Neler Yeni

İPhone 15 Pro Max VS S24 Ultra Kullanıcı Deneyimlerim.

Lian_GR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Anıl
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım + Donanım + Apple Ürünleri + Playstation Serisi
Bütçe
85000
Arkadaşlar herkese selamlar sizlere Samsung S4 ultra bir aylık kullanım deneyimim ve karşısına 15 pro Max ile arasındaki farkları ve eksi ve artı noktaları anlatmak istiyorum. Sonuçlar benim kullanımıma göre değişkenlik gösterebilir belki fakat kendimden bahsedeyim 23 yaşımdayım yazılım okuyorum 3. sınıfa geçtim ve freelance olarak kendi kazancını sağlayan ailesine yük olmayan kendi maaşı olan bir yazılımcıyım tam zamanlı çalışıyorum ve gerek android gerek daha çok ios ekosistemine ve sistemlerine arabaririmlerine hakimim. Ve her türlü ayar sorun debug tarzı her türlü hata mesajına ve sorunlara karşı hakim bir insanım.

• Uzun bir yazı olacak çünkü hepinize bu sorunlardan artılardan eksilerden objektif bir şekilde bahsetmek istiyorum bunu boynumun borcu bildim çünkü bana hiç kimse bunlardan bir kullanıcı deneyim olarak değil de bir fanboy olarak bahsettiği için ben çilesini çektim siz çekmeyin diye anlatıyorum.
  • S24 Ultra Deneyimlerim
  • Eksileri: öncelikle cihazda ilk fark ettiğim eksiklik yazılımının veya sisteminin hatta eko sisteminin Apple kadar güzel calismadigini öngördü ve bunu şahsen yaşadım mesela Instagram’da video izlerken aşağı kaydırdıkça ekrana takılmalar olması zaten bunu görür görmez direkt olarak cihazı değiştirdim sıfırı ile beraber sorunum gene çözülmedi ve sonra tekrar değiştirdim ve gene çözülmedi ve ve bunun bariz bir farkı olduğunu hatta bariz bir hata olduğunu anladım.
  • Diğer sorun ise telefon yapay zekası çok kötü ve Türkçe hiçbir şekilde yok yani şöyle söyliyim yapay zekası kamera önünde güzel çalıştığı söyleniyor ama asla güzel çalışmıyor arkadaşlar yani size şöyle söyleyeyim düşük ışık performansı tamamen berbat yapay zeka yüksekte ortada ve minimum ayarlarda kullanmama rağmen hiçbir şekilde bir düzelme olmadı megapiksel olarak gerek 200 megapiksel gerek 50 megapiksel gerek 12 megapiksel çekimlerimde hiçbir şekilde bu sorun çözülmedi.
  • Telefonu aldığım ilk günden itibaren ekran koruyucu ile birlikte kullandım ve telefonu asla ekranı alta bakacak bir yüzeye koymadım yani şöyle zaten telefonu kullandığım süre içerisinde evden hiç çıkmadım ben yazılımcıyım ve evden çalışıyorum ve bu dört haftalık süreçte evden çıkmadım bitirmem gereken bir proje vardı ve telefonu o kadar çok hassas ve güzel kullandım ki telefonun ekranında yuvarlak oval ama Fırça şeklinde çizikler olduğunu gördüm ve bunu aldığım zaman sıfır aldığım için hatta değişim cihazlar olarak da aldığım için teyitledim aldığım zaman böyle bir şey yoktu Samsung şubesine götürdüğüm zaman ekran koruyucunun altında bir kıl benzeri bir nesne kaldıysa aşırı ısınmadan dolayı bunun olacağını düşündüler.
  • belki bana yıllardır iOS kullanıcısı olduğum için Android‘e geçince bir anda afaldığımı söyleyebilirsiniz fakat benim zaten tabletim Android ve aktif kullanmış olduğum bir tabletim var bu yüzden de sistem konusunda bir sorun yaşamadım ama sistemin yazılımları gerçekten kötü dengesi aşırı derecede dengesiz batarya performansı hiçbir şekilde güzel değil hatta şöyle bir saçmalık duydum telefonu aldıktan beş ve yedi gün içerisinde bataryası optima oluyormuş ha gerçekten de öyle oldu fakat gene de ilk 3-5 gün çektiğim çile 70.000 TL için hiç degmedi.
  • Son sorun ise şu bu zamana kadar bana herkes bu cihazı çok övdü sonra Samsung’un kendi uygulaması olduğu ve kendi formunda bu durumları anlattığım zaman insanlar bana neden 15 pro Max Max gibi mükemmel bir cihazdan böyle bir cihaza geçtin dediler, yahu ben ilk defa toplumun kararına bırakarak ve topluma güvenerek bir iş yapmak istedim fakat onda da patladım bu yüzden şöyle saçma bir genel bilgi vermek isterim arkadaşlar sizin ihtiyaçlarınızı keyfinizi sizin saçma ve saçma olmayan her türlü kullanım şeklinizi bir tek siz bilirsiniz bu yüzden hiçbir şekilde ben iPhone almam ben Samsung almam ben Huawei cihaz almam veya ben Xiaomi almam diye düşünmeyin kim ne isterse onu alsın kesinlikle %100 önerimdir.
  • Artıları:
  • Cihazın ekranı gerçekten çok güzeldi gerçekten de güneç altında bir yansıma yapmıyordu ve güneş altındaki kullanım deneyiminde gerçekten güzel bir sonuç veriyordu fakat 2600 değerinde bir parlaklık oranı olduğu için güneş altında kullandığın zaman aşırı derecede ısınıyor ve ekran parlaklığı otomatik olarak düşüyordu bu zaten bir sorun değil bu zaten bir koruma içgüdüsü yazılımı fakat bu sefer de bir anlamı kalmıyordu yani telefonu güneş altına yansımasın diye son parlaklığa çekiyorsun ama Telefon güneş altında olduğu için ve parlaklığı %100 olduğu için ısınıyo ve parlaklığı düşüyor ve sen de bu özellikten %100 şekilde yararlanamıyorsun ama genede güzel bir deneyim oldu diyebilirim ekran yönünde.
  • Bir diğer durum ise telefonun yapay zeka ile fotoğraftan bir nesne kaldırması çoğaltması yerini değiştirmesi gerçekten bunlar güzel kameradan bahsetmiyorum zaten kamerasını tamamen ben kendi şahsi fikrim yapay zeka destekle açık olduğu zaman leş olduğunu düşünüyorum ama kendi içerisindeki fotoğraf düzenleme Birimdeki yapay zekasının güzel çalıştığını bir nebze söyleyebilirim çünkü düşük ışıkta biraz kötü çalışıyor o da haliyle daha yeni bir teknoloji olduğu için geliştirilmesi zaman alacaktır alacaktır.
  • Telefonun köşeli kasa takımı gerçekten güzeldi, beni çok memnun etti açıkçası. Elde gerçekten güzel duruyor fakat dışardan bakıldığı zaman telefon bir power bank gibi duruyor öyle bir problemi de maalesef mevcut.
  • Telefonun hızlı şarj performansı gerçekten güzeldi dakikada bir şarj ediyordu ben 45 voltluk şarj adaptörünü de almıştım ve güzel bir şarj deneyimi vardı ilk 3-5 günü saymazsak.

Bunların sonunda ne mi oldu artık bir iPhone bildirim sesi duyduğum zaman veya bir Apple yazısını gördüğüm zaman artık içime dokunmaya başlamıştı çünkü gerçekten 15 pro Max gibi bir telefondan böyle bir telefona geçtiğim zaman ben üzüldüm telefon gerçekten güzel bir telefon kötü bir telefon değil fakat benim için benim gibi bir kullanıcı için daha doğrusu gerçekten iPhone 15 Pro Max çok çok daha iyi bir cihazdır diyebilirim Gerek gerek yazılımıyla gerek oval bir kasa tasarımıyla gerek elde tutuşuyla gerek hızıyla çok daha hızlı bir telefon ve çok daha tutarlı bir telefon olduğunu söyleyebilirim.

Bu olaylar sonucunda kendi Telefoncu çok iyi yakın olduğum bir tanıdığım kendisine başvurdum kendisinin dükkanına gittim ve bir aylıks 24 ultrayı 50 bin saydık. Kendim sattığım zaman asla satamadım 60.000 TL’ye ilana koydum ve 60.000 TL’ye bir sürü doping basmama rağmen sarı sitede hiçbir şekilde satılmadı yani belki kendim satsam 55.000 ha dizin içine 60.000 olsun satabilirdim fakat bir an önce artık bu telefondan kurtulmak istiyordum çünkü hayat kalitemi artık etkilemeye başlamıştı bu yüzden de üstüne sadece 30.000 TL verip sıfır 15 pro Maximi almış oldum.

Hatta samsunga geçerken iphone her ne kadar pahalı değil aslında ülkemizde %38 daha fazla vergiyle satılıyor olması ve bunun apple ile bir bağlamı olmaması suçu olmaması olsa da gene de kapitalizm gözüyle bakıp samsunga geçmiştim aaaa bu fiyata bu özellikler diye atladığımda atalarımızın dediği ucuz etin yahnisi yenmez lafı resmen tokat gibi suratıma çarpması da olası oldu.

iPhone’lar yazılım anlamında zaten hepimizin bildiği gibi sistem konusunda yazılım konusunda en iyi telefonlar aynı zamanda ikinci elleri de çok sağlam satılıyor arkadaşlar biliyorsunuz yani şöyle söyliyim yarın bir gün ani bir şey olur hayati bir vaka olur yani çok acil paraya sıkıştığımız zaman telefonu değerinde satabileceğimiz bir telefon olduğu için bu yüzden her zaman el altında tutulması gerektiğini düşünüyorum ve ben insanlara gerçekten iPhone öneriyorum parası yoksa ve alamıyorsa buna hiçbir şekilde lafım yok sonuna kadar saygım var herkes aynı bütçeye sahip olamaz fakat ben tamamen kendi şahsi fikrim ben iPhone fan boyu değilim fakat çok daha iyi olduğunu düşünüyorum kendi kullanım kendi objektif kullanım deneyimleri size %101 şekilde aktardım ama amacım hiçbir android veya hiçbir iOS kullanıcısını üzmek veya mutlu etmek değildi ben hiçbir yerde böyle detaylı bir bilgilendirme böyle uzun bir yazı görmediğim için bunu sizlerle paylaşmak istedim ki yarın bir gün bir arkadaşım bu cihazlardan birini alacağı zaman bir sorun yaşarsa veya bir Kafasına takıldığı soru işareti olursa belki bu yazıya denk gelir ve bu sorunu belki şimdi belki yıl yıllar sonra veya hiç bilmediğimiz bir zaman diliminde görüp çözmüş olur diye düşünüyorum arkadaşlar okuduğunuz içinde teşekkür ediyorum.

Başka sorunuz varsa sorabilirsiniz memnuniyetle yanıtlayacağım aklıma gelmeyen şeyler illa ki vardır çünkü.

• Beğen
Reaksiyonlar: DMNS

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,965
İsim
Feyzullah
s24u bataryası optimize olduktan sonra kaç saat ekran süresi verdi acaba

Lian_GR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Anıl
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
s24u bataryası optimize olduktan sonra kaç saat ekran süresi verdi acaba
1.5 gün verdi hocam. ben asla hiç bir telefonumu %100 parlaklık altında kullanmam huyum kurusun :D birde asla güç tasarrufu açmam gerek s24 utlra gerek 15 pro max'de. 15 pro max batarya konusunda 1 tık daha önde açık ara. ama s24 ultrada üzmedi. Her şey mAh ile olmuyormuş diye yorumlamıştım bende :D

BenRoboTdeğilİm

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,965
İsim
Feyzullah
15 pro almayı düşünüyorum ama ekran konusunda kararsızım galiba 16 daha iyi olacak

Lian_GR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
110
İsim
Anıl
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Top Bottom