Neler Yeni

işlemci çok ısınıyor

Mehz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Talha
Arkadaşlar, bundan 7 8 ay önce termal macunmu değiştirdim Artics MX 4 ile. O zaman sıcaklık değerleri gayet güzeldi fakat bu aralar işlemci sürekli ısınıyor. Boşta 75 derecelerde calısıyor ve sadece yüzde 10 kullanıyor. MX4 orijinal, Teknobiyotik'den aldım. Sizce termal macun kurumus olabilir mi? İşlemciye yük bindiren oyunlar oynuyordum.

Ekler

• image[1].png
    image[1].png
    7.9 KB · Hit: 41
  • image[1].png
    image[1].png
    20.2 KB · Hit: 40
Dahası  
Reaksiyon skoru
53
İsim
Erdem Karakaya
Eğer işlemci sıcaklıklarında artış fark ediyorsanız, termal macunun zamanla kuruyup etkisini kaybetmesi bir olasılıktır. Termal macunun ömrü ve etkinliği zamanla azalabilir, özellikle yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında.

Bu durumu doğrulamak için birkaç şey yapabilirsiniz:

1. Termal macunu yeniden uygulama: Eğer mümkünse, işlemcinizin termal macununu yeniden uygulayabilirsiniz. Önceki termal macunu temizleyin ve taze bir termal macun tabakası uygulayın. Bu, termal geçişin iyileşmesine ve daha iyi sıcaklık iletimine yardımcı olabilir.
  2. Fan temizliği: İşlemci soğutma fanınızın temiz olduğundan emin olun. Toz ve kirlilik birikimi fanın verimini düşürebilir ve sıcaklıkların yükselmesine neden olabilir. Fanı temizleyerek daha iyi bir soğutma sağlayabilirsiniz.
  3. Başka bir termal macun deneyin: Eğer termal macununuzun etkinliği azalmışsa, farklı bir marka veya model deneyebilirsiniz. Farklı bir termal macun kullanmak işlemci sıcaklıklarında iyileşme sağlayabilir.
Eğer yukarıdaki adımları denedikten sonra sorun devam ediyorsa, işlemcinizin soğutma sisteminin daha ciddi bir sorunu olabilir. Bu durumda, bir bilgisayar teknisyeninden yardım almanız önerilir.

Mehz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Talha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows 11 boşta iken yüklü çalışır.
Windows 10'da denedin mi?
maalesef fakat bu kadar ısınmıyordu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer işlemci sıcaklıklarında artış fark ediyorsanız, termal macunun zamanla kuruyup etkisini kaybetmesi bir olasılıktır. Termal macunun ömrü ve etkinliği zamanla azalabilir, özellikle yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında.

Bu durumu doğrulamak için birkaç şey yapabilirsiniz:

1. Termal macunu yeniden uygulama: Eğer mümkünse, işlemcinizin termal macununu yeniden uygulayabilirsiniz. Önceki termal macunu temizleyin ve taze bir termal macun tabakası uygulayın. Bu, termal geçişin iyileşmesine ve daha iyi sıcaklık iletimine yardımcı olabilir.
  2. Fan temizliği: İşlemci soğutma fanınızın temiz olduğundan emin olun. Toz ve kirlilik birikimi fanın verimini düşürebilir ve sıcaklıkların yükselmesine neden olabilir. Fanı temizleyerek daha iyi bir soğutma sağlayabilirsiniz.
  3. Başka bir termal macun deneyin: Eğer termal macununuzun etkinliği azalmışsa, farklı bir marka veya model deneyebilirsiniz. Farklı bir termal macun kullanmak işlemci sıcaklıklarında iyileşme sağlayabilir.
Eğer yukarıdaki adımları denedikten sonra sorun devam ediyorsa, işlemcinizin soğutma sisteminin daha ciddi bir sorunu olabilir. Bu durumda, bir bilgisayar teknisyeninden yardım almanız önerilir.
yarın termal macunu değiştirip fan temizliği yapıcam büyük ihtimalle sorun düzelir gibi teşekkür ederim önerin için

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
MX4 buhar olan bir macun. Ciddi ciddi buhar oluyor yani şaka değil. Bizzat yaşadım. Kesinlikle f/p bir macun değil. 1 aydan daha az kullandım ve macunda nem adına bir şey kalmamıştı.

LORN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
644
İsim
Enes Demirok
İşlemci fanının tam anlamıyla oturduğundan emin misiniz? çok büyük bir etken çünkü. hafif temas etmese hemen yanıyor işlemci.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
Hatta konu bile açmıştım.

Mehz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Talha
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemci fanının tam anlamıyla oturduğundan emin misiniz? çok büyük bir etken çünkü. hafif temas etmese hemen yanıyor işlemci.
işlemci fanı tam oturmasaydı daha öncedende sorun olmazmıydı

LORN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
644
İsim
Enes Demirok
işlemci fanı tam oturmasaydı daha öncedende sorun olmazmıydı
macunu uygulamak için fanı çıkarıp tekrar takmadınız mı? ilk taktığınızda belki sorunsuzdu. çıkarıp macunu yenilerken vidaları tam sıkmamış olabilirsiniz.

Vitor Pereira

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Mx4 çabuk kuruyan bir macun,çok güçlüdür ama düzenli periyotlarla değişim gerektirir . Kullanıma göre 4-12 ay

Mehz

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Talha
macunu uygulamak için fanı çıkarıp tekrar takmadınız mı? ilk taktığınızda belki sorunsuzdu. çıkarıp macunu yenilerken vidaları tam sıkmamış olabilirsiniz.
hayır yarın tekrar takıcağım

Vitor Pereira

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Isınan bir işlemcide 1 ay bile zor dayanıyor.
Ben eski dizüstü bilgisayarımda mx4 ile 3. Ayda değişim yapmak zorunda kalmıştım, üstelik soğutması da başarılıydı bilgisayarın, işlemci zaten en fazla 85 derece isinabilirdi sınırı vardı. Sürekli 70 derecelere gezerdi oyunlarda. Buna rağmen 3 ayda macun puf olmuştu.

Top Bottom