Neler Yeni

Hayatımda alacağım önemli bir karar hakkında danışmak istiyorum

Rik Sançez

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
612
İsim
.
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım

commander

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
kaan
Dostum benzer durumlarda olduğumuzdan senin yerinde olsam yapacağım şeyi söyleyeyim. önce doğru mu anlamışım üni ücreti yüksek olduğu için iş arıyorsun. 80k kazanılamayacak bir para değil. okulunu sevdiğini varsayıyorum. ben senin yerinde olsam okulu açığa almak yerine önceliğimi bu 80k yı denkleştirmeye çalışırım. hatta olursa derslerime engel olmayacak şekilde alanınla ilgili bir iş bulmak olur. hem staj gibi kendini geliştirir hemde bir yandan paranı kazanırsın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,908
İsim
Emir Yusuf
Eğer sizin yerinizde olup iktisat okusaydım ve bana biri bu bölümü deseydi kesinlikle buna yönelecektim. Bana iş teklifini veren arkadaşım şuan yeminli gümrük müşaviri olmak için çalışıyor ve deli parası var diye biliyorum.

Benim bölümümden ötürü parasal meslekler(muhasebe, gümrük müşavirliği, vs.) yükselmem mümkün değil. Mesela bir B.T mezununun yeminli müşavir olması teknik olarak mümkün değil.

Bana gelince de dediğim gibi bölümümden ötürü ve gireceğim şirkette de şirketin müdürü oraya başlayanın çıkmaması için herhangi bir referans veya belge imkanı vermediğinden başka bir yere tecrübe ile gidip de çalışma imkanım olmayacak.

Ve bunlar doğrultusunda da muhasebecilikten öteye çıkmam mümkün değil DİYE biliyorum.

Ama siz bu bölümdeymişsiniz eğer bu konuda bana fikir verebilirseniz Bilgisayar Teknolojisi bölümünden bu bölüme geçip geçemeyeceğimi veya geçemesem de bu şartlarda ne yapabileceğimi söylerseniz ciddi manada geleceğimi kurtarmış olursunuz. (eğer olumlu bir yöntem varsa :))
Meslekte sadece İktisat - İşletme - Maliye - Hukuk alanlarından lisans diploması vasıtasıyla (4 senelik) Mali müşavirliğe yükselebilirsin. Okuduğun bölümden olamazsın ancak açıktan farklı bir bölüme yatay geçiş imkanın varsa araştır derim.

Ama bu dediklerimi önce bi muhasebecide çalışıp kendin deneyip görmelisin. Daveti kabul et, bir çalış ve gör. Hoşuna gidiyor mu bir gör ondan sonra karar ver.

Hudzell

80+ Platinum
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,458
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
@TİTAN. @Furkan Karagülle @AbdullahAbDişindekiBoşluk
Her ne kadar muhasebe tartışsam da okul parası için belki birikim amaçlı iş bulurum diye iş bakıyordum.
Lc Waikiki de önce kısmı sonra full time çalışabileceğimi söylediler. Bu yüzden sağlık raporu almaya gittim.

Bu sefer de skolyoz olduğumu öğrendim. Bu yüzden herhangi bir işletmenin beni işe almayacağını söylediler. Yine de yarın evraklarla gidip şansımı deneyeceğim, moralim çok bozuk.

Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
mahmut osman
Her ne kadar muhasebe tartışsam da okul parası için belki birikim amaçlı iş bulurum diye iş bakıyordum.
Lc Waikiki de önce kısmı sonra full time çalışabileceğimi söylediler. Bu yüzden sağlık raporu almaya gittim.

Bu sefer de skolyoz olduğumu öğrendim. Bu yüzden herhangi bir işletmenin beni işe almayacağını söylediler. Yine de yarın evraklarla gidip şansımı deneyeceğim, moralim çok bozuk.
tek şans tanıdığının yanında muhasebeci olmak gibi duruyor. Tüm ihtimaller seni o yöne itiyor.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,458
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
tek şans tanıdığının yanında muhasebeci olmak gibi duruyor. Tüm ihtimaller seni o yöne itiyor.
İnanır mısın. Hayatımda bu kadar şey üst üste gelmemişti. 3 aydır 200 den fazla yere başvurdum iş bulamadım, bu sürede annem hastanelik oldu, kardeşlerime bakmam gerekti uyku almadım ve aynı zamanda ev işleri yaptım beraberinde yine iş aradım.
Yetmedi okul parası derdi çıktı. Yetmedi iş çıktı derken bu engel çıktı önüme.
Çok kısa bir süre içerisinde sadece geleceğim karardı.

Basit gibi duruyor belki de ama inan şuan ne yapabilirim bilmiyorum, hayattan, kendimden soğudum. Geleceğim yandı bitti bildiğin.

CRØXY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,689
İsim
Muhammet Çağrı
İnanır mısın. Hayatımda bu kadar şey üst üste gelmemişti. 3 aydır 200 den fazla yere başvurdum iş bulamadım, bu sürede annem hastanelik oldu, kardeşlerime bakmam gerekti uyku almadım ve aynı zamanda ev işleri yaptım beraberinde yine iş aradım.
Yetmedi okul parası derdi çıktı. Yetmedi iş çıktı derken bu engel çıktı önüme.
Çok kısa bir süre içerisinde sadece geleceğim karardı.

Basit gibi duruyor belki de ama inan şuan ne yapabilirim bilmiyorum, hayattan, kendimden soğudum. Geleceğim yandı bitti bildiğin.
Geleceğim bitti diye düşünme önce bi kendine gel.Hayatta yaşamış olduğun zorluklar gördüğüm kadarıyla katlanması zor şeyler ama şükretmeyi unutma öncelikle.Sana önerebileceğim işler arasında fivem tasarımları var insanlar garip bir şekilde oyundaki arabalara 2k-3k para veriyor iyi bir sunucu ile anlaşırsan iyi para alırsın.

TİTAN.

80+ Platinum

Hocam çok geçmiş olsun
İyi haberlerinizi bekliyoruz

BurakBek

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
56
İsim
Burak
Konu benim için önemli olduğundan en özet haliyle sıkmadan tarif etmeye çalışacağım.
Konuyu okumayıp da yorum yapan veya okuyup yorum yapan herkesin düşüncesi benim için ayrı ayrı önemli. Okumanız daha önemli tabii.
Yine de görüşlerinizi düşünerek yazarsanız troll olmazsanız sevinirim.

Önümde 2 yol ayrımı var, iş hayatına atılmak veya mevcut yolumdan devam etmek.

Önce kendimi az tanıtayım.
Şuan 18 yaşında Bilgisayar Teknolojisi 1. sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar bilgim yüksek, linux vs açık kaynak sistemleri biliyorum, python c++ java html gibi dilleri orta düzey biliyorum.
Bunlar hariç pc üzerinde kullanılan bilinen hemen hemen her uygulamayı profesyonel şekilde kullanabiliyorum.
Analitiğim dersten ziyade kodlamada daha iyi. Ama derslerim genel olarak kötüydü.

Şimdi seçenekler

1) Okulu açığa alıp muhasebeci olmak (diplomadan vazgeçmek)
Derslerim yüzünden özel bir üniversiteye yerleştim. Ücretleri 2 katına çıktığı için iş arıyorum hala arıyorum ama bulamıyorum (80k tl lazım)
dolayısıyla iş ararken bir arkadaş bana gümrük işleriyle ilgilenen bir şirkette muhasebecilik öğrenip orada çalışmamı teklif etti. Anlaşırsak hemen başlayabilirim.
Bunu seçersem açığa geçmek zorunda kalacağım ve açık bölüm diplomaları ne kadar değerli siz takdir edersiniz.
Muhasebecilikte ilerlemek diye bir terim söz konusu değil çünkü bu alanın üstü yok.

2) Okuldan devam edip bölümümle alakalı iş bakıp olabildiğince yükselmeye bakmak
Teklifi reddedip bir şekilde para denkleştirip üniyi normal bitirmek de bir seçenek. Ancak bitirince bölümümle alakalı bir iş bulacağım garanti değil ve çoğunlukla bu alanda iş bulması uzun sürüyor.
IT bölümünde işe atılınca yükselmesi daha erişilebilir ve sonu yok. Bu yüzden ilerledikçe maaş seviyesi artabilir.

Şimdi seçenekler çok bariz gelebilir ama işi karıştıran kısım şu
Muhasebeye başlarsam okuldan mezun olacağım vakte kadar bir birikim sahibi olmuş olacağım ve ev kurma için yatırım yapabilmiş olacağım.
Bölümden mezun olarak bu yatırımdan vazgeçip ayriyeten iş arama sürecine gireceğim. Lakin işi bulursam ve yükselebilirsem muhasebecilikte biriktirdiğim parayı bu sefer bölümle alakalı yapacağım iş sayesinde çok daha sürede kapatabilirim. (mesela muhasebede 2 yıl sürecek ama bölümden olan yerde zamanla maaş artacağı için sonradan kapanacak)

Bunlar hayatımın geri kalanını belirleyecek diyebiliriz. Gerçekten bilgisi olan veya farklı bir bakış açısı katabilecek düşüncelere ihtiyacım var lütfen troll olmayın teşekkürler.

Konuyu karar kıldığımda sileceğim fazla kişisel bilgi içerdiği için.
kardeşim şunu bi izle anlarsın

Dahası  
Reaksiyon skoru
3,908
İsim
Emir Yusuf

Hocam okul parası için tam zamanlı bir işte çalışmanız pek mümkün değil. Zorlarsınız, başarırsınız ancak okuldan verim alamayacaksınız bu sefer de. Bu kervan böyle dönmez gibi geliyor bana. Esnek çalışma saatleri olan muhasebe gibi bir meslek iyi olabilir bir deneyin size gelen teklifi.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,458
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Hocam çok geçmiş olsun
İyi haberlerinizi bekliyoruz
Hocam haberler çok iyi durmuyor.
1720692518076.png

Hocam okul parası için tam zamanlı bir işte çalışmanız pek mümkün değil. Zorlarsınız, başarırsınız ancak okuldan verim alamayacaksınız bu sefer de. Bu kervan böyle dönmez gibi geliyor bana. Esnek çalışma saatleri olan muhasebe gibi bir meslek iyi olabilir bir deneyin size gelen teklifi.
Muhasebenin çalışma saatleri esnek değil ama en azından netlik sunacak. Okul için artık zorlamalı mıyım bilmiyorum.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,458
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Çok geçmiş olsun Hocam uzun ve zorlu bir yol sizi bekliyor
Umarım bunu da atlatırsınız
Hayatta özellikle başarısız olmam için seçili olaylar üstü üste bana geliyor çok daralıyorum daha fazla dert yanmak da istemiyorum kimseye yanımda olan bir sevgilim var onu da kendi bataklığımda tutmak istemiyorum şükrediyorum şükrettikçe kötüsü geliyor ne yapacağım kafayı yiyorum

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
994,308
Üyeler
157,225
Son üye
Halukler793