Neler Yeni

İphone XR vs Samsung galaxy S10e Genel deneyimlerim ve karşılaştırma.

şahin doğan

80+ Platinum
herkese iyi günler ve iyi forumlar bu konu da kendi kullandığım İphone XR modeli ile Samsung S10e modelini Genel performans, Oyun performansı, Pil performansı, Kamera performansı, Ekran kalitesi ve Genel olarak kullanırken gözüme çarpan detayları paylaşacağım. ( S10e deneyimim 4 günlük deneyim. )

GENEL PERFORMANS : İphone XR ı yaklaşık olarak 1 yıldır kullanıyorum bu 4 günlük S10e deneyimim de gözüme batan ilk olay cihazı kullanırken arka planda 1 den fazla uygulama açık olmamasına rağmen sanki arka planda 5-10 uygulama açıkmış gibi diğer bir uygulamaya geçerken cihaz yavaşlıyor bu olay 4 günlük deneyim sürecinde 3 veya 4 kere başıma geldi. Bu sorunun tamamen yazılım sorunu olduğunu düşünüyorum cihazda 6GB ram var ve 6GB ram miktarının bu soruna yol açacağını düşünmüyorum. Bu sorun dışında İphone XR ile aralarında gözle görülebilir bir performans yok uygulama açılış hızlarında ise Twitter'ın bariz bir şekilde daha hızlı açıldığını onun dışındaki uygulamalarda neredeyse hiç fark yok. cihazlara yapmış olduğun ANTUTU testinin skorları ise şu şekilde
İphone XR 550.184 - Samsung S10e 483.980

OYUN PERFORMANSI : İki cihazda da 30 dakikalık PUBG testi yaptım iki cihazda Hdr ayarına kadar 60 fps oynayatabiliyor ama İphone XR ultra HD de 40-45 fps açabiliyorken S10e ultra HD ayarı açamıyor.
30 dakikalık oynama sırasında S10e de 2 kere cihazda milisaniyelik takılma oldu bu sorun dışında 2 cihaz Hdr da 60 fps sorunsuz oynatabildi.

PİL PERFORMANSI : bu 2 cihaz arasında bariz olarak görülebilen en büyük fark pil performansı olabilir 2 cihazda da ortalama 3000 mAh pil olmasına rağmen İos farkını ortaya koyuyor, tabi S10e'nin 2 yıllık bir cihaz olmasını göz ardı edemeyiz. 4 Günlük kullanım süremde S10e de 4.5 saat üzeri pil performansı alamadım oyun oynamadığım günlerde en fazla 4.5 saat oyun oynadığım günlerde ise en fazla 3 saat 50 dakika 4 saat civarı ekran süresi alabildim. İphone XR da ise 1 yıllık cihaz olmasına rağmen Hala %99 pil sağlığı mevcut ve ortalama olarak 6.5 - 7 saat ekran süresi alabiliyorum oyun oynadığım zamanlarda ise 6 saatin altına düşmüyor iki cihaz arasındaki 2 - 2.5 saatlik ekran süresi gün içerisinde kendini belli ediyor S10 de akşam üstü 6 gibi şarj %10 kalırken İphone XR da akşam 9 - 9.5 a kadar pil uyarısı vermiyor.

ARKA KAMERA KALİTESİ : iki cihazı ana kamera olarak karşılaştırdığımda fotoğraf çekmeden bile gözüme çarpan ilk olay Samsung'un klasik abartı ve olması gerekenden fazla canlı renk kullanması bu olayı tamamen kişisel görüyorum bazıları canlı renkleri severken bazıları doğru rengi sever. 2 kamera arasında gözüme çarpan 2. olay ise ters ışıkta S10e de fotoğrafların kenarında İphone XR a göre ciddi anlamda kumlanma görüyorum Fotoğrafları Bilgisayara attığımda bu olay daha net bir şekilde görülebiliyor bu 2 konu dışında 2 ana kamerada günümüz şartlarında yeterince başarılı ama seçme konusuna gelirsek Gün ışığında İphone XR ı ufak farkla önde görüyorum ama iş gece performansına gelince S10e xr dan 2-3 tık üste çıkıyor gece modu olması XR a göre Çok avantajlı bir durum. S10e de bulunan ultra geniş açı kameranın XR da olmayışını Büyük bir eksi olarak görüyorum ana kamera kadar kaliteli ve net olmasa bile ultra geniş açı kameranın olması hiç olmamasından iyidir.

ÖN KAMERA KALİTESİ : Ön kamerayı çok uzatmayacağım İki cihazın ön kamerasını karşılaştırırken İlk gördüğüm şey S10e'nin daha geniş açılı olması bu durum İphone XR da video stabilitesini arttırmak için daha dar açılı bir kadraj var.
Kalite olarak iki cihaz arasında arka kamera da olduğu gibi ciddi bir fark yok ışık performansına göre yer yer farklılıklar görülebiliyor ama gündüz çekimlerinde İphone XR önde gece çekimlerinde ise S10e önde.

EKRAN KALİTESİ : İphone XR ı almadan önce de telefonlar hakkında bilgi sahibiydim ve o zamandan bu zamana kadar her yerde gördüğüm şey şu, telefonu deneyimlememiş ekranına bakmamış insanlar cihazın ekranını sadece sayısal verilere bakarak ciddi anlamda kötülüyorlardı ve hala bu durumun değiştiğini zannetmiyorum ama İphone XR ı almadan önce de iphone 11 ekranını deneyimleme şansım oldu ( iki cihazın ekranı aynı ) ve gözüme hiçte kötü gelmediği için XR ı alırken ekrandan yana bir düşüncem olmadı ve şuanda da S10e ile ekranı karşılaştırdığım zaman S10e nin ekranının daha canlı olduğunu görebiliyorum siyah ekranlarda ise daha siyah olduğunu görebiliyorum ekranlardaki siyah tonlarının farkını gece yatmadan telefonu kullanırken fark ediyorum ama renkler dışında ekranlar arasında görüntü kalitesi farkı veya XR da pixelleri görme gibi bir durum KESİNLİKLE yok.

GENEL KULLANIM FARKLARI : iki cihazında birbirinden tamamen işletim sistemi kullanmaları 2 cihaz arasındaki en temel farkı ortaya koyuyor Samsung'un ONE UI yazılımı görüntü olarak gözüme çok güzel geldi android'in İos a göre daha fazla özelleştirme sunması da hoşuma gitti. Bu özelleştirme en çok Widget'larda fark ettiriyor neredeyse her uygulamaya özel bir Widget var ve kullanım kolaylığı sağlamaları çok işe yarıyor bu durum İos da daha az özelleştirme ile kendini gösteriyor her uygulamada olmasa bile çoğu uygulamada var ama android kadar özgürlükçü değil.

Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim İyi forumlar. :love:

lil musty

80+ Silver
En İyi Cevap
9
Ben de niyeyse iPhone ne olursa olsun kamera kalitesi çok hoşuma gidiyor. Görünüş olarak iPhone 8 gibi eski kasalar bile hala cazip gelir bana. Hem görünüş hem de kamera için direkt para veririm diyebilirim. Hatta bu zamanda bile elime iPhone 8 geçse seve seve 1.5-2 sene kullanırım.
Bir de Android telefonların neredeyse hepsi 6 inçten büyük veya yakın modeller. Benim daha çok 4.7-5.4 inç hoşuma gidiyor. Örneğin SE 2, 12/13 Mini veya iPhone 8.

Bu arada güzel yazmışsın ellerine sağlık.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,881
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Ben de niyeyse iPhone ne olursa olsun kamera kalitesi çok hoşuma gidiyor. Görünüş olarak iPhone 8 gibi eski kasalar bile hala cazip gelir bana. Hem görünüş hem de kamera için direkt para veririm diyebilirim. Hatta bu zamanda bile elime iPhone 8 geçse seve seve 1.5-2 sene kullanırım.
Bir de Android telefonların neredeyse hepsi 6 inçten büyük veya yakın modeller. Benim daha çok 4.7-5.4 inç hoşuma gidiyor. Örneğin SE 2, 12/13 Mini veya iPhone 8.

Bu arada güzel yazmışsın ellerine sağlık.
5.4 neyse de 4.7 inç bir de ekran gövde oranı %70 falan olan İphone modellerinde nasıl ekranı görebiliyorsunuz ya :D Arkadaşta SE 2 var ekranı göremiyoruz resmen. Clash royale oynarken parmağı ekrana bir koyuyon oyun yok oluyo :ROFLMAO:

Top Bottom