Neler Yeni

i5 10300H mobil mi değil mi? Farkları ne?

Mujka

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
978
İsim
Mustafa Polat
İşlemcim mobil mi değil mi, farkları ne?
Sistem: Excalibur g770 Laptop içerisinde; 1650Tİ, i5 10300H, 8 GB Ram, 60hz ekran.
Sorunum şu;
millet aynı özellikteki bilgisayarıyla "Valorant"ta 250 fps alıyorken ben bilgisayarımda 100'ü zor geçiyorum. Bu durumu kuzenime sordum "senin işlemcin mobil, onlarınkı masaüstüdür, o yüzdendir" dedi. İşlemcim mobil mi nereden öğrenebilirim?
İkinci sorunum şu;
işlemcim mobilse bile youtube'da testleri görüyorum, laptoplarda 250 fps alıyorlar. O laptoplarınki de mobil değil mi, onlar nasıl alıyor?
Üçüncü sorunum şu;
biostan filan mı bir ayarım kapalı bilmiyorum, bilgisayar bana freedos geldi kendim işletim sistemi kurdum. Fps 100 geçmeyince dedim herhalde işletim sistemi kurarken hata yaptım, ilerleyen zamanlarda tekrar formatlayıp kurdum yine olmadı, 1 yılı aşkındır bilgisayar elimde ve 100 fps geçemiyorum, biostan bi ayar açmam gerektiğini düşünüyorum.
Not: Sürücüler filan güncel arkadaşlar. Ayrıca RAM ile alakası olduğunu düşünmüyorum, 8 daha alıp taksam 16 ram ile max 20 fps ekleyeceği yönünde düşüncem.
Lütfen bilen birisi yardımcı olsun, 1 yıldır eziyet çeker gibi 100 fps Valorant oynuyorum.
Zaten mobil işlemci demek laptop işlemcisi demek, yani (1-2 laptop dışında) tüm laptoplarda mobil işlemci var. Senin işlemcin i5 10. nesil. I5 10. nesil işlemciye sahip bir masaüstü bilgisayar senden daha fazla FPS alır. Sebebini de arkadaşlar açıklamışlar, laptop işlemcileri masaüstü işlemcileri kadar performanslı değil. Ama yine de aldığın FPS 100'ü zor geçiyorsa düşük demektir. İ5 10300H 1650TI 8GB RAM o kadar düşük FPS almaz. Valorant 6GB RAM kullanan bir oyun ve işlemci ve ekran kartın iyi.

orhanben

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Orhan Ben
ilki menüde, ikincisi oyun esnasında olacak şekilde testlerim. oyun esnasında gpu2, yani işlemcinin ekranını mı kullanıyor? doğru mu anladım? eğer öyleyse çözümü basit gibi geldi bana.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam, laptoplardaki fpslerin hepsi mobildir. Baktığınız FPS testlerinde MUX switch ayarı açık olabilir. Bildiğim kadarıyla sizin modelinizde MUX switch yok. Bakım ve temizlik yapmanız gerekiyor ve sıcaklıkları kontrol etmelisiniz, bir de kontrol uygulamanızdan performans modunu açmalısınız.
dediklirinizi mala anlatır gibi anlatırsanız anlarım :D, zira bu kadar ileri seviye anlamıyorum bilgisayardan. Excalibur Control Center'da da performans modunda.

bu arada menüde çektiğime 99 fps yazdığına bakmayın, fps 100 sabit oynuyordum menüde sabitlemeyi kaldırınca 180 fps alıyor

Ekler

• Screenshot_191.png
    Screenshot_191.png
    45.5 KB · Hit: 19
  • Screenshot_192.png
    Screenshot_192.png
    170.8 KB · Hit: 21

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,364
İsim
Fatih
ilki menüde, ikincisi oyun esnasında olacak şekilde testlerim. oyun esnasında gpu2, yani işlemcinin ekranını mı kullanıyor? doğru mu anladım? eğer öyleyse çözümü basit gibi geldi bana.

dediklirinizi mala anlatır gibi anlatırsanız anlarım :D, zira bu kadar ileri seviye anlamıyorum bilgisayardan. Excalibur Control Center'da da performans modunda.

bu arada menüde çektiğime 99 fps yazdığına bakmayın, fps 100 sabit oynuyordum menüde sabitlemeyi kaldırınca 180 fps alıyor
Estağfurullah, MUX switch direkt olarak ekran kartından performans almanızı sağlayan bir ayar. Bu tarz oyunlarda FPS e çoook fazla katkısı var. Performans modunda bu FPS tuhaf.

orhanben

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Orhan Ben
Estağfurullah, MUX switch direkt olarak ekran kartından performans almanızı sağlayan bir ayar. Bu tarz oyunlarda FPS e çoook fazla katkısı var. Performans modunda bu FPS tuhaf.
nasıl mux switchi aktif ediyorum peki? denetim masası ayarlı, excalibur control center ayarlı, windowsun ayarları ayarlı, biosta ekran kartı seçeneğini bulamadım.

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,364
İsim
Fatih
Sizin cihazinizda bildiğim kadarıyla yok hocam onu anlatmaya çalıştım. Raminizi çift kanal yaparsaniz ( yani eğer slot varsa bir 8gb daha alırsanız) performans artışı görme ihtimaliniz yüksek.

orhanben

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Orhan Ben
Sizin cihazinizda bildiğim kadarıyla yok hocam onu anlatmaya çalıştım. Raminizi çift kanal yaparsaniz ( yani eğer slot varsa bir 8gb daha alırsanız) performans artışı görme ihtimaliniz yüksek.
100 fps gereksiz biçimde çok az arkadaşlarla biraz araştırdık işlemcinin ekranını kullanıyor, 1650ti kullansa olucak

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,364
İsim
Fatih
100 fps gereksiz biçimde çok az arkadaşlarla biraz araştırdık işlemcinin ekranını kullanıyor, 1650ti kullansa olucak
Nvidia denetim masasından ayarlayabilirsiniz onu hocam. Şu an elimde eldiven var internetten bakın dedigime, yapamazsaniz ben gelince yardımcı olayım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,116
Üyeler
140,773
Son üye
darty
Top Bottom