Neler Yeni

GTA V Ekran kartı kullanımı çok dalgalı?

Armi3067

80+ Bronze
Öncelikle iyi günler forum, imzamda bulunan işlemci, anakart ve ram donanımlarına geçeli geçen hafta oldu, ekran kartımdan kaynaklı her ne kadar ultra ayarlarda 60-90 fps arası oynasam da ve gta'da olsa yüksek fps istediğimden dolayı, ayarları biraz daha optimize ederek bazılarını kıstım, telafi amaçlı az yoran grafikleri de biraz arttırdım, her neyse ultrada sıfır sıkıntı oynayabildiğim oyunu, ayarları düşürüp biraz optimize edince kafayı yiyor otoyolda gezerken hiç sıkıntı yok 10-15 dakika araç sürdüm bana mısın demedi ama ekran kartı kullanımı sürekli olarak %0 ile %99 arasında gidip geliyor, en kötüsü şehrin içerisine girince her 5-10 saniyede bir kullanım %0'a düşüyor ve oyun 2 saniyeliğine donup geri geliyor araçla devam ediyorum 5-10 saniye sonra aynı olay.

Videonun açıklamasındaki ayarları kullanınca bunu yapıyor fakat grass quality ultra, msaa 4x vs. yapınca hiç sıkıntı yok karta abanınca normal, az fps yükselsin diye grafikleri kısıyorum kullanım kafayı yiyor, oyun her 10 saniyede bir 2 saniyeliğine takılıyor. Nedeni nedir? Diğer oyunlar bu tarz bir sorun yok. Fakat genel anlamda tüm oyunlarda sürekli olarak ve gta'da dahil 10 fps drop yiyorum gta v'te afk manzara izliyorum fps 180 iken 170 oluyor tekrar 180 oluyor sonra 10 saniye geçiyor yine anlık 10 fps drop giriyor ve bu sırada afk manzara izliyorum. Ultraya alınca bu başta anlattığım olay kalkıyor ama 10fps drop sürekli var.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ancak ultraya alınca ekran kartı kullanımı %99'a kitleniyor hiç dalgalanma olmuyor ama onda da sürekli olarak 10fps drop giriyor anlık olarak her 10-15 saniyede bir.

AMD EXPO'yu kapatınca bu anlattığım tüm problemler düzeliyor gibi tam olarak kapalı halde detaylı test yapmadım fakat bu platform ne zaman düzelecek, internette binlerce forum ve şikayet var expo açık iken oyunlarda kekeleme, oyunlardan atma, kararsızlık vs. bir çok problem var. :D Reddit'te ki tüm çözüm yönetmlerini denedim bu hızlar için gecikmeler az dendi arttırdım gecikmeler yüksek iken frekansı düşürdüm, dram voltajını arttırdım, gear down mode enabled yapıldı, memory controllera biraz voltaj verildi ama yok manuel yapınca GTA daha da azdı tabiri caizse. Ram alıyoruz 4800-5000MHz kullanabiliyoruz. gecikmeler CL39 vs. şaka gibi

BIOS son sürüm, oyunları en kararlı haliyle oynamak için bios'u resetlemek en iyisi şuan gibi gözüküyor ama EXPO'nun ekran kartımla veya grafik kısınca ekran kartındaki düzensizliği nasıl etkiliyor veya dediğim gibi bu sorun neyden kaynaklanabilir? Özellikle GTA tarafı için soruyorum grafikleri düşürünce yaşanan bu başta anlattığım problemler nede olur?

Son düzenleme:

cLarq

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dostum 1050ti Rtx 2060 Rtx 2060s kartları 1080pde. Rtx 2070 Rtx 2070s Rtx 3060ti ve rtx 3070ti kartları 1440pde kullandım ve hiç bir kart da ne tam performans aldım ne stabil çalıştı. Tam performans derken Rtx 3070ti 2k her şey ultrada atıyorum fps olması gereken gibi ama Gpu kullanımı %50 %60 :D o yüzden kafaya takma bu oyun cidden böyle.

Armi3067

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fakat eski sisitemim varken yani daha doğrusu , i5-10400F, B460M Mortar ve 8GB x4 DDR4 bu tarz problemlerim yoktu fakat eski sistemim varken hiç ayar düşürmeyi denemedim belki ondan da kaynaklıdır yani ne kadar abanırsam ekran kartına o kadar iyi çalışıyor oyun :D

Armi3067

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorunu çözdüm daha öncesinden de aynı problemi yaşadığım ve nasıl çözüleceğine dair olan bilgilerim bir kıvılcımla, beynimin kıvrımlarından gün yüzüne çıktı. FPS yüksek olduğu zaman artık oyun motorundan mı yoksa farklı bir sebepten midir bilemem ama gta'da 144 fpsyi aşınca oyun sürekli frame dropsa giriyor, fpsyi sabitledim 144 max olacak şekilde hangi ayarlara alırsam alıyım sorun olmuyor artık.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,623
Üyeler
140,675
Son üye
NovaNex
Top Bottom