Neler Yeni

Çözüldü✓ Görüntü Gidiyor,Sistem Çöküyor Fakat Kasa Çalışmaya Devam Ediyor

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
Donanım - Çevre Birimleri - Alışveriş
Merhaba,sistemimi Upgrade etme amaçlı RX 6650XT Ekran kartı ve MSI B550 ProGamingWifi Anakart aldım.Sistemim bu parçaların öncesinde(eski parçalar ile) hiçbir sıkıntı yaratmadan 5 senedir takır takır çalışıyordu.

PC boştayken yada Low oyunlar oynarken hiçbir sorun yaşamıyorum,fakat PUBG - WarZone gibi gerçekten sisteme yük bindiren oyunlar açtığım zaman sistem donup kilitleniyor ve monitöre görüntü vermeyi kesiyor.(Not:Sadece monitöre gelen görüntü gitmiyor sistem çöküyor,kasa & fanlar rgb aydınlatmalar normal şekilde çalışmaya devam ediyor)

Sistemde ;
Ryzen 1600(Düşük olduğunu biliyorum 5600 ile yükselteceğim)
Aerocool KCAS 600W Bronz+ PSU
GSkil TridentZ 3200 8x2 16 Ram
XPG 1TB M2 SSD
Samsung 860 Evo 250 GB M2 SSD

Bulunmakta.

Denediğim işlemler ;
-RAM'lerimi tek tek takarak sistemi açıp kontrol ettim sorun devam ediyor ram'lerde sorun yok.
-Radeon uygulamasından kartın frekans hızını düşürüp denedim %25'e çektim çözüm olmadı. (AMD Kartlarda aşırı OverClock sebebi ile WatMann hatası oluşup sistemi kapatabiliyor)
-Tüm driverlarım güncel ve windows10 lisanslı sürüm kullanıyorum.

Gerçekten 10 gündür uğraşıyorum ve benzin pahallı olmasa benzin döküp yakıcam sistemi :D Konu hakkında bir fikri olan,daha önce bu sorunu yaşamış olan,yol gösterebilecek arkadaşların yardımını bekliyorum.Şimdiden yapılan tüm yorumlar için çok teşekkür ederim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,731
İsim
Emre Zengin
Merhaba,sistemimi Upgrade etme amaçlı RX 6650XT Ekran kartı ve MSI B550 ProGamingWifi Anakart aldım.Sistemim bu parçaların öncesinde(eski parçalar ile) hiçbir sıkıntı yaratmadan 5 senedir takır takır çalışıyordu.

PC boştayken yada Low oyunlar oynarken hiçbir sorun yaşamıyorum,fakat PUBG - WarZone gibi gerçekten sisteme yük bindiren oyunlar açtığım zaman sistem donup kilitleniyor ve monitöre görüntü vermeyi kesiyor.(Not:Sadece monitöre gelen görüntü gitmiyor sistem çöküyor,kasa & fanlar rgb aydınlatmalar normal şekilde çalışmaya devam ediyor)

Sistemde ;
Ryzen 1600(Düşük olduğunu biliyorum 5600 ile yükselteceğim)
Aerocool KCAS 600W Bronz+ PSU
GSkil TridentZ 3200 8x2 16 Ram
XPG 1TB M2 SSD
Samsung 860 Evo 250 GB M2 SSD

Bulunmakta.

Denediğim işlemler ;
-RAM'lerimi tek tek takarak sistemi açıp kontrol ettim sorun devam ediyor ram'lerde sorun yok.
-Radeon uygulamasından kartın frekans hızını düşürüp denedim %25'e çektim çözüm olmadı. (AMD Kartlarda aşırı OverClock sebebi ile WatMann hatası oluşup sistemi kapatabiliyor)
-Tüm driverlarım güncel ve windows10 lisanslı sürüm kullanıyorum.

Gerçekten 10 gündür uğraşıyorum ve benzin pahallı olmasa benzin döküp yakıcam sistemi :D Konu hakkında bir fikri olan,daha önce bu sorunu yaşamış olan,yol gösterebilecek arkadaşların yardımını bekliyorum.Şimdiden yapılan tüm yorumlar için çok teşekkür ederim.
Xmp 1 aktifse onu 2 ya da xmp 2 kullanıyorsan 1 yapar mısın? BİOS'ta güncel dimi?

• Beğen
Reaksiyonlar: Naex

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Xmp 1 aktifse onu 2 ya da xmp 2 kullanıyorsan 1 yapar mısın? BİOS'ta güncel dimi?
Bios güncel,dediğiniz işlemi denedim.Ram'in frekans ayarlarınıda düşürdüm fakat sorunum devam ediyor.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,731
İsim
Emre Zengin

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,731
İsim
Emre Zengin
A1 B1 ve A2 B2 olarak denedim,değişen bir şey yok,ram slotları sağlam.Sistem 16 GB rami görüyor.
Benimde başıma gelmişti imzadaki sistemle bu dediğim yollarla belki düzelir dedim de siz hepsini denemişsiniz.

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
Upp+++

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
Sorunum devam etmekte 🤦‍♂️

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
Up +++

Naex

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
78
İsim
Halis Kavraz
İlgilendiği Kategoriler
Sistemini 850W Gold+ bir PSU ile test ettim ve sorunum çözüldü,Eski 600W güç kaynağım sisteme yetmiyor.Belki birisinin başına gelir,sorununa çözüm arar diye yazmak istedim.

Desteğiniz için teşekkürler. 🙏

Edit : Sorun malesef aynen devam ediyor,boş yere PSU almış oldum 🤷‍♂️ Test için kullandığım 850W psu ile şans eseri 1 saat kapanmamış.

Son düzenleme:

xVenomss

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Hüseyin Çiftçi
Sistemini 850W Gold+ bir PSU ile test ettim ve sorunum çözüldü,Eski 600W güç kaynağım sisteme yetmiyor.Belki birisinin başına gelir,sorununa çözüm arar diye yazmak istedim.

Desteğiniz için teşekkürler. 🙏

Edit : Sorun malesef aynen devam ediyor,boş yere PSU almış oldum 🤷‍♂️ Test için kullandığım 850W psu ile şans eseri 1 saat kapanmamış.
Reis sorunu çözdün mü çözdüysen bize de haber et be

• Beğen
Reaksiyonlar: Naex
Top Bottom