Neler Yeni

İyi Bir Bilgisayar Toplamak İstiyorum Dedik (40-45k idi 63.5k) oldu :)

ddr5 bence gereksiz. Bu ramlere bu kadar para verecegime 128 GB ram falan yaparim. CL degerleri cok yuksek. MHZ'ler yuksek olsa bile dengeleyemiyor cogu zaman.

islemcinin zaten OC edemiyorsun, o zaman ne geregi var Z690'in? bos para israfi.
PSU'da attigim 700 TL daha ucuz. Zaten sizin sectiginiz PSU'nun fiyatina lafim benim. Yoksa kalite konusunda bir sorunu yok.
DLS480'e her seyi takarsin neredeyse. Uste 420MM haric hepsi olur. One 420MM takiliyor.

Sistemi yaklasik 40k gibi fiyatlara cekersiniz o sekilde. Ki hak ettigi bu olur. 52k'ya bu sistemi yanima yanastirmam ben.

Diger urunlere bir lafim yok. Guzel urunler. HDD veya farkli bir SSD eklemenizi tavsiye ederim ek olarak o kadar.
Ramler yeterli bence...Çoğu insanın 64 ram almadığını biliyorsundur. Amaç ortalamanın üstünde olsun. 128 gb abartının da abartısı olur artık. İyice saçmalıyoruz hocam :) Tamam fiyatı açık bıraktık esneklik gösteriyoruz da yok yani artık daha da yükseltmeye gerek yok.

Tamam senin dediğin psu yu alıcam. Önerdiğin sıvı soğutma çok pahalı başka bir seçeneğimiz yok mu?
Hdd depolama lazım değil bana arşivci değilim. SSD seçimim de gayet yeterli görüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekran kartı veya işlemci düşükse birbirinin performansını düşürür. Bu her zaman olan bir gerçektir.
Hepsini güncelledik.
Sadece işlemciye dokunmadık. Son olarak önerini alayım.
İşlemciyi yükseltsek hangi sürüm olsa iyi olur o vakit?
Diğerleri sağlam çünkü...Fazla uçma yalnız i9 olmasına gerek yok i7 den devam edelim.
Bu konuyu sonsuza kadar kapatacağım artık.

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Ramler yeterli bence...Çoğu insanın 64 ram almadığını biliyorsundur. Amaç ortalamanın üstünde olsun. 128 gb abartının da abartısı olur artık. İyice saçmalıyoruz hocam :) Tamam fiyatı açık bıraktık esneklik gösteriyoruz da yok yani artık daha da yükseltmeye gerek yok.

Tamam senin dediğin psu yu alıcam. Önerdiğin sıvı soğutma çok pahalı başka bir seçeneğimiz yok mu?
Hdd depolama lazım değil bana arşivci değilim. SSD seçimim de gayet yeterli görüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hepsini güncelledik.
Sadece işlemciye dokunmadık. Son olarak önerini alayım.
İşlemciyi yükseltsek hangi sürüm olsa iyi olur o vakit?
Diğerleri sağlam çünkü...Fazla uçma yalnız i9 olmasına gerek yok i7 den devam edelim.
Bu konuyu sonsuza kadar kapatacağım artık.
Sivi sogutma onermedim mesajimda. Sivi sogutma konusunda soru sordun, onu cevapladim. 128'i abarti olarak soyledim. 4000 TL'ye falan 64 GB ram alinabiliyor. 3300 TL cebinde kaliyor.

Sivi sogutma onermedim mesajimda. Sivi sogutma konusunda soru sordun, onu cevapladim. 128'i abarti olarak soyledim. 4000 TL'ye falan 64 GB ram alinabiliyor. 3300 TL cebinde kaliyor.
Önerdikleri sıvı soğutma çok pahalı.
Son olarak ucuz yollu önermiş olduğunuz kasaya sığabilecek bir sıvı soğutma söyler misin?
Bir de Kingston Fury Beast RGB 64GB gibi ''5200mhz'' olup 4k ya ram nerede var?

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Önerdikleri sıvı soğutma çok pahalı.
Son olarak ucuz yollu önermiş olduğunuz kasaya sığabilecek bir sıvı soğutma söyler misin?
Bir de Kingston Fury Beast RGB 64GB gibi ''5200mhz'' olup 4k ya ram nerede var?
5200 mhz olmasi cl degeri 40 olduktan sonra bir sey ifade etmiyor. Renderda ayni islevi goruyorlar neredeyse DDR4 ile. Bazi programlarda sadece hafif one geciyorlar. O farka da gider islemcimi i9 12900 falan yaparim her turlu performansim daha iyi olur.
Sundan 4 tane alirdim ben.

Sivi sogutmayi ben onermem. NH-D15 daha iyi olur fiyatina gore.

5200 mhz olmasi cl degeri 40 olduktan sonra bir sey ifade etmiyor. Renderda ayni islevi goruyorlar neredeyse DDR4 ile. Bazi programlarda sadece hafif one geciyorlar. O farka da gider islemcimi i9 12900 falan yaparim her turlu performansim daha iyi olur.
Sundan 4 tane alirdim ben.

Sivi sogutmayi ben onermem. NH-D15 daha iyi olur fiyatina gore.
Cl değeri nedir? Anladığım kadarıyla değerin düşük olması önemliymiş.
Şimdi biraz google ladım. Nereden baksam elimde kalıyor. Ram konusunda yine 64 gb olup cl değeri düşük bir şey bulup sıvı soğutma ve işlemciyi de değiştirdik mi bir şey kalmıyor. Ram araken filtreleme ayarlarında cl değeri yok mhz değeri var. Bunu nasıl arayacağız?
Of sıkıldım şu kararı verelim de artık bilgisayar bir gelsin bana :)

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Cl değeri nedir? Anladığım kadarıyla değerin düşük olması önemliymiş.
Şimdi biraz google ladım. Nereden baksam elimde kalıyor. Ram konusunda yine 64 gb olup cl değeri düşük bir şey bulup sıvı soğutma ve işlemciyi de değiştirdik mi bir şey kalmıyor. Ram araken filtreleme ayarlarında cl değeri yok mhz değeri var. Bunu nasıl arayacağız?
Of sıkıldım şu kararı verelim de artık bilgisayar bir gelsin bana :)
CL degeri gecikme degeri. Evet dusuk olmasi daha iyi. Aslinda ikisinin guzel oranda olmasi lazim ama suanda boyle DDR5 ramler cok pahali. 6000 MHZ CL 32 var sanirim? ama iste fiyatlari ucuk. Benim attigimdan 4 tane alirdim ben olsam. Hem RGB, hem MHZ ve CL degeri normal. OC yapamazsin buyuk ihtimalle ciplerinin iyi gelecegini sanmam.

CL degeri gecikme degeri. Evet dusuk olmasi daha iyi. Aslinda ikisinin guzel oranda olmasi lazim ama suanda boyle DDR5 ramler cok pahali. 6000 MHZ CL 32 var sanirim? ama iste fiyatlari ucuk. Benim attigimdan 4 tane alirdim ben olsam. Hem RGB, hem MHZ ve CL degeri normal. OC yapamazsin buyuk ihtimalle ciplerinin iyi gelecegini sanmam.
Overclock ile işim yok ya bence işlemciyi bir üst model alsam yeterli bir güç sağlar.
Yine 5k ya cl değeri iyi ama mhz si düşük ram alınır mı ne fark olur? Nasıl bir performans alırız?
cl30 ve 6000hz 11-14k gibi bir fiyatta...

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Overclock ile işim yok ya bence işlemciyi bir üst model alsam yeterli bir güç sağlar.
Yine 5k ya cl değeri iyi ama mhz si düşük ram alınır mı ne fark olur? Nasıl bir performans alırız?
cl30 ve 6000hz 11-14k gibi bir fiyatta...
3200 mhz cl 16 al gec. Bosver o mhzleri.

3200 mhz cl 16 al gec. Bosver o mhzleri.
O zaman şöyle yapcam.
Intel Core I9-12900K 1700 işlemci seçeceğim.
Bir de bana önermiş olduğun 4 tane alırım dediğin ram ddr4 anakarta uymuyor ki nasıl olacak?
G.Skill 64GB(2x32) Trident Z5 RGB 5600mhz CL36 - 9.830 tl ama cl si düşük madem öyle biz de değirmenin suyunu açarız :)

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
O zaman şöyle yapcam.
Intel Core I9-12900K 1700 işlemci seçeceğim.
Bir de bana önermiş olduğun 4 tane alırım dediğin ram ddr4 anakarta uymuyor ki nasıl olacak?
G.Skill 64GB(2x32) Trident Z5 RGB 5600mhz CL36 - 9.830 TL ama cl si düşük madem öyle biz de değirmenin suyunu açarız :)
Attigim ram DDR5 degil ki? DDR4? anakarttan bahsediyorsan anakart DDR4 benim attigim.

Attigim ram DDR5 degil ki? DDR4? anakarttan bahsediyorsan anakart DDR4 benim attigim.
Attığın ram'in ddr5 olmadığını biliyorum.
Attığın anakarta bakmadım...Benim anakart ddr5 sen ddr4 ram gönderdin ondan sordum.
Şimdi diğer önemli bileşenlerin modellerini düşüreceğim. Bu işten başka türlü çıkamayacağım galiba....

DerratiX

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,536
İsim
Eren
İlgilendiği Kategoriler
karışık
Instagram
@sshintori
Steam
shiori
Discord
poxy_
Attığın ram'in ddr5 olmadığını biliyorum.
Attığın anakarta bakmadım...Benim anakart ddr5 sen ddr4 ram gönderdin ondan sordum.
Şimdi diğer önemli bileşenlerin modellerini düşüreceğim. Bu işten başka türlü çıkamayacağım galiba....
Ben kendi sectigin anakartin bos para israfi oldugunu dusunuyorum. Herkesin dusuncesi farklidir tabi ama.

Ben kendi sectigin anakartin bos para israfi oldugunu dusunuyorum. Herkesin dusuncesi farklidir tabi ama.
Belki diğer parçaları çok daha üst düzey parçalarla güncelleyebilirim o yüzden biraz iyi olması iyidir. Tabii ki herkesin düşüncesi farklı oluyor. Benim en çok kafamı bozan da o zaten :) Kaç gündür ekle çıkart ekle çıkart bir hal oldum.

Top Bottom