Neler Yeni

İ3 10105F - XFX RX 6500 XT Fps Drop Ve GPU Kullanımında Dalgalanma

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Murat Can KANTAR
Öncelikle Merhaba. Yaklaşık olarak 1 ay önce Xfx Rx 6500 xt ekran kartını satın aldım ve 1 aya yakın sürede Cs, Valorant, Rainbow Six Siege, Apex Legends gibi online oyunları oynadım. Cs'de Ortalama 200-300 FPS diğer oyunlarda ise ortalama 100-200 fps alıyorum ve sorunsuz oynamaktayım ancak hikayeli oyunlarda anlamadığım bir şekilde Fps drop yiyorum. Örneğin: Dishonored 2, Metro Exodus, Dying Light 2, God Of War Vb. oyunlarda sürekli Gpu kullanımımın yüzdelik değeri değişmesiyle Fps drop yiyorum. Bu konularda bilgim olmadığından nasıl çözebileceğimi internetten defalarca araştırdım, internette insanların önerdiği ve bazılarının bu sorunu çözdüğü yöntemleri denedim ama benim sorunuma çözüm bulamadım. Sistemdeki başka bir bileşende sorun olabileceğini düşünüp ekran kartını başka bir sistemde test ettiğimde aynı şekilde diğer sistemde de fps drop ve Gpu kullanımında dalgalanmalar meydana geldi. Yaklaşık olarak 1 haftadır bu sorunu çözmekle uğraşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim:

İşlemci: İ3 10105F
Anakart: Gigabyte H410M H V3
Bellek: Gskill 8Gb 3000Mhz CL 16
Ekran Kartı: Xfx Rx 6500 Xt
PSU: Sharkoon 650W SHP650 V2 80+ Güç Kaynağı

Ek Not:

Ramleri 2x8 Dual Channel denedim sorun devam etmekte. Oyunlarda ekran kartı kullanımım sürekli değişkenlik göstermekte ve %90'ın üzerine çok nadiren çıkmaktadır sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Oyunlardaki video Kayıtlarım:

Oyundaki Saniyelik Gpu kullanımı ve Fps değişimi:

WhatsApp Image 2022-08-15 at 19.44.24.jpeg

WhatsApp Image 2022-08-15 at 19.44.25.jpeg

Mert.k

80+ Bronze
Öncelikle Merhaba. Yaklaşık olarak 1 ay önce Xfx Rx 6500 xt ekran kartını satın aldım ve 1 aya yakın sürede Cs, Valorant, Rainbow Six Siege, Apex Legends gibi online oyunları oynadım. Cs'de Ortalama 200-300 FPS diğer oyunlarda ise ortalama 100-200 fps alıyorum ve sorunsuz oynamaktayım ancak hikayeli oyunlarda anlamadığım bir şekilde Fps drop yiyorum. Örneğin: Dishonored 2, Metro Exodus, Dying Light 2, God Of War Vb. oyunlarda sürekli Gpu kullanımımın yüzdelik değeri değişmesiyle Fps drop yiyorum. Bu konularda bilgim olmadığından nasıl çözebileceğimi internetten defalarca araştırdım, internette insanların önerdiği ve bazılarının bu sorunu çözdüğü yöntemleri denedim ama benim sorunuma çözüm bulamadım. Sistemdeki başka bir bileşende sorun olabileceğini düşünüp ekran kartını başka bir sistemde test ettiğimde aynı şekilde diğer sistemde de fps drop ve Gpu kullanımında dalgalanmalar meydana geldi. Yaklaşık olarak 1 haftadır bu sorunu çözmekle uğraşıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim:

Ek Not:

Ramleri 2x8 Dual Channel denedim sorun devam etmekte. Oyunlarda ekran kartı kullanımım sürekli değişkenlik göstermekte ve %90'ın üzerine çok nadiren çıkmaktadır sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Bende de var bende de oluyor o drop sorunları ama metroda bir sıkıntı var galiba arkadaşın rtx 3060 lı oyincu laptopun dada bu şekilde fps çakiliyordu

Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Murat Can KANTAR
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende de var bende de oluyor o drop sorunları ama metroda bir sıkıntı var galiba arkadaşın rtx 3060 lı oyincu laptopun dada bu şekilde fps çakiliyordu

Sorun sadece Metro Exodus'ta olmuyor oynadığım bütün hikayeli oyunlarda olmakta ama online oyunlarda sorun olmamakta Cs go, Rainbow, Apex gibi oyunlarda sıkıntı yok ama hikayeli oyunlarda böyle bir sorun var. Ekran kartı kullanımımda oyunlarda hiç %90'lara çıkmıyor Sürekli %50-75 arasında gezmekte ama FurMark'ta test ettiğimde %98-99'lara çıkabiliyor.

Mstww

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Mustafa Uslu

Sistemim:

Ek Not:

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
İşlemci kullanımın %90 üstü ve bu darboğaza neden oluyor belki arka planda çalışan uygulamaları kapatmayı denemelisin.
Eğer sadece kayıt alırken oluşuyorsa kayıt için ekran kartını kullanmayı dene.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ama işlemcini değiştirmeye çalış videolardan gözüktüğü kadarıyla %20-%30 arası bir darboğaz var hatta bazen daha fazla.

Son düzenleme:
Top Bottom