Neler Yeni

Hayatımda alacağım önemli bir karar hakkında danışmak istiyorum

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
Konu benim için önemli olduğundan en özet haliyle sıkmadan tarif etmeye çalışacağım.
Konuyu okumayıp da yorum yapan veya okuyup yorum yapan herkesin düşüncesi benim için ayrı ayrı önemli. Okumanız daha önemli tabii.
Yine de görüşlerinizi düşünerek yazarsanız troll olmazsanız sevinirim.

Önümde 2 yol ayrımı var, iş hayatına atılmak veya mevcut yolumdan devam etmek.

Önce kendimi az tanıtayım.
Şuan 18 yaşında Bilgisayar Teknolojisi 1. sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar bilgim yüksek, linux vs açık kaynak sistemleri biliyorum, python c++ java html gibi dilleri orta düzey biliyorum.
Bunlar hariç pc üzerinde kullanılan bilinen hemen hemen her uygulamayı profesyonel şekilde kullanabiliyorum.
Analitiğim dersten ziyade kodlamada daha iyi. Ama derslerim genel olarak kötüydü.

Şimdi seçenekler

1) Okulu açığa alıp muhasebeci olmak (diplomadan vazgeçmek)
Derslerim yüzünden özel bir üniversiteye yerleştim. Ücretleri 2 katına çıktığı için iş arıyorum hala arıyorum ama bulamıyorum (80k tl lazım)
dolayısıyla iş ararken bir arkadaş bana gümrük işleriyle ilgilenen bir şirkette muhasebecilik öğrenip orada çalışmamı teklif etti. Anlaşırsak hemen başlayabilirim.
Bunu seçersem açığa geçmek zorunda kalacağım ve açık bölüm diplomaları ne kadar değerli siz takdir edersiniz.
Muhasebecilikte ilerlemek diye bir terim söz konusu değil çünkü bu alanın üstü yok.

2) Okuldan devam edip bölümümle alakalı iş bakıp olabildiğince yükselmeye bakmak
Teklifi reddedip bir şekilde para denkleştirip üniyi normal bitirmek de bir seçenek. Ancak bitirince bölümümle alakalı bir iş bulacağım garanti değil ve çoğunlukla bu alanda iş bulması uzun sürüyor.
IT bölümünde işe atılınca yükselmesi daha erişilebilir ve sonu yok. Bu yüzden ilerledikçe maaş seviyesi artabilir.

Şimdi seçenekler çok bariz gelebilir ama işi karıştıran kısım şu
Muhasebeye başlarsam okuldan mezun olacağım vakte kadar bir birikim sahibi olmuş olacağım ve ev kurma için yatırım yapabilmiş olacağım.
Bölümden mezun olarak bu yatırımdan vazgeçip ayriyeten iş arama sürecine gireceğim. Lakin işi bulursam ve yükselebilirsem muhasebecilikte biriktirdiğim parayı bu sefer bölümle alakalı yapacağım iş sayesinde çok daha sürede kapatabilirim. (mesela muhasebede 2 yıl sürecek ama bölümden olan yerde zamanla maaş artacağı için sonradan kapanacak)

Bunlar hayatımın geri kalanını belirleyecek diyebiliriz. Gerçekten bilgisi olan veya farklı bir bakış açısı katabilecek düşüncelere ihtiyacım var lütfen troll olmayın teşekkürler.

Konuyu karar kıldığımda sileceğim fazla kişisel bilgi içerdiği için.

Son düzenleme:

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
şaka yapıyom kral garsonluk falan sakın yapma :D hele askeri ücrete en az 30k veriyorsa gir
Hocam şu ana kadar okul parası biriktirmek için yalan değil 200 yere başvurdum ve bazılarına tam 6 kere cv bıraktım.
Burada garson bulaşıkçı dahil kimse işe almıyor. Deneyimim olmasına rağmen dönüş almıyorum.

Bazıları asgariyi bile çok görüyor güya İstanbul'dayız ama duruma bak...

eneskaya6

80+ Silver
Bilgi birikimini arttırarak herturlu ekmegini ilerde çıkarırsın ondan yana sorun yaşayacağını düşünmüyor ama ne olursa olsun nüfus cok fazla ve iş alımlarında vs lisans diplomasına önem vermeserde çoğu yer şart koşuyor.

Birde işin şu kısmı var tecrübeni birikimini arttirdin uzman düzey yazilimci oldun holding şirkette vs calisiyorsun 10 seneyi astin 30-40 yasina geldin asıl paraya para dedigin zamanda insanin önüne hayatta bi firsatlar cikiyor isini iyi yapiyorsan yöneticilik ya da operasyon sorumlusu vs teklif ediliyor ve maasina %50-100 vs zam aliyorsun. Ama lisans diploman yoksa ne yaparsan yap şirketlerde yönetici olamiyorsun. Sırf bu yüzden diploma gerekiyor işe baslarken ve baskadiktan sonraki yillarda onu giris karti gibi kullanip yükselmek icin.

Bmw yetkili servisinde babama zamaninda teklif geldi 15 sene orada calisti müdür acigi varsi o an ama önlisans diploması olduğu için alamadilar. Calisan insanin karsisina illaki bu firsatlar geliyor sonra babamın dediği gibi ulan 4 yillik bitirseydim müdürdüm diye yakınmazsın.

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Bilgi birikimini arttırarak herturlu ekmegini ilerde çıkarırsın ondan yana sorun yaşayacağını düşünmüyor ama ne olursa olsun nüfus cok fazla ve iş alımlarında vs lisans diplomasına önem vermeserde çoğu yer şart koşuyor.

Birde işin şu kısmı var tecrübeni birikimini arttirdin uzman düzey yazilimci oldun holding şirkette vs calisiyorsun 10 seneyi astin 30-40 yasina geldin asıl paraya para dedigin zamanda insanin önüne hayatta bi firsatlar cikiyor isini iyi yapiyorsan yöneticilik ya da operasyon sorumlusu vs teklif ediliyor ve maasina %50-100 vs zam aliyorsun. Ama lisans diploman yoksa ne yaparsan yap şirketlerde yönetici olamiyorsun. Sırf bu yüzden diploma gerekiyor işe baslarken ve baskadiktan sonraki yillarda onu giris karti gibi kullanip yükselmek icin.

Bmw yetkili servisinde babama zamaninda teklif geldi 15 sene orada calisti müdür acigi varsi o an ama önlisans diploması olduğu için alamadilar. Calisan insanin karsisina illaki bu firsatlar geliyor sonra babamın dediği gibi ulan 4 yillik bitirseydim müdürdüm diye yakınmazsın.
Şöyle ki benim bölümüm dediğiniz gibi ön lisans. Benim karar veremediğim durum şu zaten 2 yıllık diplomalar sıkıntıyken bir de açıktan diploma almak anlamını yitirirse düşüncesi. Yoksa ön lisans mezunu olup kendini geliştirip de nerelerde müdür olan insanlar gördüm (hiçbiri bana referans olamıyor orası ayrı acınası bir durum.)

Fırhorse Sobutmoon

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
308
İsim
Ad
Konuyla Alakasız Mesaj / Spam
images (20).jpeg

Son düzenleme:

charliechaplin

80+ Bronze
3) memur olmak. kendini 2 seçenek ile sınırlama

TİTAN.

80+ Platinum
Konu benim için önemli olduğundan en özet haliyle sıkmadan tarif etmeye çalışacağım.
Konuyu okumayıp da yorum yapan veya okuyup yorum yapan herkesin düşüncesi benim için ayrı ayrı önemli. Okumanız daha önemli tabii.
Yine de görüşlerinizi düşünerek yazarsanız troll olmazsanız sevinirim.

Önümde 2 yol ayrımı var, iş hayatına atılmak veya mevcut yolumdan devam etmek.

Önce kendimi az tanıtayım.
Şuan 18 yaşında Bilgisayar Teknolojisi 1. sınıf öğrencisiyim. Bilgisayar bilgim yüksek, linux vs açık kaynak sistemleri biliyorum, python c++ java html gibi dilleri orta düzey biliyorum.
Bunlar hariç pc üzerinde kullanılan bilinen hemen hemen her uygulamayı profesyonel şekilde kullanabiliyorum.
Analitiğim dersten ziyade kodlamada daha iyi. Ama derslerim genel olarak kötüydü.

Şimdi seçenekler

1) Okulu açığa alıp muhasebeci olmak (diplomadan vazgeçmek)
Derslerim yüzünden özel bir üniversiteye yerleştim. Ücretleri 2 katına çıktığı için iş arıyorum hala arıyorum ama bulamıyorum (80k tl lazım)
dolayısıyla iş ararken bir arkadaş bana gümrük işleriyle ilgilenen bir şirkette muhasebecilik öğrenip orada çalışmamı teklif etti. Anlaşırsak hemen başlayabilirim.
Bunu seçersem açığa geçmek zorunda kalacağım ve açık bölüm diplomaları ne kadar değerli siz takdir edersiniz.
Muhasebecilikte ilerlemek diye bir terim söz konusu değil çünkü bu alanın üstü yok.

2) Okuldan devam edip bölümümle alakalı iş bakıp olabildiğince yükselmeye bakmak
Teklifi reddedip bir şekilde para denkleştirip üniyi normal bitirmek de bir seçenek. Ancak bitirince bölümümle alakalı bir iş bulacağım garanti değil ve çoğunlukla bu alanda iş bulması uzun sürüyor.
IT bölümünde işe atılınca yükselmesi daha erişilebilir ve sonu yok. Bu yüzden ilerledikçe maaş seviyesi artabilir.

Şimdi seçenekler çok bariz gelebilir ama işi karıştıran kısım şu
Muhasebeye başlarsam okuldan mezun olacağım vakte kadar bir birikim sahibi olmuş olacağım ve ev kurma için yatırım yapabilmiş olacağım.
Bölümden mezun olarak bu yatırımdan vazgeçip ayriyeten iş arama sürecine gireceğim. Lakin işi bulursam ve yükselebilirsem muhasebecilikte biriktirdiğim parayı bu sefer bölümle alakalı yapacağım iş sayesinde çok daha sürede kapatabilirim. (mesela muhasebede 2 yıl sürecek ama bölümden olan yerde zamanla maaş artacağı için sonradan kapanacak)

Bunlar hayatımın geri kalanını belirleyecek diyebiliriz. Gerçekten bilgisi olan veya farklı bir bakış açısı katabilecek düşüncelere ihtiyacım var lütfen troll olmayın teşekkürler.

Konuyu karar kıldığımda sileceğim fazla kişisel bilgi içerdiği için.
Kendini bilgisayar alanında diğerlerinden daha üstte görüyorsan ve sana zevk veriyorsa bu alandan devam etmeni öneririm iş bulma konusunda seviyene bağlı olarak bulabileceğini düşünüyorum zeki bir insansın

Muhasebe işine gelirsek evet bu işi yapabilirsin ama o işte kendini geliştirme şansın yok ve sürekli birilerinin ağız kokusunu çekmek zorunda kalacaksın
Orada çalışırken sermaye biriktirebilirsin ama ne kadar
Örneğin Aylık 10k kenara koysan 360k yapar ve bu parayı borsa ,kriptoda katlayamazsan veya ticaret yapamazsan işin çok zor tabi şuda var açıktan okuduğun zaman diplomanın değersiz olma durumunda sana bağlı açıktan okurken çeşitli etkinliklere katılırsan diplomadan daha çok etki edebilir

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Şahsen krediyle basit bir motosiklet alıp Trendyol Go veya Vigo'da kurye olarak çalışırdım. Çalışılan süreyi ve zamanı kendin belirliyorsun.

Lifan Lion 100 model motosiklet ikinci el olarak ucuz fiyatlara bulunabiliyor. Kanuni Mati 125 de aynı şekilde. Sağlam motosikletler bunlar.

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,323
İsim
BenRoboTdeğilİm
okulu bırakma para gelir bir türlü

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,457
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Kendini bilgisayar alanında diğerlerinden daha üstte görüyorsan ve sana zevk veriyorsa bu alandan devam etmeni öneririm iş bulma konusunda seviyene bağlı olarak bulabileceğini düşünüyorum zeki bir insansın

Muhasebe işine gelirsek evet bu işi yapabilirsin ama o işte kendini geliştirme şansın yok ve sürekli birilerinin ağız kokusunu çekmek zorunda kalacaksın
Orada çalışırken sermaye biriktirebilirsin ama ne kadar
Örneğin Aylık 10k kenara koysan 360k yapar ve bu parayı borsa ,kriptoda katlayamazsan veya ticaret yapamazsan işin çok zor tabi şuda var açıktan okuduğun zaman diplomanın değersiz olma durumunda sana bağlı açıktan okurken çeşitli etkinliklere katılırsan diplomadan daha çok etki edebilir
Öncelikle iltifatınız için teşekkür ederim yorumunuzdan ötürü ben de sizin bilgi sahibi biri olduğunuzu düşünüyorum.
Bilgisayar sevgim benim çocukluktan gelme ve alanına karşı çok ilgili birisiyim.

Aynı zamanda ticaret ve yatırım konusunda da bilgi birikimi edinmeye çalışıyorum.
Mesela muhasebeci olsam bile paramı fonlar dahilinde enflasyon üzeri kazanç getirecek şekilde tabii biriktirmeye çalışmayı düşündüm.

Muhasebeci olsam bile IT için kendimi yine geliştirirdim ama ne kadar vakit kalır ne kadar sürede gelişirim orası muamma. Bu sektör tamamen bilgi birikimine bağlı zaten.

Alacağım ücret başta asgari olacak tanıdık yer diye normal muhasebeci maaşlarının biraz altında alabilirim.
Yine de aile kurabilmek veya yanımda bulunsun diye hayallerimden vazgeçip şimdiden para biriktirmek için buna mı girsem hala kararsızım.

Yarın son kararı vermek zorundayım maalesef.
Şahsen krediyle basit bir motosiklet alıp Trendyol Go veya Vigo'da kurye olarak çalışırdım. Çalışılan süreyi ve zamanı kendin belirliyorsun.

Lifan Lion 100 model motosiklet ikinci el olarak ucuz fiyatlara bulunabiliyor. Kanuni Mati 125 de aynı şekilde. Sağlam motosikletler bunlar.
Önerin için teşekkürler ama ben kaba taslak ömürlük bir plan içerisindeyim. Yani ileride elbet iş değişimi vesaire olur ama şuan bu ikisi var elimde.

Ayriyeten benim ehliyetim yok ve o işlere girmek çok ani olur. Yani şuan önümde bu işi reddedip reddetmemek var bu dediğin sonrasından değerlendirilebilir yine de, teşekkürler.
okulu bırakma para gelir bir türlü
Fikriniz için teşekkür ederim.
3) memur olmak. kendini 2 seçenek ile sınırlama
Memur olma süreci hakkında bilgim pek yok açıkçası şuan bu önüme çıkan teklifi reddedip reddetmemek kısmını halletmem lazım. Sonrasında diğer seçenekler düşünülebilir. Şuan olmayan şeyleri araya sokarsam karar safhasından çıkamam ki.

Top Bottom