Neler Yeni

High-End sistemde FPS Drop

kaankun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Kaan Kun
Merhaba High-End sistemim var fakat oyunlarda (Valorant'ta bile) fps 500 ken bir anda 20lere 10lara kadar düşüyor 10 15 saniye devam ediyor ve bu bir dm'de 4 5 defadan fazla oluyor
God of War ve Cyberpunk da da FPS 80-100'den (Ultra) bir anda 10 20 hatta 5 3 gibi değerlere düşüyor
After burner'da baktım sıcaklıklar işlemci 60-75 arası GPU 50-70 arası ama GPU kullanımı %70 90 gibi değerlerden fps drop anında %3 5 10 gibi değerlere düşüyor
Bunun Sebebi nedir nasıl çözerim?

Sistem:
Ryzen 9 5900X + 240MM Gamebooster TITAN Sıvı Soğutma
RTX 3090 Gigabyte Aorus Master
2x8 16GB 3200Mhz Ram Corsair Pro RGB SL
****B450 M-A Pro Max Msi Anakart (bundan olabilir mi?) (Bios güncelledim hala aynı) (Parça parça sistemi upgrade ediyorum biliyorum düşük kalıyor)
850W Seasonic 80+ Rog sertifikalı PSU
Adata Legend 512GB
Mesaj otomatik birleştirildi:

Memtest yaptım sorun yok

Kaczynski

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
363
İsim
Kevin Mitnick
Anakart komedi ama onunla alakası olmaz, driver düşürüp veya yükseltmeyi denediniz mi? başka anakart ile deneyin 3.0 PCIE anakartınız var 3090 kullanıyorsunuz

kaankun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Kaan Kun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
editlendi

taylansimdi

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,630
İsim
Taylan Şimdi
MSI Afterburner ile Curve Editorden Core Clock değerini ve voltajı sabitler misiniz ? Mhz dalgalanması olmaz o zaman siz kaça kitlerseniz o değerde çalışır belki bu bir nebze probleminizi çözebilir. Ayrıca SSD de de problem yok değil mi sağlığında ve okuma yazma hızlarında ?

kaankun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Kaan Kun
Anakart komedi ama onunla alakası olmaz, driver düşürüp veya yükseltmeyi denediniz mi? başka anakart ile deneyin 3.0 PCIE anakartınız var 3090 kullanıyorsunuz
phocam dediğim gibi yavaş yavaş parça parça topluyorum gelecek ay yeni anakart alıcam x570 düşünüyorum tavsiyen varsa ayrıca b550 ya da x570 f/p ürünü not alayım. Driver en son olanı kurdum denemedim. geforce experience güncelliyor hep

MSI Afterburner ile Curve Editorden Core Clock değerini ve voltajı sabitler misiniz ? Mhz dalgalanması olmaz o zaman siz kaça kitlerseniz o değerde çalışır belki bu bir nebze probleminizi çözebilir. Ayrıca SSD de de problem yok değil mi sağlığında ve okuma yazma hızlarında ?
Bunu nasıl yapacağım acaba fikrim yok

her parçanın testini yaptım furmarkda bile sorun çıkmadı ama oyunda oluyor

Sisteminiz bileşen olarak kaliteli ve üst seviye denebilecek düzeyde. Fakat Anakart diğer bileşenlere göre düşük seviyede kalmış. Sorunun kaynağı bu olabilir, çünkü performans dengesizliği var sisteminizde. Anakart bu kadar güçlü bileşeni kaldırmıyor olabilir, ki böyle bir olasılıkta var yok değil.

kaankun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Kaan Kun
Sisteminiz bileşen olarak kaliteli ve üst seviye denebilecek düzeyde. Fakat Anakart diğer bileşenlere göre düşük seviyede kalmış. Sorunun kaynağı bu olabilir, çünkü performans dengesizliği var sisteminizde. Anakart bu kadar güçlü bileşeni kaldırmıyor olabilir, ki böyle bir olasılıkta var yok değil.
Ben de öyle düşündüm fakat emin olmak istedim

YusufShn01

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
628
İsim
Yusuf Emre Şahin
Merhaba High-End sistemim var fakat oyunlarda (Valorant'ta bile) fps 500 ken bir anda 20lere 10lara kadar düşüyor 10 15 saniye devam ediyor ve bu bir dm'de 4 5 defadan fazla oluyor
God of War ve Cyberpunk da da FPS 80-100'den (Ultra) bir anda 10 20 hatta 5 3 gibi değerlere düşüyor
After burner'da baktım sıcaklıklar işlemci 60-75 arası GPU 50-70 arası ama GPU kullanımı %70 90 gibi değerlerden fps drop anında %3 5 10 gibi değerlere düşüyor
Bunun Sebebi nedir nasıl çözerim?

Sistem:
Ryzen 9 5900X + 240MM Gamebooster TITAN Sıvı Soğutma
RTX 3090 Gigabyte Aorus Master
2x8 16GB 3200Mhz Ram Corsair Pro RGB SL
****B450 M-A Pro Max Msi Anakart (bundan olabilir mi?) (Bios güncelledim hala aynı) (Parça parça sistemi upgrade ediyorum biliyorum düşük kalıyor)
850W Seasonic 80+ Rog sertifikalı PSU
Adata Legend 512GB

Memtest yaptım sorun yok
Eğer ssd de bir sıkıntı yoksa tahminimce anakart fazla ısındığı için bir süre performansı kısıyor olabilir. Aida 64 isimli program var. Onu indirip kurun, çalıştırın ve tekrardan valorant oynayın. Birkaç kez fps drop yedikten sonra programdaki tüm parçaların( anakart dahil) ısı değerlerini ekran görüntüsü alıp bize atar mısınız

Eğer ssd de bir sıkıntı yoksa tahminimce anakart fazla ısındığı için bir süre performansı kısıyor olabilir. Aida 64 isimli program var. Onu indirip kurun, çalıştırın ve tekrardan valorant oynayın. Birkaç kez fps drop yedikten sonra programdaki tüm parçaların( anakart dahil) ısı değerlerini ekran görüntüsü alıp bize atar mısınız
Attıktan sonra mesajıma alıntı yaparsan sevinirim

kaankun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Kaan Kun

Farklı PSU (1650w) takıp denedim sorun devam ediyor, anakart ve ssd değişmek dışında denemediğim yol kalmadı işlemci ve ekran kartı sağlam başka pc de ekran kartı sorun çıkarmıyor

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    41.3 KB · Hit: 29
  • ss.png
    ss.png
    35.6 KB · Hit: 28
  • sssss.png
    sssss.png
    34.3 KB · Hit: 29
  • xcfgs.png
    xcfgs.png
    34.2 KB · Hit: 24

zulumaster

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
349
İsim
zulu master
cpunk bozuk. Ayrıca 16gb rami geçtiği zamanlar oluyor. gow'u bilmiyorum. Format denediniz mi?

kaankun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Kaan Kun
Cpunk CyberPunkmış anlamamıştım düzeltildi
evet format denedim
ram'den yana sorun yok memtestleri geçti ve afterburner'da 12gb kullanıyor
cpunk bozuk. Ayrıca 16gb rami geçtiği zamanlar oluyor. gow'u bilmiyorum. Format denediniz mi?

Son düzenleme:

kaankun

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ali Kaan Kun
OCCT Tüm testler bunlar

Ekler

• Adsız.png
    Adsız.png
    789.9 KB · Hit: 23
  • asasas.png
    asasas.png
    585.9 KB · Hit: 27
  • sdss.png
    sdss.png
    549 KB · Hit: 22
  • sss.png
    sss.png