Neler Yeni

Hisse halka arzı hakkında

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kadir Çorapçı
1 seneye yakındır halka arz ve borsa dayım . risk kısının kendısındır borsa da riski kendin alırsın. halka arz da aynı sekılde 3 gun alır cıkarsan riskten kacınırsın tavanda lot azaldıgında cıkmaz para hırsı yaparsan kaybedersın

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kadir Çorapçı
artık oransal cıkmaz bu arada oransal beklemeyın
Mesaj otomatik birleştirildi:

garantıden gırıyosanız bu son halka arz garanti fiyasko yaptı gıremıyoruz dıger bankaları deneyın 20 lot verır dıye dusunuyorum ytd

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,252
İsim
Olcay akbulut
artık oransal cıkmaz bu arada oransal beklemeyın

garantıden gırıyosanız bu son halka arz garanti fiyasko yaptı gıremıyoruz dıger bankaları deneyın 20 lot verır dıye dusunuyorum ytd
hocam oransal girmek mantıksızmış öyle dedi videoda ki eleman, çok büyük paralarla giricekseneniz oransal girin dior. Bide bu lot tavan fln ne oluyor

Megan

80+ Silver
hocam oransal girmek mantıksızmış öyle dedi videoda ki eleman, çok büyük paralarla giricekseneniz oransal girin dior. Bide bu lot tavan fln ne oluyor
mesela şu an europower tavan açtı bugün ve tavandan 22 milyon alım emri girilmiş. Yani şu an bu hisse tavanı bozmaz. Yarın mesela belki 15 milyona düşer bu millet satmaya başladıkça azalır. O yüzden hemen ilk günlerden çıkmamak gerekiyor. Sen risk almak istemiyorsan tavandan alım 5 milyonun altına düşünce çıkabilirsin sonrası riskli.

asmarena6

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
452
İsim
Berk Era
Öğretmeyin öğretmeyin ne güzel 500 bin kişi katılıyor birsürü lot düşüyordu. 2,2 milyon kişi katılmaya başladı yetti gari :D

TİTAN.

80+ Platinum
evet belli tarihler oluyor mesela cwene'ye şu an girebilirsiniz. Ben ziraat yatırımdan giriyorum iş bankası nasıl oluyor bilmiyorum

halka arzlar şu an çok mantıklı. Eskiden ikinci günden taban yapabiliyordu ama şimdi yine güzel kazandırıyor
Kanka ordan nasıl yapıyorsun anlatsana ben başka yer kullanıyorum da

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,252
İsim
Olcay akbulut
Öğretmeyin öğretmeyin ne güzel 500 bin kişi katılıyor birsürü lot düşüyordu. 2,2 milyon kişi katılmaya başladı yetti gari :D
lot dağıtılan hisse adedi mi oluyor hocam yani mesela şirket dior ki kardeşim 10milyon lot dağıtıcam kişi başıda mas lot 100 öyle bi şey mi

Megan

80+ Silver
Kanka ordan nasıl yapıyorsun anlatsana ben başka yer kullanıyorum da
ziraat hesabın olmalı. Sonra hem ziraatin uygulamasını hem de zborsa uygulamasını indirmelisin. Ziraatin uygulamasındayken (zborsadan değil) yatırım kısmından borsa hesabı oluşturman gerek. Sonrasında Ziraatin uygulamasından yatırım kısmından zborsaya para transfer ediyorsun ve hisse alım/satım işlemlerini zborsadan gerçekleştiriyorsun.

herkes nasibini yer hocam öğretin millet de kazansın ne kadar kaybedeceksiniz zaten

lot dağıtılan hisse adedi mi oluyor hocam yani mesela şirket dior ki kardeşim 10milyon lot dağıtıcam kişi başıda mas lot 100 öyle bi şey mi
lot dağıtılan hisse adedi. Katılan kişi sayısına göre eşit dağıtılıyor (eşit dağıtımda). Mesela 100 lot varsa 10 kişi katılırsa kişi başı 10 lot düşer.

Dahası  
Reaksiyon skoru
46
İsim
LuciFeriaNx
Anladım hocam bilgiler için teşekkürler, peki halka arzdan aldığımız hisseleri süre bitince satmamız mı lazım yoksa bekletelim mi 1 2 yıl veya 5 6 ay

veya satma zorunluluğu var mı?​
Satma zorunluluğunuz yok. Kısa vadede kârınızı alıp çıkmak veya çıkmamak size kalmış bir durum. Halka arzlardan kısa vadede ciddi paralar kazanamazsınız. Genelde küçük yatırımcılar aldıkları 500-600 TL değerindeki toplam hisseyi %100 bandına geldiğinde satarak elindeki parayı 1000-1200 TL yapıp satarak hisseden çıkıyor. Uzun vadede bilerek yapılan yatırım çok daha fazla kazandırabilir ancak her zaman riski de vardır. Borsa derin iş hocam anlat anlat bitmez. Deneyimleyerek tecrübe etmeniz ve yaşamanız lazım.

Şahsen ben halka arzların hepsine giriyorum ancak oradaki hisseleri unutuyorum. Yani uzun vadeye bırakıyorum. Bir küçük altın alıp yastık altına koymuşsunuz gibi düşünün. 1 yıllık getirisi genelde çok daha fazla oluyor altına göre. Ayrıca şu anda Borsa pek cazip değil. Borsadaki hacim eskisi gibi değil. İnsanlar paralarını KKM(Kur korumalı mevduata) yönlendiriyor sanırım. Seçimlere kadar bir ralli bekleniyor ama bakalım.​

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,252
İsim
Olcay akbulut
Satma zorunluluğunuz yok. Kısa vadede kârınızı alıp çıkmak veya çıkmamak size kalmış bir durum. Halka arzlardan kısa vadede ciddi paralar kazanamazsınız. Genelde küçük yatırımcılar aldıkları 500-600 TL değerindeki toplam hisseyi %100 bandına geldiğinde satarak elindeki parayı 1000-1200 TL yapıp satarak hisseden çıkıyor. Uzun vadede bilerek yapılan yatırım çok daha fazla kazandırabilir ancak her zaman riski de vardır. Borsa derin iş hocam anlat anlat bitmez. Deneyimleyerek tecrübe etmeniz ve yaşamanız lazım.

Şahsen ben halka arzların hepsine giriyorum ancak oradaki hisseleri unutuyorum. Yani uzun vadeye bırakıyorum. Bir küçük altın alıp yastık altına koymuşsunuz gibi düşünün. 1 yıllık getirisi genelde çok daha fazla oluyor altına göre. Ayrıca şu anda Borsa pek cazip değil. Borsadaki hacim eskisi gibi değil. İnsanlar paralarını KKM(Kur korumalı mevduata) yönlendiriyor sanırım. Seçimlere kadar bir ralli bekleniyor ama bakalım.​
hocam ben uzun vadeli hisse için böyle büyük şirketlere yatırayım diyorum sizce mantıklı olur mu? özellike nvidia ve microsoft

Dahası  
Reaksiyon skoru
46
İsim
LuciFeriaNx
hocam ben uzun vadeli hisse için böyle büyük şirketlere yatırayım diyorum sizce mantıklı olur mu? özellike nvidia ve microsoft​
"Ben büyük şirketlere yatırayım" bir sorun yaşamam mentalitesi doğru bir yaklaşım değil. Yurtdışındaki hisselere yönelip yönelmemek sizin tercihinizde. Büyük şirketler de olsa bu işin riski vardır. Size mantıklı veya değil diye tavsiye veremem. Borsada bana mantıklı gelen başkasına mantıksız gelebilir. Teknik bilginizin ve şirketler hakkında bilginizin olması gerekiyor. Daha da önemlisi psikolojik olarak buna hazır olmanız gerekiyor. Sabır işi biraz da borsa. Panik sizi batırır ki çoğu insan (istisnalar hariç) panikle zarar ediyorlar.

Benim size tavsiyem halka arzlara katılarak, açıklanan arzlar sonucu elinize geçen hisselerin fiyatlarını anlık olarak takip ederek Borsada ne gibi işlemler oluyor, nasıl manipülasyonlar dönüyor, aracı kurumların yaptığı büyük ölçekli ve küçük yatırımcıların yaptıkları küçük ölçekli hareketler nelerdir izleyip tecrübe edinmeniz. Zaman geçtikçe bir şeyler daha iyi oturacak ve bir şeyler öğreneceksiniz.​

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,252
İsim
Olcay akbulut
"Ben büyük şirketlere yatırayım" bir sorun yaşamam mentalitesi doğru bir yaklaşım değil. Yurtdışındaki hisselere yönelip yönelmemek sizin tercihinizde. Büyük şirketler de olsa bu işin riski vardır. Size mantıklı veya değil diye tavsiye veremem. Borsada bana mantıklı gelen başkasına mantıksız gelebilir. Teknik bilginizin ve şirketler hakkında bilginizin olması gerekiyor. Daha da önemlisi psikolojik olarak buna hazır olmanız gerekiyor. Sabır işi biraz da borsa. Panik sizi batırır ki çoğu insan (istisnalar hariç) panikle zarar ediyorlar.

Benim size tavsiyem halka arzlara katılarak, açıklanan arzlar sonucu elinize geçen hisselerin fiyatlarını anlık olarak takip ederek Borsada ne gibi işlemler oluyor, nasıl manipülasyonlar dönüyor, aracı kurumların yaptığı büyük ölçekli ve küçük yatırımcıların yaptıkları küçük ölçekli hareketler nelerdir izleyip tecrübe edinmeniz. Zaman geçtikçe bir şeyler daha iyi oturacak ve bir şeyler öğreneceksiniz.​
anladım hocam çok teşekkür ederim

Top Bottom