Neler Yeni

Hangi yazılım dilini öğrenmeliyim

Receb İvedik

80+ Bronze
Hiç bir kriterim yok bana faydası olacak dil veya dilleri öğrenmek istiyorum . Bir gelir getirmesi şart değil fakat getirse güzel olur . Gelir düşünceli öğrenmek istemiyorum . günde 2 saat civarı ayırabilirim . arada telefondan da çalışacağım . ( Not : İngilizce ve Almanca dillerini iyi konuşabiliyorum )

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,825
İsim
Akın Taşkan
Hocam eğer uğraşırım ve vaktim var diyorsanız C öğrenebilirsiniz. En zor ve karmaşık dillerdendir ama C bilen adam her şeyi yapar, diğer dilleri çok çok kısa sürede öğrenebilir. C dili ile bir sürü şey yapılabilir. Ama dediğim gibi gerçekten zordur. O kadar da değil diyorsanız C# öneririm. C temellidir ama kolaylaştırılmıştır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Hakan
Hiç bir kriterim yok bana faydası olacak dil veya dilleri öğrenmek istiyorum . Bir gelir getirmesi şart değil fakat getirse güzel olur . Gelir düşünceli öğrenmek istemiyorum . günde 2 saat civarı ayırabilirim . arada telefondan da çalışacağım . ( Not : İngilizce ve Almanca dillerini iyi konuşabil
Bana kalırsa kolay yoldan c# başla mantığı ve kavramı çözmen kolay olur

Receb İvedik

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam eğer uğraşırım ve vaktim var diyorsanız C öğrenebilirsiniz. En zor ve karmaşık dillerdendir ama C bilen adam her şeyi yapar, diğer dilleri çok çok kısa sürede öğrenebilir. C dili ile bir sürü şey yapılabilir. Ama dediğim gibi gerçekten zordur. O kadar da değil diyorsanız C# öneririm. C temellidir ama kolaylaştırılmıştır.
Hocam kolaylık şart değil gerekirse 2 yılda öğreneyim . en zorundan başlamak benim için daha iyi oluyor

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,825
İsim
Akın Taşkan
C'de bir şey yapacağınız zaman yapacağınız eylemi de kodlamanız lâzım. C#'da ise hazırda kodlanmış geliyor. Şöyle örnekliyeyim:

Bir buton oluşturacağım ve bu butona basıldığında merhaba yazmasını istiyorum.

C#'ta:
Araçlar sekmesinden Button'u tutup form'a ekliyorsun ve ona 2 kere tıklıyorsun. Önüne hazır yazılmış button kodları geliyor. Oraya aktif edince ne olacağını yazıyorsun.

C'de:
İlk önce button'u kodluyorum. Nasıl olacağını her şekilde yazıyorum. Ardından aktif edince ne olacağını yazıyorum.

Avantaj ve dezavantajları neler?

C özgürlük tanıyor, her şeyi yapabilirsin.
C#'ta ise araçlar sekmesi gerçekten çok dolu, neredeyse her şey var. Ama tabi ki bir sınırı var. C'deki kadar özgür değil bu konuda. Ayrıca C'nin temelinden yazıldığı için anlam veremediğin, çünkü öyle deyip kabul ettiğin şeyler olacak. Onları anlamlandırmak için C öğrenmen lâzım.

Sırf öğrenmek için, bilginizi arttırmak için öğrenecekseniz C öğrenebilirsin. Bir gayeniz varsa yazın, ona en uygun dili söyleyelim. Yalnız ileride bir şey yapacak olursanız C ile onu büyük ihtimalle yapabilirsiniz, ama çok daha kolay yapabileceğiniz diller de illaki olacaktır.
Hocam kolaylık şart değil gerekirse 2 yılda öğreneyim . en zorundan başlamak benim için daha iyi oluyor

KPSharingan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
245
İsim
Berke S
Daha öncesinde birçok buna benzer konu açılmıştı oradaki tavsiyeleride mutlaka okumanı tavsiye ederim ancak yazılım belirli basamaklardan oluşan ve aslında multi-disiplinli bir alan bu yüzden sağlıklı olan üst basamaklardan bir dille başlayıp diğerlerine geçiş yapmak değil sağlam bir temel oluşturup gerekirse en basic en giriş seviyesi konulardan rayına oturttuktan sonra aşamalı olarak geçiş yapmak olucaktır senin için.

Genel olarak okullarda yazılım girişlerinde C# ve java öğretilir seninde bir fikrin ve yöneleceğin kısım netleştikten sonra başlıyabileceğin diller bunlar olabilir bence.

Şimdiden kolay gelsin.

Receb İvedik

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
C'de bir şey yapacağınız zaman yapacağınız eylemi de kodlamanız lâzım. C#'da ise hazırda kodlanmış geliyor. Şöyle örnekliyeyim:

Bir buton oluşturacağım ve bu butona basıldığında merhaba yazmasını istiyorum.

C#'ta:
Araçlar sekmesinden Button'u tutup form'a ekliyorsun ve ona 2 kere tıklıyorsun. Önüne hazır yazılmış button kodları geliyor. Oraya aktif edince ne olacağını yazıyorsun.

C'de:
İlk önce button'u kodluyorum. Nasıl olacağını her şekilde yazıyorum. Ardından aktif edince ne olacağını yazıyorum.

Avantaj ve dezavantajları neler?

C özgürlük tanıyor, her şeyi yapabilirsin.
C#'ta ise araçlar sekmesi gerçekten çok dolu, neredeyse her şey var. Ama tabi ki bir sınırı var. C'deki kadar özgür değil bu konuda. Ayrıca C'nin temelinden yazıldığı için anlam veremediğin, çünkü öyle deyip kabul ettiğin şeyler olacak. Onları anlamlandırmak için C öğrenmen lâzım.

Sırf öğrenmek için, bilginizi arttırmak için öğrenecekseniz C öğrenebilirsin. Bir gayeniz varsa yazın, ona en uygun dili söyleyelim. Yalnız ileride bir şey yapacak olursanız C ile onu büyük ihtimalle yapabilirsiniz, ama çok daha kolay yapabileceğiniz diller de illaki olacaktır.
Zaman ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ederim . Sizin öneriniz üzerine C ' ye başlayacağım . günde kaç saat ayırmalıyım ( uyku gibi temel şeylerden kısarsam 3 saat üzeri ayırabilirim )

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,825
İsim
Akın Taşkan
Eskiden bilgisayar meslek liselerinde (80'ler civarı) C öğretilirdi. Artık java ve C# öğretiliyor. Tabi 80'lerde java ve C# yoktu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zaman ayırıp yazdığınız için çok teşekkür ederim . Sizin öneriniz üzerine C ' ye başlayacağım . günde kaç saat ayırmalıyım ( uyku gibi temel şeylerden kısarsam 3 saat üzeri ayırabilirim )
Uğraşırım, zor gelse de bırakmam kendimden eminim, bu işe gönül verdim diyorsanız C öneririm evet. Ama olur da sıkılırsanız bırakmak yerine C# gibi başka alternatiflere bakın bir de.
Yazılım ve programlamada konu matematiktir. Matematik bilmeyen (kümeler, fonksiyonlar vb. konuları) yazılım yapamaz. Temel matematik bilginiz temel seviyede olmalı. İngilizce bilmeniz çok büyük yarar. Çünkü Türkçe kaynak ya çok az ya da güzel değil. Yabancı kaynaklardan araştırma yapmalısınız bir sorunla karşılaşırsanız ve çözümünü bilmiyorsanız. C köklü bir dil olduğu için kaynağı da bol.
Ben C bilmiyorum. C# ile başladım ve hiç zorlanmadım gayet sevdim. Numan Kaan hocanın online dersleri vardı eskiden bedava (artık paralı sattı kursunu) onun derslerinde ilk önce bir konu üzerinde durur, sonra alıştırmalar ve örnekler yapardı. Her gün 1 konuyu bitirirdim (okulum olmasa daha çıkardım). Daha sonra ezbere aynılarını kendim yapmaya çalıştım. 1-1.5 saat ayırdım ben günde akşam yatmadan önce. Kursu bitirdikten sonra ise kafama göre takıldım bir öğrenme yolu izlemedim. Şimdi okulda gene başladık C#'a bir genel tekrar yapacağım.
3 saat ayırırsanız çok çok güzel olur ama zorlayacaksanız kendinizi hiç hiç gerek yok. Benim gibi 1.5 saat yeter de artar öğrenme - çalışma - tekrar için.

Son düzenleme:

Star trek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
951
İsim
Mehmet bozan
Microsof Small Basic önereyim. İnternet'te bulabileceğin Türkçe dokümanları indir. İşine gelenden başla. Kendi dokümanı ile birlikte geliyor ama İngilizce.

Kısa sürede öğrenebileceğin hiç bir dil yok. Senin bildiğini sandığın İngilizce de aslında sıfır. Bunu dokümanları okurken kendin anlayacaksın.

İki senede anca Programlamaya girişi (en temeli) öğrenebilirsin. Çok sıkı çalışman gerekecek.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,909
Üyeler
141,355
Son üye
remba00
Top Bottom