Neler Yeni

Hangi meslek daha iyi?

peyn1r

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
Efe Canbolat
tercih dönemindeki son güne girerken hala hangisini seçsem pişman mı olurum sorusunu düşündüğüm ikilemdeyim. buraya da birçok kez sordum ancak son kez yine sormak istedim. ben samsunda yaşıyorum. samsunda bilgisayar mühendisliği var, diğer seçenek ise ordu diş. diş hekimliği artıları belli doktorsun iş bulman kısmen daha iyi olabilir ve parası iyi. eksileri benim sağlığa ve ağza önyargılı ilgisiz olmam ayrıca evdeki düzenin yurt yaşamına dönüşmesi. bilgisayarin artıları benim teknolojiyi seviyor olmam ve babamın buradaki ünide çalışıyor olması yani herkes tanidik ayrıca evdeki düzen devam edecek, eksileri ise matematik fiziğimin o kadar iyi olmaması ve bilinen iş ve maaş olanağının az olması. lütfen ikna edici şeyler yazın 1 aydır kendimi yedim..

feritmusaoz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
703
İsim
Musa ÖZ
tercih dönemindeki son güne girerken hala hangisini seçsem pişman mı olurum sorusunu düşündüğüm ikilemdeyim. buraya da birçok kez sordum ancak son kez yine sormak istedim. ben samsunda yaşıyorum. samsunda bilgisayar mühendisliği var, diğer seçenek ise ordu diş. diş hekimliği artıları belli doktorsun iş bulman kısmen daha iyi olabilir ve parası iyi. eksileri benim sağlığa ve ağza önyargılı ilgisiz olmam ayrıca evdeki düzenin yurt yaşamına dönüşmesi. bilgisayarin artıları benim teknolojiyi seviyor olmam ve babamın buradaki ünide çalışıyor olması yani herkes tanidik ayrıca evdeki düzen devam edecek, eksileri ise matematik fiziğimin o kadar iyi olmaması ve bilinen iş ve maaş olanağının az olması. lütfen ikna edici şeyler yazın 1 aydır kendimi yedim..
Bilgisayar yaz geç ilgisi olmayan tıp diş zor okur

Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Salih Beşir
diş hakkında bilgim yok ama yazılım öğrenmesi muhtemelen daha zordur, ama bi kere öğrendikten sonra hayatının geri kalanını dişe göre daha mutlu yaşayacağını düşünüyorum
Mesaj otomatik birleştirildi:

diş hakkında bilgim yok ama yazılım öğrenmesi muhtemelen daha zordur, ama bi kere öğrendikten sonra hayatının geri kalanını dişe göre daha mutlu yaşayacağını düşünüyorum
bu arada okullar hiç bi işe yaramıyor 2 yıllık pc programcılığı okudum okumasam daha iyiydi

peyn1r

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
Efe Canbolat
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

bu arada okullar hiç bi işe yaramıyor 2 yıllık pc programcılığı okudum okumasam daha iyiydi
okul şöyle ki okurken çalışma ve proje katılma imkanım var çünkü herkes tanıdık diye o yüzden ekledim. ama zor olacak bir yanda matematik nasıl yaparım bir yanda doktorluk gidecek düşünceleri

iki meslekten de yazan olursa çok sevinirim bir daha değişmeyecek bir karar

Son düzenleme:

donanimci98

80+ Bronze

tamam üniversitelerin kalitesi düştü sonra zamanlarda ama işe yaramıyor demek bence doğru değil. 2 yıllık bölümden zaten ne bekliyorsun ki. Üniversite seni sektöre hazırlamıyor. Sağlık alanında hazırlayabilir belki ama mühendislikte kesinlikle hazırlamıyor. Biraz teori öğrenip işi işte öğrenirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Salih Beşir
tamam üniversitelerin kalitesi düştü sonra zamanlarda ama işe yaramıyor demek bence doğru değil. 2 yıllık bölümden zaten ne bekliyorsun ki. Üniversite seni sektöre hazırlamıyor. Sağlık alanında hazırlayabilir belki ama mühendislikte kesinlikle hazırlamıyor. Biraz teori öğrenip işi işte öğrenirsin.
işte okula en az 2 yılını vermek yerine gitsin işe yerleştiren, parasını sen çalışmaya başladıktan sonra maaşından alan kurslar var onlara girsin daha verimli olur ( o kursları da hiç denemedim ama okuldan iyidir diye düşünüyorum)

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,535
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Bilgisayar muhendisligi okuyacaksan aktif olman lazim. Yan gelip yatarak is bulunmuyor o meslekte. Universitede iyi ortalaman olmali, etkinliklerde aktif olmalisin.

Dis hekimligi ise biraz daha kolay. İs bulman daha kolay.

Ama ilgin olan alanda ilerlersen her zaman daha iyi imkanlarda yasarsin. Amacin bilgisayar muhendisligiyse onu oku. Matematik ve fizik halledilir. Seviyorsan bolumu her turlu yaparsin.
İş ve maaş olarakta, her sey sana bakiyor dedigim gibi. Calisirsan bir dis hekiminin yillik kazancini 1 ayda bile kazanabilirsin.

M-Q^GÖKTÜRK

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
10,774
İsim
göksel yurtcan
bilgisayar işinde kendini sürekli dahada geliştirmen lazım dişte öyle bir sıkıntı olmayacaktır eğer kendini geliştirebileceksen bilgisayar ama yan gelip yatacaksan diş

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
işte okula en az 2 yılını vermek yerine gitsin işe yerleştiren, parasını sen çalışmaya başladıktan sonra maaşından alan kurslar var onlara girsin daha verimli olur ( o kursları da hiç denemedim ama okuldan iyidir diye düşünüyorum)
Kurs vs hikaye çok sağlam para vermen lazım kursa. 2 sene bile olsa bir insan üniversite ortamına girmeli. Okumak için değil sadece bu dediğim arkadaşlık vs olarak hayat tecrübesi olarak üniversiteye gittim demesi için bile gitmeli. Okumak yada okumamak kişinin tercihi mutlu olduğun bölüme git dostum. Başkalarının tercihine değil kendi içinden geçene git. Pişman olsan bile en azından ben seçtim benim kararım dersin. Burada şunu seç veya bunu seç dersek ilerde bu daha iyi dediler o yüzden buraya gittim diye bahane bulursun. Pişmanlığını başkalarına yükleme kendin yap kendin pişman ol. Hata yapmaktan korkma. Kimse 4 4 lük değil. Dediğim gibi okumasan bile sadece o ortamda bulun. Okumak senin yararına.

donanimci98

80+ Bronze
O kurslarla milleti gazladılar.6 ayda yazılımcı olacaksınız diye sektör de daraldı bayağı, bir çoğu işsiz kaldı/kalacak. Ondan kursla zor bu iş. Olur da çok zor olur. Okul bitirip işi garantiye almak en temizi.

peyn1r

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
Efe Canbolat
şimdi diş hekimliği daha iyi bir tercih gibi duruyor ama üniversiteye herkesin çok zor demesi ek olarak dışarıda okumam ve hastane ortamını sağlığı pek sevmemem soru işaretleri çıkarıyor alışır mıyım yapabilir miyim diye. ayrica bu zamana kadar bilgisayar telefonla cok iç içeyim ama eğlence amaçlı yani o yüzden orayı yazıp evde dursam mı diye düşünüyorum bu sefer de iş olanakları sıkıntı. ayriyeten dil ogrenip proje yapabilir miyim o da ayrı bir soru işareti

diş hekimliği okuyan yok mu hiç ya onun düşüncelerini isterdim bu yazıya

Son düzenleme:

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,535
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
şimdi diş hekimliği daha iyi bir tercih gibi duruyor ama üniversiteye herkesin çok zor demesi ek olarak dışarıda okumam ve hastane ortamını sağlığı pek sevmemem soru işaretleri çıkarıyor alışır mıyım yapabilir miyim diye. ayrica bu zamana kadar bilgisayar telefonla cok iç içeyim ama eğlence amaçlı yani o yüzden orayı yazıp evde dursam mı diye düşünüyorum bu sefer de iş olanakları sıkıntı. ayriyeten dil ogrenip proje yapabilir miyim o da ayrı bir soru işareti

diş hekimliği okuyan yok mu hiç ya onun düşüncelerini isterdim bu yazıya
Farklı şehirde Bilg. Mühendisliği tutuyorsa onu yaz bence. Üniversite ortamını her türlü tatmak lazım. Hayatının büyük ihtimalle tamamında arkadaş olacağın insanlarla tanışacaksın, Yurt ortamı bunun için çok ideal.

Sağlığı ve hastane ortamını sevmiyorsan diş hekimliğini yapamazsın bence.
Başka bölümleri hiç düşündün mü?

peyn1r

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
54
İsim
Efe Canbolat
Farklı şehirde Bilg. Mühendisliği tutuyorsa onu yaz bence. Üniversite ortamını her türlü tatmak lazım. Hayatının büyük ihtimalle tamamında arkadaş olacağın insanlarla tanışacaksın, Yurt ortamı bunun için çok ideal.

Sağlığı ve hastane ortamını sevmiyorsan diş hekimliğini yapamazsın bence.
Başka bölümleri hiç düşündün mü?
başka bölüm çok uymuyor gibi mesela ne seçeneği var, bir de üniversite ortamı önemli tabi ki ama bilgisayar burada ancak tutuyorken başka yere gitmek pek istemem aileyi seviyorum. daha iyi tutsa yazardim ama

Top Bottom