Neler Yeni

HPET'i kapatmak klavye ve mouse'a zarar verir mi

Dexes

80+ Bronze
Arkadaşlar HPET'i kapatınca klavye mouse bundan etkilenir mi? Mesela bilgisayar açılınca klavye ve mouse devre dışı kalır mı? Ya da böyle bir ihtimal var mı?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,155
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Pek bir alaka kuramadım ikisi arasında.

Deepied

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Sadık

Deepied

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Sadık

Armi3067

80+ Bronze
HPET'i eski sistemlerde kapatmak avantajlı olabilir fakat yeni sistemlerde kapatmak duruma göre dezavantaj olabilir ama custom os kullanıyorsan zaten kapalıdır veya sistemine tweak uygulayacak isen (timer res kullanıcaksan veya amd sam özelliğin aktifse) kapatmanı öneriyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

ALINTI:
Yüksek Hassasiyetli Olay Zamanlayıcısını (HPET) Etkinleştir
Genellikle varsayılan olarak etkindir ve şu anda modern sistemlerde etkin bırakılması önerilmektedir.
Bu, işletim sisteminin çeşitli işlemleri nasıl zamanlayabileceğini kontrol eden Windows bios ayarlarının bir parçasıdır.

İ7-860 işlemcim vardı zamanında o zaman bu ayar biosta vardı şimdi sadece aygıt yöneticisinde var.

ALINTI:
Yüksek Hassasiyetli Olay Zamanlayıcısı (HPET) nedir?
Yüksek Hassasiyetli Olay Zamanlayıcısı (HPET), bir bilgisayar sistemindeki zaman tabanlı olayların doğruluğunu ve çözünürlüğünü artırmak için kullanılan bir donanım zamanlayıcısıdır.

Daha düşük hassasiyet ve çözünürlüğe sahip olan eski Programlanabilir Aralıklı Zamanlayıcı (PIT) ve Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arayüzü (ACPI) zamanlayıcı cihazlarına alternatif olarak tanıtılmıştır.

HPET birçok modern işletim sistemi tarafından desteklenir ve bir bilgisayarın BIOS ayarlarında etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Genellikle çoğu kullanıcı için gerekli görülmez, ancak bilimsel simülasyonlar veya ses/video işleme gibi yüksek doğrulukta zamanlama gerektiren belirli uygulamalar için yararlı olabilir.

Klavye ve farene zarar vermez alakasız bir durum, ilişkileri yoktur.

Top Bottom