Neler Yeni

İşlemci kullanımım aşırı yüksek

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Berkant
Boşta %10 ile %35 arasında git gel yapan işlemcim ağır ekran kartı gerektiren oyunlarda çözünürlüğü 4k bile yapsam %100 kullanımdan asla düşmüyor. %99 bile olmuyor. Asus Tuf RX 7800 XT ekran kartına ve Ryzen 5 7500f AM5 soketli bir işlemciye sahibim. 3 kere bilgisayarımı sıfırladım, güç planı kısmından işlemci kullanımını en fazla %70'e sınırladım ama hiçbir işe yaramadı. %100'den düşmüyor işlemci. Garantiyimi aramayalıyım yoksa farklı sorunumu çözebilmek için farklı bir seçeneğim varmı? Cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Burhan Bey
Control + Alt + Delete tuşlarına aynı anda basıp Görev Yöneticisini çalıştırın. Soldaki sekmelerden İşlemleri seçip hangi uygulamanın ne kadar işlemci tükettiğini kontrol edin.

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-05-18 020720.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-18 020720.png
    217.7 KB · Hit: 21
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Berkant
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Control + Alt + Delete tuşlarına aynı anda basıp Görev Yöneticisini çalıştırın. Soldaki sekmelerden İşlemleri seçip hangi uygulamanın ne kadar işlemci tükettiğini kontrol edin.
İşlemci kullanımının neredeyse hepsini oyun kullanıyor. Sadece %3-4'Lük bir kısmını amd'nin programı, %3-4 oranında bir kısmıda arka plan windows işlemleri kullanıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Burhan Bey
Masaüstünde bile %35 leri bulan işlemci kullanımı dediğiniz için merak etmiştim. Oyunlarda bu denli yüksek işlemci kullanımı genelde darboğaza işarettir ama sizde durum farklı gibi. İşlemciniz fena bir işlemci değil, BIOS ayarlarını default a alıp deneyebilirsiniz. CPU %100 iken GPU kullanımı nasıl oluyor?

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Berkant
Masaüstünde bile %35 leri bulan işlemci kullanımı dediğiniz için merak etmiştim. Oyunlarda bu denli yüksek işlemci kullanımı genelde darboğaza işarettir ama sizde durum farklı gibi. İşlemciniz fena bir işlemci değil, BIOS ayarlarını default a alıp deneyebilirsiniz. CPU %100 iken GPU kullanımı nasıl oluyor?
Gerçekten hiç bilmiyorum BIOS ayarlarını nasıl default ayarlara getirebilirim?

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Berkant
BIOS ayarlrını default ayarlara aldım ama herhangi bir değişim olmadı hala oyuna girdiğimde işlemci kullanımı %100
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anakart modeliniz nedir? BIOS güncellemesi filan da gelmiş olabilir. AM5 sistemler hala stabil çalışmakta zorluk çekebiliyor.
A620M-E (CSM)

Bunu İndir .

Disable All Yap Yeniden Başlat Düzelir .
indirdim ancak biraz açmaya korktum herhangi bir virüs tehlikesi yoktur umarım.

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,444
İsim
Batuhan
BIOS ayarlrını default ayarlara aldım ama herhangi bir değişim olmadı hala oyuna girdiğimde işlemci kullanımı %100

A620M-E (CSM)

indirdim ancak biraz açmaya korktum herhangi bir virüs tehlikesi yoktur umarım.
0 Virüs Hocam .

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,444
İsim
Batuhan
Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
Burhan Bey
Güncel BIOS sürümü indirin önce, herhangi bir usb flash a atarak BIOS dan güncelleme yapın. Güncellemeden sonra sistem default ayarlarla çalışmaya başlar zaten.

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-05-18 165133.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-18 165133.png
    235.6 KB · Hit: 5
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Berkant
Güncel BIOS sürümü indirin önce, herhangi bir usb flash a atarak BIOS dan güncelleme yapın. Güncellemeden sonra sistem default ayarlarla çalışmaya başlar zaten.
Daha önce güncellemiştim BIOS'u ama 2 ayı geçmiştir güncelleyeli. Tekrar güncelleyip durumu buraya aktarayım hocam.

Güncelleyip tekrar default ayarlara aldım hocam ama yinede bir işe yaramadı.

Son düzenleme:
Top Bottom