Neler Yeni

Huawei Matepad 11 İnceleme ve Yorumlarım

ceyhunlts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Ceyhun Altaş
Bütçe
5
Neden tablet?
Okul için de kullanacağım için kolaylıkla yanımda taşıyabileceğim bir cihaz arıyordum. Laptop ile tablet arasındaydım. Ekonomik durumlar ve biraz da hevesim olduğu için tableti seçtim.

Tableti huaweinin resmi sitesinden Tablet+Klavye+Kalem paketiyle 8350 TL'ye aldım. 4 Nisan salı saat 18.30 civarı sipariş ettim. Paket elime 7 Nisan -Ordu'da yaşıyorum onu da hesaba katın- cuma günü saat 10 gibi ulaştı. Paketlemeyi şahsen beğenmedim. Koca bir kutunun içine tableti ve kalemin kutusunu atmışlar. Sallayınca kutunun içinde bir aşağı bir yukarı çarpıyordu. Şanslıyım ki başına kötü bir şey gelmeden elime ulaştı.

Kutudan çıkardım, kurulumunu yaptım. 1-2 dk sürdü. Açıldıktan sonra güncellemesi geldi onu yaptım ve şarja taktım. Sonraki gün kullanmaya başladım.

Uygulamaları Kurmak
İlk yaptığım şey kullanacağım uygulamaları kurmak oldu ve ilk şoku yaşadım. AppGallery gerçekten bomboş arkadaşlar. Neredeyse hiç bir uygulama yok. Banka uygulamaları gibi güvenliğin önemli olduğu uygulamalar var elbette fakat çoğu oyun veya edit için kullanacağınız programlar yok.

Şimdi gelelim AppGallery boş işe nasıl kullanacağız bu tableti?
En büyük kurtarıcımız APK'lar olarak ve bunları en derli toplu ve güncel bulabildiğimiz yer APKpure. İsterseniz sitesinden isterseniz uygulamasını kurarak aradığınız çoğu uygulamayı rahatlıkla indirebilirsiniz.

Google Hizmetleri
Evet, şimdi istediğimiz uygulamayı kurabiliyoruz ama bundan daha büyük bir sorunumuz var. Google Hizmetleri.
Şimdi açalım Google eksikliğinin bizlere yaşattıklarını. Play Oyunlar yok. Yani önceden başka bir cihazda oynadığınız oyunu burada aynı kayıtla/hesapla devam ettiremezsiniz. Play Store'un bize yıllarca yaşattığı rahatlık yok. Google TV , Google Home yani anlayacağınız içinde google olan hiç bir hizmeti kullanamıyoruz.
VE TABİKİ BUNUN DA BİR ÇÖZÜMÜ VAR.

Gspace

Bu programı AppGallery'den rahatlıkla indirebiliyoruz. Huawei'de bir kıyak yapmış. Program normalde reklamlı fakat indirdiğiniz zaman reklamsız olarak kullanabiliyorsunuz.
Şimdi biraz açalım nedir bu Gspace?
Gspace aslında sanal bir bilgisayarak gibi çalışıyor. Tablet içinden bir telefonu kullanıyormuşsunuz gibi düşünün. Yani aslında uygulamaları teknik olarak o telefona yükleyip kullanıyorsunuz ve o telefon da google hizmetlerini destekliyor. Gspace'i keşfettikten sonra uygulamalar ile ilgili en ufak bir sorunum kalmadı arkadaşlar. Android'in bana sağladığı tüm konforu geri kazandım. Oyunları rahatlıkla kurabiliyorum ve hesaplarımı bağlayabiliyorum çünkü Gspace sayesinde Play Oyunlar'ı kullanabiliyorum. Drive, Gmail,Google Home, Chrome vb uygulamaları da rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.
Gspace'e kurduğunuz tüm uygulamaları simgesine basılı tuttarak ana ekrana ekleyip normal bir uygulama gibi de kullanabiliyorsunuz. Aşağıda da gördüğünüz gibi Play Store açık. Aratıp ne isterseniz kurabilirsiniz.
Screenshot_20230411_114841_com.gspace.android.jpg
Screenshot_20230411_114857_com.gspace.android.jpg

Ses Deneyimim

Tableti alırken çok fazla üstüne düştüğüm bir konu olmadı. Ortalama bir ses kalitesi bekliyordum ama Huawei gerçekten bu ses işini yapmış. Beklentilerimin çok üstünde. 4 Hoparlör çıkışı var. Sesi fullesem bile tertemiz ses veriyor. Komik olacak ama benim televizyonum bu kadar iyi ses vermiyor.
Günün 4-5 saati müzik dinliyorum. Şuana kadar bir sorun yaşamadım. Yorulmuyorum başımı ağrıtmıyor. Sıradan kullanıcı için çok çok iyi bir ses sistemi var. Yani üzmez.

Ekran
120Hz ekranı gerçekten hissediyorsunuz. Telefonumu elime aldığımda-60Hz- kasıyormuşum gibi hissediyorum . Ben Matepad Pro ve bu cihaz arasında kalmıştım. Çünkü OLED hastasıyım. Pişman olmadım. Matepad 11'in ekranı beni üzmedi. Dizi-Film izlemek gerçekten keyifli. Twitch üzerinden geceleri yayın izleyen biriyim ve seyir zevkim gerçekten bilgisayarıma göre arttı.
Bu arada 120Hz oyun oynamayı denemedim.
Screenshot_20230411_121013_com.android.settings.jpg

Batarya
Beni en çok üzen konu bu arkadaşlar. Ben günümün 8 küsür saatini ekran başında geçiren biriyim. Bu sürede tüm imkanlarından yararlanıyorum. Aynı anda 3 uygulama açıyorum bir yandan kalem ile notlarımı alıyorum. O sırada video izliyorum. Klavyeyide sürekli bağlı olarak kullanıyorum. 7000Mah'lik batarya şahsen bana yetmiyor.
Ama bu benim tableti bilgisayar gibi kullanmamdan kaynaklı. Muhtemelen çoğu insan bunu yaşamayacaktır
22,5w adaptör ile hızlı şarjı destekliyor ve 7000Mah batarya gerçekten hızlı bir şekilde doluyor.

Ekran Kalemi ve Klavye
İlk olarak kalemden başlayalım. Kalemin kutusundan kalemin kendisi ve 2 tane daha yedek uç çıkıyor. Biri şeffat uç diğeri plastik-mat- uç. Kalemi kullanmak keyifli. Çizim ve Not alma uygulamalarına M-Pen Zone uygulaması içerisinden derli toplu bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.
Hassasiyet ve gecikme konusunda bir sorun yaşamadım. Ortalama bir kullanıcı için gayet yeterli bir ekran kalemi. Profesyonel bir iş için size İpad öneriyorum. Bence o konuda yetersiz.
Bir gece oturdum saat 22.00'dan saat 3.00'e kadar resim çizdim. 5 saat kullandım kalemi bana yarım saat gibi geldi. Dalıp gitmişim farketmemişim zamanın aktığını.
Ben resim çizmeyi de pek sevmem ama bu sayede hoşuma gitmeye başladı.
Not alma konusunda touchnotes uygulaması benim en çok hoşuma giden uygulama oldu. İndirdiğiniz zaman size 180 günlük premium veriyor sonrasında almanız gerekiyor.
Screenshot_20230411_122001_com.huawei.appmarket.jpg

Gelelim klavyeye. Ben numpad'i olan bir klavyeden buna geçtiğim için ilk günlerde gerçekten baya zorlandım ama alışmam 1-2 gün sürdü. Şimdi hızlı hızlı yazıyorum. Ergonomik olarak bir sorunu yok. Fn ile olan kısayollar düzgün çalışıyor. Ghosting-adından emin değilim- sorunu yok. Aynı anda birden fazla tuşa basabiliyorsunuz. Kısayolları rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.
Bütün bu yazıyı da bu klavye ile yazdım. Akıyor.
*Geforce now 'ı destekliyor.

Şimdi bir çok insanın en merak ettiği yerlerden birine geldik.

Oyun Deneyimi

İlk önce şunu söylemek istiyorum. Wild Rift'i Gspace üzerinden, PUBG Mobile'ı Huawei AppGallery üzerinden indirin aksi takdirde ban yiyebilirsiniz. Ben PUBG'den 1 günlük yedim.
Tabletimde bu oyunlar - Sağ altında işaret olanlar Gspace üzerinden kurulu olanlar- var.
Güçlü işlemci ve 6GB ram ile oyun deneyimi gerçekten güzel. Aşağıda olan oyunların hepsini en yüksek ayarlarda -pubgm HDR- 60 fps akıcı oynayabiliyorum. LoR ve TFT'de fps ayarı olmadığı için o ikisi 30 fps ama akıcı şekilde oynanıyorlar bir sorun yaşatmıyor.

Cloud hizmetleri olarak Xcloud ve GFN kurdum.GFN klavye+mouse ile çok stabil çalışıyor. Güzel bir ağ bağlantısı ile bilgisayarda oyun oynamanın eksiğini hissetmiyorsunuz. Bunda ekran ve ses sisteminin güzel olmasının da etkisi var.
Xcloud'da sadece dokunmatik olan oyunları deneyebildim çünkü klavye+mouse desteği yok. Elime bir ara gamepad geçer ise onunla ilgili yorumlarımı da eklerim.
Xcloud'a erişmek için Gspace üzerinden indirin , oturumu açıp uygulama ayarlarından bölgeyi Almanya yapın. Daha sonra uygulamayı kapatıp arkaplandan da kapatın. Windscribe VPN ile Almanya'ya bağlanıp girin bulut sekmesi açılacak. Sonrasında VPN kapatabilirsiniz. Bunu tek sefer yapmanız yetiyor. Sadece arada bir gidiyor tekrar vpnle girerseniz düzeliyor.

Screenshot_20230411_123447.jpg Screenshot_20230411_123832.jpg

Uzun lafın kısası ben memnun kaldım. Sesinden , ekranından, oyun performansından aksesuarlarından memnun kaldım. Bence 8350 liralık fiyatıyla hem diğer marka tabletlere hemde o fiyattaki laptoplara çok iyi bir alternatif.

Arkadaşlar ilk kez böyle bir yazı yazdım. Muhtemelen akıcılığında bir sorun vardır. İmla ve yazım hatalarım olabilir. Beni mazur görün.
Hepinize iyi forumlar.

Ekler

• Screenshot_20230411_123447.jpg
    Screenshot_20230411_123447.jpg
    656.6 KB · Hit: 66
  • Screenshot_20230411_122001_com.huawei.appmarket.jpg
    Screenshot_20230411_122001_com.huawei.appmarket.jpg
    573.6 KB · Hit: 59
  • Screenshot_20230411_121013_com.android.settings.jpg
    Screenshot_20230411_121013_com.android.settings.jpg
    199.9 KB · Hit: 57
  • Screenshot_20230411_114857_com.gspace.android.jpg
    Screenshot_20230411_114857_com.gspace.android.jpg
    872.1 KB · Hit: 54
  • Screenshot_20230411_114841_com.gspace.android.jpg
    Screenshot_20230411_114841_com.gspace.android.jpg
    440.2 KB · Hit: 60
Son düzenleme:

BabaVoss7

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,182
İsim
Ali yılmaz
Bir yıldır kullanıyorum yaklaşık çok iyi bir tablet. Kesinlikle tercih edilir

Darkone22

80+ Bronze
ben bunu indirimde 2800 e gfalan almamıştım fiyatına bi bakayım dedim de uçmuş sadfsdfds

ceyhunlts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Ceyhun Altaş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Şimdi aklıma geldi çoklu ekran kullanımını yazmamışım.
Screenshot_20230411_171530_app.revanced.android.youtube.jpgScreenshot_20230411_171625_trendyol.com.jpgScreenshot_20230411_171650_org.mozilla.firefox.jpg
Kullanışlı fakat çok iyi çalıştığını söyleyemem.
Mesela bir örnek vereyim. Bir oyun oynuyorsunuz. Youtube'u kayan pencere olarak açtınız bir video izliyorsunuz. Videoyu tam ekrana aldığınız zaman kayan pencere yan dönmüyor dik kalıyor. Muhtemelen Harmony OS3 de düzelir bunlar ama şuanlık bazı saçma kısımları var.

nightsoldier

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
369
İsim
C.S.
Bu gspace ne kadar güvenilir ,tartışılır. Zaten google için birton kişisel bilgimizi onaylıyoruz,gspace kim bilir nelere erişip ne bilgiler elde ediyordur. Üstelik bu uygulamanın yasaklanmayacağının da garantisi yok. O zaman yine huaweinin eline düşersinşz.

ceyhunlts

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Ceyhun Altaş
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu gspace ne kadar güvenilir ,tartışılır. Zaten google için birton kişisel bilgimizi onaylıyoruz,gspace kim bilir nelere erişip ne bilgiler elde ediyordur. Üstelik bu uygulamanın yasaklanmayacağının da garantisi yok. O zaman yine huaweinin eline düşersinşz.
Açıkçası verilerim gerçekten umrumda değil. Toplayıp istedikleri yere satsınlar beni pek ilgilendirmiyor. Kimlik bilgilerimiz bile çocukların eline düşmüş. Şirketler en azından kaçak yollar ile yapmıyor bunu.

Yasaklanması da pek bir şey ifade etmiyor. Bunun gibi bir çok uygulama var zaten tek bu yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Ali
Merhabalar sizden bir şey rica edebilir miyim onu öğrenirsem bir yakınım bu tableti alıcakta gerçekten önemli bir detay bizim için
Mesaj otomatik birleştirildi:

Xcloud gaming service edge veya xbox mobil uygulaması üzerinden vpn yardımıyla destekleniyor mu rica etsem bakabilir misiniz nereye bakarsam bakayım bir bilgilendirme görmedim sizde bu cihaz olduğundan dolayı size sormak istiyorum

Top Bottom