Neler Yeni

i5-11600k Undervolt yapmalı mıyım?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hocam selamlar, biraz önce oyuna girdim her şey normaldi fakat yarım saat oynadıktan sonra bir anda oyundan attı. Oyuna tekrar girdim bu sefer direkt olarak bilgisayarı kapattı ve yeniden başlattı. Sizin dediğin ayarı yapayım derken bütün ayarları kendi resetlemiş program. Eski haline gelmiş. Tekrar dediğniz ayarları yaparken apply'e bastıktan sonra direkt olarak bilgisayar kendini kapattı yeniden başlattı. Ne yapmalıyım?
XTU işlemcide sorun olunca ayarları sıfırlıyor o normal ama saatlerce stabil çalışan ayar şimdi tamam tuşuna basar basmaz sistemi kapatıyorsa ortada değişik bir durum var.

Normalde voltajı çok az yükseltin sorun çözülür diyecektim ama direkt kapanması kafamı karıştırdı başka bir sorun mu var acaba diye 😅

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Bahadır Adem
XTU işlemcide sorun olunca ayarları sıfırlıyor o normal ama saatlerce stabil çalışan ayar şimdi tamam tuşuna basar basmaz sistemi kapatıyorsa ortada değişik bir durum var.

Normalde voltajı çok az yükseltin sorun çözülür diyecektim ama direkt kapanması kafamı karıştırdı başka bir sorun mu var acaba diye 😅
Hocam o ayarda arada sırada -1000'e çekiyor. Herhalde ben -80'e yaptığımda otomatik -1000 y aptı ve ben apply bastım. O yüzden kapanmış olabilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu an -80 yaptım ve kusursuz çalıştı ama başka bir sorun olabilir mi?. Oyun oynarken kapanması uvden midir?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hocam o ayarda arada sırada -1000'e çekiyor. Herhalde ben -80'e yaptığımda otomatik -1000 y aptı ve ben apply bastım. O yüzden kapanmış olabilir mi?

Şu an -80 yaptım ve kusursuz çalıştı ama başka bir sorun olabilir mi?. Oyun oynarken kapanması uvden midir?
Olabilir. O voltajla tamam dediysen direkt kapanması normal.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Evet ondandır. Bu sefer işi sağlama alalım Prime 95 indirip stres testi yapın. O test işlemciyi hiç zorlanmayacağı kadar zorluyor 😀

O testte sorun çıkarsa -70 falan yaparsınız.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Bahadır Adem
Evet ondandır. Bu sefer işi sağlama alalım Prime 95 indirip stres testi yapın. O test işlemciyi hiç zorlanmayacağı kadar zorluyor 😀

Yine sorun çıkarsa -70 falan yaparsınız.
Tamamdır hocam yapalım, yalnız bu kapanmalar bilgisayara bir zarar verir mi?

+ olarak test yaparken arkada opera açık kalsa sıkıntı olur mu

1656100193569.png

Ayarları ne yapayım hocam

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Tamamdır hocam yapalım, yalnız bu kapanmalar bilgisayara bir zarar verir mi?

+ olarak test yaparken arkada opera açık kalsa sıkıntı olur mu

Alıntıyı görüntüle
Ayarları ne yapayım hocam
Zarar vermez. Ben yüzlerce deneme yapmıştım işlemcime OC yaparken.

Arkada opera açık kalabilir sanırım sorun olmaz.

Small FTT testini seç. Ok de.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Bahadır Adem
Zarar vermez. Ben yüzlerce deneme yapmıştım işlemcime OC yaparken.

Arkada opera açık kalabilir sanırım sorun olmaz.

Small FTT testini seç. Ok de.
Hocam 1 çekirdek 100 derece'de çalışıyor - diğerleri 95 sıkıntı olmsaın işlemciye

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Bahadır Adem
O test baya zorlar ama 100 derece fazlaymış. 1-2 dakika yap sıkıntı yoksa kapat o zaman çok çalışmasın.
Kapattım hocam, sıvı soğutucum çalısıyor ama derece yükseldikten sonra fanlar daha hızlı dönmüyor gibi. Hiç ses çıkmıyor.

O test baya zorlar ama 100 derece fazlaymış. 1-2 dakika yap sıkıntı yoksa kapat o zaman çok çalışmasın.
Değerler cidden fazla geldi hocam, niye öyle oldu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Bahadır Adem
Fanlar 1800Rpm dönebiliyor sanırım en fazla. Çok ses çıkarmaması normal ama biraz ses artmalı yine de.
Hiç ses artmadı.

Fanlar 1800Rpm dönebiliyor sanırım en fazla. Çok ses çıkarmaması normal ama biraz ses artmalı yine de.
Bundan sonra kapanmazsa bence sıkıntı yok hocam. Boşta 35-40 derece calısıyor zaten bilgisayar. Dokunmamkta fayda var diye düşünüyorum :D

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Değerler cidden fazla geldi hocam, niye öyle oldu.
AVX-512 yüzünden oldu sanırım. 11. nesilde gelen bir komut seti ve işlemciyi çok ısındırabiliyor. Prime 95 de işlemci destekliyorsa o komut setini de çalıştırıyor 😀

Test ayarlarında Disable 512 varmış altta. İsterseniz onu tikleyip tekrar test etmeyi deneyin farkı görmek için. Büyük ihtimalle o kadar ısınmaz 512 olmadan.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
936,947
Üyeler
147,248
Son üye
DpSpY
Top Bottom