Q9550 boşta 35 ile 40 derece tam yük altında 67 derecelerde falan çalışıyor.

Şimdi şayet Biosu modlayıp Xeon işlemci kullansam dahi hem Gigabyte da hem Asus da bu şartlar altında kullanmam pek olası değil sanırım. Çünkü yüksek ısı ve elektrik kullanımından söz ediyoruz. İşlemci fanı ve Power ın değiştirilip daha güçlülerinin alınıp kasa fanının da hızının arttırılması gerekir sanırım. Onun haricinde Asus anakartı da test etmedim ama yıllar önce bir türlü format ekranı gelmiyor diye getirdim bilgisayarcıya o da anakart çalışıyor ama format atılmıyor problemli demişti ve onu söküp Gigabyteı takmıştı. Asus evde bir yerde duruyor. Sence anakartlarda bu tip bir arıza olabilir mi? Sistemin çöküp format ekranının gelmediği arıza.

Onun haricinde Xeon işlemciler için yüksek ısı da uzun süre kullanımına bağlı olarak performansında büyük oranda düşmeler oluyor. Ve de yük altında olmadığında dahi yüksek ısıyla çalışıyorlar. Tabi her işlemci için geçerli bu yüksek ısıda uzun süre kullanııma bağlı performans düşmesi de bu Xeon işlemciler ekseriyetle bu şekilde oyunlarda kullanılıyor. Bundan ötürü Xeon işlemcilerden uzak durulması söyleyenler var. Sizce bu tip bir olayın gerçekiik payı var mı?

Konuyu biraz daha okudumda bazı p35 chipset anakartlar me hikmetse w10 atılmıyor. Gigabyte p35 d3sl di sanirsam w10 atılmıyordu. Bendeki p35 p5kse w10 atılabiliyordu.

Ekran karti yoksa p5kse den görüntü alamazsın.

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
ahmet sarı
1600 fsb 775 ıslemci pek nadirdir çok uçurum yaratırmı dersen bence yaratmaz .

Konuyu biraz daha okudumda bazı p35 chipset anakartlar me hikmetse w10 atılmıyor. Gigabyte p35 d3sl di sanirsam w10 atılmıyordu. Bendeki p35 p5kse w10 atılabiliyordu.

Ekran karti yoksa p5kse den görüntü alamazsın.

intel işlemcilerde hele buı nesillerde oc nin bi faydasını göremezsin. çünkü bunların içinde tm denen bir komut seti var. ve belli limitleri aşınca-tdp ya da sıcaklık. artık hangisi açarsa- işlemci kendini kapatıp duruyor.

ram frekansında bu yüzden bence sen stok hızlarda c1e kapalı iken aldığn süper p, cinebench yya da benzeri bench programlarından alacağın skorlara göre anakart kullan derim.

ram frekansı olarak combo anakartlardan bilhassa uzak dur bence. çünkü onlarda ram erişim gecikmesi yüksek olur. yapıları yüzünden.

bi de sağlamlık ve stabilite konusunda p5kse her türlü daha iyi. çünkü p35 o anakart. öbürü ise g41. g41 dediğpin çipset alt üst total 25 watt tdp ye sahip. intelin sitesinde p35 için sadece 18 watt deniyor. 7 watt fark anakartın daha az ısınıp daha az hata vermesine neden olacaktır. kaldı ki sen bence ob gpu kullanmıyacaksın.

g41 in ddr3 olmasına bakma bence.

kaldı ki bu sistemlere takacağın en yüksek işlemciler arkadaşın taktığı işlemciler ve ddr3 ün nimetlerinden faydalanıcak kapasitede de değiller. buna göre ddr3 4 gb ram bulman da aşırı zor. artık piyasda kalmadı pek. turbox vardı en son bildiğim. bi de sahte kingstonlar. turbox geçen sene getirtmeyi bıraktı. kingston da en son kasım ayında zar zor 4 tane buldum.

ddr2 2 gb rami sen çöpten bile bulursun :D çok sorun çıkaran bir ram türü değildi. bi yerden aynı çipli 4 tane 2 lik 800 mhz çak. işlemcide c1e yi kapat. dilersen bi tık oc edersin. ama c1e yi kapatınca işlemci aşırı ısınmaya başlıyor haberin olsun. oc npotansiteli de düşüyor. tabii oc ye de gerek kalmıyo o başka :D

kısaca bu çipsetler çok tuhaf, o dönem de eziyet çektipğim çiplerdi. amd gibi değiller. başa bela.
biri de bana böyle dedi. Nette P35 vs G41 diye aratınca aynen dediğin gibi P35 overclock konusunda çok daha iyi. Tabi bu mevzu şayet eğer overclock işine bulaşılacaksa geçerli. Diğer türlü işlemci düz şekilde kullanılacaksa ddr3 ramli g41 daha öne çıkıyor. Onun haricinde attığım videolarda Asus P5K SE ile işlemci hızı Xeon X460 3.16 Ghz den ve Xeon X5470 i 3,33 Ghz den 4,20 Ghze çıkartılmış ama her iki videoda da anakart masanın üstünde açık alanda ve sıvı soğutma kullanılmasına rağmen işlemcilerin boştaki sıcaklığı x5470 de 76 derece, x5460 da 72 derece.

Gigabyte G41m Combda da ise işlemci hızı overclock ile X5470 3,33 Ghzden 3,60 Ghze çıkarıldı sistem boşta sıcaklık 34 derece iken X5460 ise 3,16 Ghzden 3,42 Ghze çıkarıldı sistem boşta sıcaklık 55 derece. Gigabyte da her iki overclock işinde İntelin kule tipi fanı kullanıldı. Gigabyte daki overclock işinde sıvı soğutma yoktu.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
935,141
Üyeler
146,889
Son üye
mehmet347
Top Bottom