Neler Yeni

İntel işlemciler bozuk mu?

AlphaOMG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
Ömer Keskin
İntel alan mı kaldı zaten dönem amd dönemi
Hazır sistemlerde halâ önerilip satın alanlar var. Ama dediğin gibi İntel işlemci almanın pek bir mantığı kalmadı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Berat Olcay
Intel kusurlu 13-14. Nesil CPU'lar satıyor
Çok oyunculu dinozor hayatta kalma oyunu Path of Titans üzerinde çalışan Alderon Games'teki ekibim, Intel CPU kararlılığı ile ilgili önemli sorunlarla karşılaşıyor. Çökmeler, istikrarsızlık ve bellek bozulması gibi bu sorunlar, 13. ve 14. nesil işlemcilerle sınırlıdır. Yayınlanan tüm mikro kod, BIOS ve ürün yazılımı güncellemelerine rağmen sorun çözülmedi.

Beş ana alanda başarısızlıklar belirledik:

Son Müşteriler: Çökme raporlama araçlarımızda 13. ve 14. Nesil CPU'lardaki Intel CPU'larda binlerce çökme.
Resmi Özel Oyun Sunucuları: Sürekli çökmeler, tüm sunucuları çökertme.
Geliştirme Ekibi: Bu CPU'ları kullanan geliştiriciler, oyunu geliştirirken ve üzerinde çalışırken sık sık istikrarsızlıkla karşı karşıya kalır. Ayrıca SSD ve bellek bozulmasına neden olabilir.
Oyun Sunucusu Sağlayıcıları: Sürekli çökme sorunları olan topluluk sunucularını barındırma.
Kıyaslama Araçları: Path of Titans ile ilgili olmayan dekompresyon ve bellek testleri de başarısız olur.
Son 3-4 ay boyunca, başlangıçta iyi çalışan CPU'ların zamanla bozulduğunu ve sonunda başarısız olduğunu gözlemledik. Kendi testlerimizden gözlemlediğimiz başarısızlık oranı neredeyse %100'dür, bu da etkilenen CPU'ların başarısız olmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu gösterir. Bu konu haber kaynaklarından dikkat çekiyor ve Unreal Engine'in arkasındaki dekompresyona güç veren Fortnite ve RAD Game Tools tarafından kaydedildi.

Kullanıcılar, yeterli belleğe sahip olmalarına rağmen, video sürücüsü belleğinin bitmesiyle ilgili yanıltıcı hata mesajları da alıyorlar.

Gerçekleştirdiğimiz Eylemler

Oyunumuza daha fazla zarar vermemek için aşağıdaki önlemleri uyguluyoruz:

Sunucu Geçişi: Tüm sunucularımızı, arızalı olduğu tespit edilen Intel CPU'lara kıyasla 100 kat daha az çökme yaşayan AMD'ye değiştiriyoruz.
Barındırma Önerileri: Path of Titans sunucularına ev sahipliği yapan veya oyun sunucuları satan herkese 13. ve 14. nesil Intel CPU'ları satın almamalarını veya kullanmalarını tavsiye ediyoruz.
Oyun İçi Bildirimler: Bu işlemcilere sahip kullanıcıları sorun hakkında bilgilendirmek için oyun içi bir açılır mesaj ekliyoruz. Birçok kullanıcı şu anda oyunlarının neden çöktüğünün ve bu konuda ne yapabileceklerinin farkında değil.
Kaynaklar

i9-13900K/KF/KS veya i9-14900K/KF/KS CPU'larda Fortnite'da Sık Sık Çökmeler
RAD Oyun Araçları Intel CPU Sorunları
Intel 13900K/14900K Çipleri Çökmeye ve Başarısız Olmaya Devam Ederken PC Oyuncuları AMD Ryzen'e Geçiyor
Intel CPU'lar Çöküyor ve Bu Intel'in Hatası: Intel Temel Profil Kıyaslaması

Kaynak ; https://alderongames.com/intel-crashes

Bu arada intel cephesinden de yalanlama gelmedi. Bunun üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlarmış ama nihai bir sonuca varılmış değil.
bu konu benim aklımın kenarında dursun. daha bugün intel i9 14900hx olan bir laptop aldım ve kurulum yaptım ilk kullanım testlerini yapıyorum şuan. bir arıza tespit edersem ben de gelip bildireceğim.

damn2u

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
588
İsim
Sercan SAYİT
10nm+++++++ ile çekirdek ve frekans gazlamaya devam edince güç tüketimi ve ısı tavan yapıyor ve 360mm soğutucular bile başa çıkamıyor. Arka planda bilmediğimiz kim bilir daha ne etkenler var.

Starlex

80+ Silver
Hazır sistemlerde halâ önerilip satın alanlar var. Ama dediğin gibi İntel işlemci almanın pek bir mantığı kalmadı.
Merak etmeyin forumda sorduklarında amd ye geçiriyoruz onları

AlphaOMG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
Ömer Keskin
bu konu benim aklımın kenarında dursun. daha bugün intel i9 14900hx olan bir laptop aldım ve kurulum yaptım ilk kullanım testlerini yapıyorum şuan. bir arıza tespit edersem ben de gelip bildireceğim.
Umarım hiçbir sorun yaşamazsın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

10nm+++++++ ile çekirdek ve frekans gazlamaya devam edince güç tüketimi ve ısı tavan yapıyor ve 360mm soğutucular bile başa çıkamıyor. Arka planda bilmediğimiz kim bilir daha ne etkenler var.
Boşuna performans ve verimlilik çekirdeği kullanmaya başlamadı İntel 😄.

Ceasar123

80+ Bronze
İntel İ9 ve İ7, 13 ve 14. nesil işlemciler aşırıdır.
Yani bu işlemciler tam çekirdek, tam thread tam enerjide çalışacak şekilde üretilmediler.
Eğer sen yeterli soğutma imkani vs. verirsen bu işlemci tam gücüne çıkmak için fırsat görücek ve çıktığı anda crash vericek.
Olay bu.
14900k alan adam 6ghz diye alıyor. Ama 5.5-5.6ghz takılıyor. Gidip 350watt, 400watt görüyor. Bir RTX 4090 gücü demek bu.
420mm Corsair Sıvı soğutma bile soğutamıyor işlemciyi.

Onun dışında Ryzen serisini geçmek için tüm vanaları açtılar şimdi uğraşıp duruyorlar.
İşin komik kısmı render tarafında 7950x ilede aynı performanstalar.
Oyun tarafında zaten 7800X3D şuan direkt en iyisi.

Bu yolu seçmek yerine adam akıllı, verimli, mantıklı işlemci üretseler iyidi.
Düşük seviyeyi kaybettiler zaten (X100F, X400F). Bari yüksek seviyeyi alsalardı.

AlphaOMG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
Ömer Keskin
Merak etmeyin forumda sorduklarında amd ye geçiriyoruz onları
Doğru olan neyse o olmalı fanboyluk saçmalık tamamen zaten.

İntel İ9 ve İ7, 13 ve 14. nesil işlemciler aşırıdır.
Yani bu işlemciler tam çekirdek, tam thread tam enerjide çalışacak şekilde üretilmediler.
Eğer sen yeterli soğutma imkani vs. verirsen bu işlemci tam gücüne çıkmak için fırsat görücek ve çıktığı anda crash vericek.
Olay bu.
14900k alan adam 6ghz diye alıyor. Ama 5.5-5.6ghz takılıyor. Gidip 350watt, 400watt görüyor. Bir RTX 4090 gücü demek bu.
420mm Corsair Sıvı soğutma bile soğutamıyor işlemciyi.

Onun dışında Ryzen serisini geçmek için tüm vanaları açtılar şimdi uğraşıp duruyorlar.
İşin komik kısmı render tarafında 7950x ilede aynı performanstalar.
Oyun tarafında zaten 7800X3D şuan direkt en iyisi.

Bu yolu seçmek yerine adam akıllı, verimli, mantıklı işlemci üretseler iyidi.
Düşük seviyeyi kaybettiler zaten (X100F, X400F). Bari yüksek seviyeyi alsalardı.
İntel kendi mezarını kendisi kazdı. Rahatlığın getirdiği rehavetle şuan berbat bir durumdalar.

Ceasar123

80+ Bronze
İntel kendi mezarını kendisi kazdı. Rahatlığın getirdiği rehavetle şuan berbat bir durumdalar.
İntel mezarını istesede kazamaz bu arada.
Laptop piyasasının %99.9'u intelin. Yani AMD yok direkt şuan laptopta.
Ona rağmen %65 İntel, %35 Amd oyun tarafında.

Haziran ayı Steam donanım anketi verileri;
1721230731611.png

1721230751467.png

Şuan mesela en popüler ekran kartı masaüstü RTX 3060 8GB modeli. Onun dışında işlemci olarak masaüstümü yoksa laptopmu bilmiyorum ama eğer masaüstü işlemcisi ise 11400f veya 12400f işlemcisini kullanıyorlar.
Ama Laptop işlemcileride yükselttiği için ortalamayı, net doğruluğu yok işlemci tarafında.

AlphaOMG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
Ömer Keskin
İntel mezarını istesede kazamaz bu arada.
Laptop piyasasının %99.9'u intelin. Yani AMD yok direkt şuan laptopta.
Ona rağmen %65 İntel, %35 Amd oyun tarafında.

Haziran ayı Steam donanım anketi verileri;
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Şuan mesela en popüler ekran kartı masaüstü RTX 3060 8GB modeli. Onun dışında işlemci olarak masaüstümü yoksa laptopmu bilmiyorum ama eğer masaüstü işlemcisi ise 11400f veya 12400f işlemcisini kullanıyorlar.
Ama Laptop işlemcileride yükselttiği için ortalamayı, net doğruluğu yok işlemci tarafında.
Bu söylediğim şimdi için geçerli değil. Bu şekilde devam ederse İntel kaçınılmaz sona daha da yaklaşacaktır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Berat Olcay
Umarım hiçbir sorun yaşamazsın.

Boşuna performans ve verimlilik çekirdeği kullanmaya başlamadı İntel 😄.
donanım arşivi de video yayınlamış senden sonra gördüm. oranın yorumuna da yazdım bir sorun yaşarsam belirteceğimi.

AlphaOMG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
682
İsim
Ömer Keskin
Dahası  
Reaksiyon skoru
48
İsim
Muhammed Furkan Polat
İntel alan mı kaldı zaten dönem amd dönemi
bütçeden dolayo bi hata yapıp aldık be daah üzerimize gelmeseniz alalı 1 hafta oldu asus tuf gaming laptop alfım i713620H var içinde iademi etsem diye düşünüyorum ams bu seferde amd li pc alamayacam diye korkuyorum.

bütçeden dolayo bi hata yapıp aldık be daah üzerimize gelmeseniz alalı 1 hafta oldu asus tuf gaming laptop alfım i713620H var içinde iademi etsem diye düşünüyorum ams bu seferde amd li pc alamayacam diye korkuyorum.
pc hocası 13900k ve 14900k için sıkıntı demişti içime su serpmişti şimdi donanım arşivi 13ve 14. nesikler diyince bi tereddütlenme geldi

omerboran

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Omer
Maalesef bende öyle düşünüyorum i9-9880H işlemcili leptop aldım perişan bıraktı beni sevmiyorum nedense rtx 2070 ekran kartı var diye kurtarıyor diyorum ama leptop kurtarmıyor sorunlu fps drop yiyorum 1 fps düşüyor kısa süreli iğrenç bir şey

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,096
Üyeler
152,607
Son üye
mrfahrenhayt
Top Bottom