Neler Yeni

Rehber Borsa İstanbul'a 0'dan Başlayanlar için Alması Gereken 5 Hisse Tipi

Splixson

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
729
İsim
Furkan ŞENGÜL
herkes borsacı olmuş endeks 4500ken nerdeydiniz

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
ziraat microsoft edge gibidir 2 gün gecikmeli verir veriyi
Büyük yatırımcı değilim hocam,benim işimi görüyor
bankanızın kendi uygulamasıda olabilir ama arkadaşın önerdiği gibi tradingview ve telegram gruplarını tavsiye ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

herkes borsacı olmuş endeks 4500ken nerdeydiniz
endeks 4500ken mal alanlar şuan paraları katladı şimdi 8000 lerden 14000 lere kadar olan kısmı şahlandırma vakti

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,991
İsim
Taha Efe
Merhaba, nerelerden alım işlemini gerçekleştirebiliriz acaba ? banka uygulamarlından baktım garanti bankası var bende ancak tam anlayamadığımdan bırakmıştım
Garanti Çok Komisyon alıyor Babam sikayetci Global iyidir bu Konuda Babamda bende Kullanıyoruz.

ziraat microsoft edge gibidir 2 gün gecikmeli verir veriyi

bankanızın kendi uygulamasıda olabilir ama arkadaşın önerdiği gibi tradingview ve telegram gruplarını tavsiye ederim

endeks 4500ken mal alanlar şuan paraları katladı şimdi 8000 lerden 14000 lere kadar olan kısmı şahlandırma vakti
Tradingview güzel Androidten yüklersen Pro alman gerekiyor 300tl canlı veride 1 dolar 350- 360 TL'ye canlı veri kulanabiliyorsun (Hacimsiz hacimli canlı veri 7 dolar+ Sitesinden alırsan Toplamda 550tl civarına geliyor.)

HDogus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
386
İsim
Doğuş Akyürek
Ziraat şimdi yatırdı arkadaşlar haberiniz olsun😅

Dostlarım Selamlar bugün sizlere Borsa İstanbul'da uzun vadeli yatırım yapmanız gereken 4 hisse tipinden bahsedeceğim. 1 adette kısa vadede küçük yatırımcıyı çok fazla %100 kar ettirebilcek hisseden bahsedeceğim.

Borsa İstanbul'a yatırım yapmaya yeni başlayanlar için hisse senetleri seçerken dikkate alması gereken birkaç önemli faktör bulunmaktadır. İşte hisse senedi seçiminde yardımcı olabilecek beş temel hisse tipi:

1) Büyük ve İstikrarlı Şirketlerin Hisse Senetleri

Borsa İstanbul'da yatırım yapmaya yeni başlayanlar için en iyi seçeneklerden biri büyük ve istikrarlı şirketlerin hisse senetleridir. Bu tür şirketler, genellikle uzun yıllar boyunca faaliyet göstermiş, güçlü finansal performansa sahip ve sektörlerinde lider konumda bulunan şirketlerdir. İşte bu hisse senetleri hakkında bilmeniz gerekenler:
  1. Uzun Süreli İstikrar ve Büyüme
    Büyük ve köklü şirketler genellikle uzun yıllar boyunca istikrarlı bir şekilde faaliyet göstermişlerdir. Bu istikrar, yatırımcılara güven verir ve hisse senetlerinin değerinin zamanla artmasına katkı sağlar.
  2. Piyasa Liderliği ve Marka Gücü
    Bu tür şirketler, sektörlerinde lider konumda oldukları için genellikle marka güçleri yüksektir. Güçlü bir marka, tüketici güvenini artırır ve rekabet avantajı sağlar.
  3. Düşük Risk Profili
    Büyük ve istikrarlı şirketler, genellikle düşük risk profili sunar. Zira uzun vadeli faaliyet gösterdikleri için kriz dönemlerinde bile ayakta kalma ihtimalleri daha yüksektir. Bu nedenle bu tür hisse senetleri, yatırımcılar için güvenli bir liman olabilir.
  4. Sektör ve Ekonomi Etkileşimi
    Büyük şirketler genellikle ekonominin genel performansından etkilenirler. Ekonomik dalgalanmalar ve sektörel gelişmeler, bu şirketlerin performansını etkileyebilir. Bu nedenle ekonomik haberleri ve sektör analizlerini takip etmek önemlidir.
  5. Uzun Vadeli Yatırım Stratejisi
    Büyük ve istikrarlı şirket hisse senetleri, genellikle uzun vadeli yatırım stratejileri için uygundur. Değer kazanma potansiyeli ve düşük risk profili, uzun vadeli yatırımcılar için çekici olabilir.
Büyük ve istikrarlı şirket hisse senetleri, borsaya yeni başlayanlar için güvenilir bir seçenek olabilir. Ancak her yatırım kararı özenli bir şekilde değerlendirilmelidir. Finansal hedeflerinizi ve risk toleransınızı göz önünde bulundurarak yatırım yapmanız önemlidir.

2) Orta Büyüklükte Büyüme Potansiyeli Olan Şirketlerin Hisse Senetleri

Borsa İstanbul'da yatırım yapmaya yeni başlayanlar için, büyük şirketlerin yanı sıra orta büyüklükteki şirketlerin hisse senetleri de ilgi çekici olabilir. Bu tür şirketler, henüz büyük oyuncular arasına girmemiş ancak büyüme potansiyeli taşıyan şirketlerdir. İşte bu hisse senetleri hakkında bilmeniz gerekenler:
  1. Büyüme Potansiyeli ve Yüksek Getiri İmkânı
    Orta büyüklükteki şirketler, genellikle hızlı büyüme potansiyeli taşırlar. Eğer doğru sektörde ve doğru yönetim altında iseler, yatırımcılara yüksek getiri imkânı sunabilirler.
  2. İnovasyon ve Farklılaşma
    Bu tür şirketler, genellikle yeni fikirler ve inovasyonlarla büyürler. Sektörlerindeki boşlukları dolduran veya yeni ürün/hizmetler sunan şirketler, büyüme potansiyeli taşıyan adaylar olabilirler.
  3. Daha Yüksek Risk Profili
    Orta büyüklükteki şirketler, büyüme dönemlerinde daha yüksek risk taşıyabilirler. Piyasa dalgalanmalarına, rekabet baskısına ve operasyonel zorluklara daha açık olabilirler. Bu nedenle yatırım yapmadan önce dikkatli analiz gerekebilir.
  4. Yatırım Araştırması ve Sektör Analizi
    Orta büyüklükteki şirketlere yatırım yaparken, sektör analizi ve şirket araştırması önemlidir. Hangi sektörde faaliyet gösterdikleri, rekabet durumları, büyüme potansiyeli ve gelecek projeksiyonları gibi faktörleri incelemek gerekir.
  5. Uzun Vadeli Yatırım Hedefi
    Orta büyüklükteki şirket hisseleri, genellikle uzun vadeli yatırım hedefleri için tercih edilir. Büyüme potansiyelinin gerçekleşmesi zaman alabilir, bu nedenle sabır ve uzun vadeli düşünce önemlidir.
  6. Yönetim Kalitesi ve Gelecek Vizyonu
    Yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketin yönetim kalitesi ve gelecek vizyonu büyük önem taşır. İyi bir yönetim ekibi ve sağlam bir büyüme stratejisi, hisse senetlerinin başarısını etkileyebilir.
Orta büyüklükteki büyüme potansiyeli taşıyan şirket hisse senetleri, yatırımcılar için yüksek getiri fırsatları sunabilir. Ancak yüksek risk profili nedeniyle dikkatli bir değerlendirme yapmanız gerekmektedir. Yatırım yapmadan önce uzman görüşlerini ve sektörel analizleri takip etmek önemlidir.
3) Temettü Ödeyen Şirketlerin Hisse Senetleri

Borsa İstanbul'da yatırım yaparken temettü ödeyen şirketlerin hisse senetleri, düzenli gelir sağlamak ve yatırımınızın bir kısmını geri almak isteyen yatırımcılar için ilgi çekici bir seçenektir. Temettü, şirketlerin karından hisse senedi sahiplerine dağıttığı nakit ödemedir. İşte bu tür hisse senetleri hakkında bilmeniz gerekenler:
  1. Düzenli Gelir Kaynağı
    Temettü ödeyen şirketler, yatırımcılara düzenli gelir sağlar. Özellikle emeklilik dönemi gibi gelire ihtiyaç duyan yatırımcılar için temettü, önemli bir gelir kaynağı olabilir.
  2. Yatırımın Bir Kısmını Geri Alma
    Temettü, yatırımcılara yatırımlarının bir kısmını geri alma fırsatı sunar. Bu, yatırımınızın bazı karını elde etmek istediğinizde veya yeni yatırımlar yapmak için nakit oluşturmak istediğinizde önemlidir.
  3. Şirketin Finansal Durumu
    Temettü ödemesi, şirketin finansal durumunu ve karlılığını yansıtır. Bu nedenle temettü ödemesi yapan şirketleri seçerken finansal analiz yapmak ve temettü ödeme oranını incelemek önemlidir.
  4. Temettü Verimliliği
    Temettü verimi, temettü ödemesinin hisse senedinin fiyatına oranını ifade eder. Yüksek temettü verimine sahip hisseler, yatırımcılara daha fazla getiri sağlayabilir. Ancak sadece yüksek temettü verimine sahip hisseleri seçmek yerine, şirketin genel sağlamlığını da değerlendirmek önemlidir.
  5. Sektör ve Şirket Stabilitesi
    Temettü ödeyen şirketler genellikle daha istikrarlı sektörlerde faaliyet gösterirler. Güçlü ve sağlam şirketler, temettü ödemelerini sürdürme eğilimindedir. Sektör analizi yaparak ve şirketin gelecekteki kararlılığını değerlendirerek temettü ödeyen şirketleri seçmek önemlidir.
  6. Uzun Vadeli Yatırım Hedefleri
    Temettü ödeyen hisse senetleri, genellikle uzun vadeli yatırım stratejileri için tercih edilir. Uzun vadede temettü ödemeleri, toplam getiriyi artırabilir ve yatırımcılara düzenli gelir kaynağı sunabilir.

TEMETTÜ HİSSELERİNE BAKMAK İSTERSENİZ
TEMETTÜHİSSELERİ.COM

4) Yenilikçi Teknoloji Şirketlerinin Hisse Senetleri

Borsa İstanbul'da yatırım yaparken yenilikçi teknoloji şirketlerinin hisse senetleri, teknolojik gelişmelerden faydalanma ve büyüme potansiyeli arayan yatırımcılar için çekici bir seçenek olabilir. Teknoloji sektörü hızla değişiyor ve büyüme fırsatları sunuyor. İşte bu tür hisse senetleri hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Yenilik ve Büyüme Potansiyeli
    Yenilikçi teknoloji şirketleri, yeni ürünler, hizmetler veya teknolojiler geliştirerek büyürler. Bu tür şirketlerin yatırımcılara sunabileceği büyüme potansiyeli oldukça yüksektir.
  2. Yüksek Volatilite ve Risk
    Teknoloji sektörü, hızlı değişimlere ve rekabet baskısına maruz kalabilir. Bu nedenle teknoloji hisseleri genellikle yüksek volatiliteye sahiptir. Yatırımcıların risk toleransını göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmaları önemlidir.
  3. Endüstri ve Ürün Analizi
    Teknoloji şirketlerine yatırım yaparken, ürünlerinin ne kadar yenilikçi ve rekabetçi olduğunu değerlendirmek önemlidir. Ayrıca sektör trendleri, şirketin gelecekteki büyüme potansiyelini etkileyebilir.
  4. Pazar Payı ve Rekabet Gücü
    Teknoloji şirketlerinin pazar payı ve rekabet gücü, başarısını etkileyen faktörlerdir. Büyüme potansiyeli olan bir şirketin sektördeki konumunu ve rekabet avantajlarını analiz etmek önemlidir.
  5. Ar-Ge ve İnovasyon Yeteneği
    Yenilikçi teknoloji şirketleri genellikle Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) ve inovasyona büyük yatırım yaparlar. Şirketin Ar-Ge yeteneği ve yeni ürün/hizmet geliştirme kabiliyeti, gelecekteki büyüme potansiyelini belirleyebilir.

VEEE 4+1 İn 1'ini oluşturan hisse tipimiz ve benim en sevdiğim hisse tiplerinden biridir temettüden sonra

5) Halka Arz Hisse Senetleri
Halka arz, bir şirketin ilk kez veya daha önce özel olan hisselerini genel yatırımcılara sunarak kamuya açması anlamına gelir. Halka arz edilen hisse senetleri, yatırımcılar için ilgi çekici fırsatlar sunabilir. İşte halka arz hisse senetleri hakkında bilmeniz gerekenler:

1. Halka Arzın Amacı ve İşleyişi
    Halka arz, bir şirketin büyüme için sermaye sağlamak, borçları azaltmak veya sahiplerinin likidite elde etmek istediği durumlarda gerçekleşebilir. Şirket, halka arz edilen hisse senetlerini borsada işlem görmeye açar.
  2. Talep ve Fiyat Belirleme
    Halka arzda, yatırımcılar hisse senetlerine talep gösterirler. Şirket ve danışmanları, talepleri ve pazar koşullarını göz önünde bulundurarak hisse senetlerinin fiyatını belirler. Bu fiyat, genellikle talep ve arz dengesi ile belirlenir.
  3. Risk ve Belirsizlikler
    Halka arz süreci, şirketin gelecekteki performansını değerlendirmek açısından bazı riskler ve belirsizlikler taşır. Yeni halka arz edilen şirketlerin finansal geçmişi ve performansı sınırlı olabilir.
  4. Yatırım Kararı ve Araştırma
    Halka arz edilen hisse senetlerine yatırım yaparken, şirketin finansal durumu, sektör analizi ve gelecekteki büyüme potansiyeli gibi faktörleri değerlendirmek önemlidir. Araştırma yapmadan ve uzman görüşlerine başvurmadan yatırım yapmaktan kaçınılmalıdır.
  5. Uzun Vadeli Strateji
    Halka arz hisse senetleri, genellikle uzun vadeli yatırım stratejileri için tercih edilir. Şirketin piyasadaki performansını ve büyümesini gözlemlemek, yatırımcıların uzun vadeli getiri elde etmelerine yardımcı olabilir.
  6. Ne Kadar Kazanırım
    Bu hisse tipimiz günümüzde 29.08.2023 tarihinde borsadaki insan bolluğundan genelde artık hisselerimiz %100 olarak kar ettirmeye başladı tabi ki de firmanın işleyişini ve halka arzı neden yaptığını bilmekte fayda var. Ben katıldığım son 8 halka arzdan da ortalama %150 kar ettim bilginize
    https://halkarz.com/ Bu site üzerinden halka arz olacak firmaları takip edebilirsiniz

Not: Arkadaşlar bunlar kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir hisse tiplerini öğrenmeniz için yaptığım bir paylaşımdır Borsa İstanbul' a girecekseniz eğer şimdiden bol kazançlar dilerim.

Hocam, elinize sağlık! Sizin sayenizde birkaç kişi yatırıma başlamış ve ben de başlamayı düşünüyorum.

Örneğin, Garanti Bankasından yatırım hesabı açarsam, dolar gibi al-sat işlemlerinde herhangi bir kesinti olur mu? Hisse senetlerinde vergi gibi bir yükümlülük var mı?

Bir de daha önce halka arz edilmiş hisse senetlerine ilişkin bazı örnekler verebilir misiniz? Hangi fiyattan satıldılar ve şu an hangi fiyattalar?

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
Hocam, elinize sağlık! Sizin sayenizde birkaç kişi yatırıma başlamış ve ben de başlamayı düşünüyorum.

Örneğin, Garanti Bankasından yatırım hesabı açarsam, dolar gibi al-sat işlemlerinde herhangi bir kesinti olur mu? Hisse senetlerinde vergi gibi bir yükümlülük var mı?

Bir de daha önce halka arz edilmiş hisse senetlerine ilişkin bazı örnekler verebilir misiniz? Hangi fiyattan satıldılar ve şu an hangi fiyattalar?
al sat işlemlerinde maalesefki komisyon alıyor bankalar 10 binde 20 gibi bir rakam hisse senetlerindeki vergi olayına internette şöyle bir yazı okudum
Hisse senedi vergiden muaf mı?

Gerçek kişilere ait hisse senetleri veya ilmühaberler; edinim tarihinden itibaren 2 yıl içerisinde elden çıkartılması halinde elde edilen kazanç gelir vergisine tabidir. Edinim tarihinden 2 yıl sonra yapılan hisse satışları ise Gelir Vergisine tabi değildir.

örneğin izenr den bahsetmem gerekirse 20tl den halka arz edildi şuan 70 TL
taten 20 TL den halka arz edildi 77,30 TL kaleseramik 25 TL den halka arz edildi 140 TL yi gördü ve şuan 100 TL astor 12.5 TL den halka arz edildi 6 ay sonundaki fiyatı 144 TL

HDogus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
386
İsim
Doğuş Akyürek
Hocalarım reeder hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok kararsız kaldım fena bir şirket değil ama suriyeli çalıştırma ve kamera haberleride olumsuz yönden etkiledi beni. Birde halka arz endeksine uygun değil diyorlar bu tam olarak ne demek oluyor?

sveaz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
788
İsim
ahmet ali özmert
Hocalarım reeder hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok kararsız kaldım fena bir şirket değil ama suriyeli çalıştırma ve kamera haberleride olumsuz yönden etkiledi beni. Birde halka arz endeksine uygun değil diyorlar bu tam olarak ne demek oluyor?
reeder halka arz olalı çok oldu endekse uygun olmaması parasını faize yatırdığı anlamına geliyor helal bir şirket değil yani onun dışında reeder bayağı iyi arttı bence yakında bi düzeltme yapar o fiyattan alırsnaız kaarınıza olur ytd

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
halka arz endeksi değil katılım endeksidir o. yakında araba yapıcaklar haberi vardı alınabilir aslında ama düzeltme yapması şart ytd

Connex

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
249
İsim
Emirhan
Discord
ConneX#1905
Kral çok şişti yakında patlar 25 den alıp 30 sattık şuan çok yukarda hisse dikkat et

HDogus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
386
İsim
Doğuş Akyürek
Zamanında uygundan alıp yüksekten sattım arkadaşlar sağolun 👍 Son zamanlarda biraz uzak duruyorum yatırımlardan takipteyim diyelim.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
908,421
Üyeler
140,998
Son üye
Baron03