Neler Yeni
  • Sizlerin forumda daha keyifli ve sorunsuz vakit geçirmesi adına gece saatlerinde bakım ve güncelleme çalışmaları yapılacaktır. İşlemler sürerken kesintiler yaşanabilir.

İyi bir UPS önerir misiniz

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Tamam hocam 2000VA interaktive alıyorum o zaman. Ancak On-line olanlar konusunda neyi yanlış anladım anlatırsanız sevinirim.
Şimdi sen W değerlerine bakıyorsun. Sana attığımdan alıntı yapıyorum.
  • 390Watt a kadar tüketim için 650VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 500Watt a kadar tüketim için 850VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 600Watt a kadar tüketim için 1000VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 700Watt a kadar tüketim için 1200VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 900Watt a kadar tüketim için 1500VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 1200Watt a kadar tüketim için 2000VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
On-Line KGK Lar

• 900Watt a kadar tüketim için 1KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 1800Watt a kadar tüketim için 2KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır
  • 2700Watt a kadar tüketim için 3KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır
  • 5400Watt a kadar tüketim için 6KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
On-line PSU'larda güç faktörü daha yüksek olduğundan az VA ile çok W verebiliyor. O nedenle on-line ile line int. karşılaştırırken sadece sayılara bakmak yeterli değil. Kullanım amaçları da farklı.

On-line sürekli düzgün akım verirken line int. sadece elektrik kesintisinde çalışıyor(düşük akımda regüle edebiliyor bazıları). Eğer sık dalgalanma oluyorsa on-line alman daha iyi olur evet.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuna bak o zaman.

SaygıZorDeğildir

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,227
İsim
Göksel Sert
Şimdi sen W değerlerine bakıyorsun. Sana attığımdan alıntı yapıyorum.
  • 390Watt a kadar tüketim için 650VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 500Watt a kadar tüketim için 850VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 600Watt a kadar tüketim için 1000VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 700Watt a kadar tüketim için 1200VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 900Watt a kadar tüketim için 1500VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 1200Watt a kadar tüketim için 2000VA Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
On-Line KGK Lar

• 900Watt a kadar tüketim için 1KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
  • 1800Watt a kadar tüketim için 2KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır
  • 2700Watt a kadar tüketim için 3KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır
  • 5400Watt a kadar tüketim için 6KVA Online Kesintisiz Güç Kaynağı yeterli olacaktır.
On-line PSU'larda güç faktörü daha yüksek olduğundan az VA ile çok W verebiliyor. O nedenle on-line ile line int. karşılaştırırken sadece sayılara bakmak yeterli değil. Kullanım amaçları da farklı.

On-line sürekli düzgün akım verirken line int. sadece elektrik kesintisinde çalışıyor(düşük akımda regüle edebiliyor bazıları). Eğer sık dalgalanma oluyorsa on-line alman daha iyi olur evet.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuna bak o zaman.
Kesinlikle sık dalgalanma oluyor bulunduğum yerde. Bu yüzden on-line olanı mı almam gerekir diye soruyordum. Tam olarak cevabımı aldım ve online olanları tercih edeceğim. Bu son cevabınız son derece bilgilendirici oldu. Sormadan almak istemedim, iyi ki sormuşum tekrar çok teşekkür ederim.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Kesinlikle sık dalgalanma oluyor bulunduğum yerde. Bu yüzden on-line olanı mı almam gerekir diye soruyordum. Tam olarak cevabımı aldım ve online olanları tercih edeceğim. Bu son cevabınız son derece bilgilendirici oldu. Sormadan almak istemedim, iyi ki sormuşum tekrar çok teşekkür ederim.
Rica ederim :)

SaygıZorDeğildir

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,227
İsim
Göksel Sert
Hocam UPS taktım çalıştırdım full dolu göndermişler biraz garip geldi bana, taşıma sırasında tam dolu olmamalıydı sanki.
USB üzerinden bilgisayarla izleme ve ayar sistemi de var. %45 yükü hiç geçmedi oyunlarda. Tabii işlemci ve ekran kartı yenilemesi yapacağım, işlemci yine düşük TDP olacak ama ekran kartı biraz daha yük bindirecektir yine de yeterli olur herhalde diye düşünüyorum 3060ti veya 3070 alırsam.

2 kez dalgalanma oldu daha ilk günden, sandığımdan fazla dalgalı elektrik geliyormuş bize. Giriş gerilimi kısmında 180 Vac - 238 Vac arası gitti geldi 5 dakika boyunca. Akım korumalı priz yanmadan önce de elektrik gidip geldiği sırada PC açılmamıştı 1 saat boyunca, pili çıkarıp BIOS resetlemeyle kurtarmıştım. Şu an kafam rahat, bu online olan UPS'ler tam anlamıyla izole ediyormuş şebeke elektriğinden ve hoşuma da gitti. Fan çok sesli ama Noctua sessiz fan ile değiştirince sorun çözülür muhtemelen, siparişini verdim onun da.

UPS.jpg

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Hocam UPS taktım çalıştırdım full dolu göndermişler biraz garip geldi bana, taşıma sırasında tam dolu olmamalıydı sanki.
USB üzerinden bilgisayarla izleme ve ayar sistemi de var. %45 yükü hiç geçmedi oyunlarda. Tabii işlemci ve ekran kartı yenilemesi yapacağım, işlemci yine düşük TDP olacak ama ekran kartı biraz daha yük bindirecektir yine de yeterli olur herhalde diye düşünüyorum 3060ti veya 3070 alırsam.

2 kez dalgalanma oldu daha ilk günden, sandığımdan fazla dalgalı elektrik geliyormuş bize. Giriş gerilimi kısmında 180 Vac - 238 Vac arası gitti geldi 5 dakika boyunca. Akım korumalı priz yanmadan önce de elektrik gidip geldiği sırada PC açılmamıştı 1 saat boyunca, pili çıkarıp BIOS resetlemeyle kurtarmıştım. Şu an kafam rahat, bu online olan UPS'ler tam anlamıyla izole ediyormuş şebeke elektriğinden ve hoşuma da gitti. Fan çok sesli ama Noctua sessiz fan ile değiştirince sorun çözülür muhtemelen, siparişini verdim onun da.

Alıntıyı görüntüle
Hayırlı olsun :) PC'den uzak koyuluyor değil mi on-line ups'ler?

SaygıZorDeğildir

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,227
İsim
Göksel Sert
Hayırlı olsun :) PC'den uzak koyuluyor değil mi on-line ups'ler?
Sağolun.
PC'den uzak koyulması konusunda bilgim yok, ilk kez duyuyorum. Benim oda düzeninden ötürü 1 metre mesafede duruyor. Daha uzağa uzatma kabloları olmadan konulamaz zaten. Neden uzağa koyuluyor, ya da koyulması mı gerekiyor? Hiç bu şekilde bir şey duymamıştım. Kurumsal firmada çalışmıştım bir süre, orda gördüğüm kadarıyla PC'nin 30-40 cm kadar yanındaydı UPS.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,643
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Sağolun.
PC'den uzak koyulması konusunda bilgim yok, ilk kez duyuyorum. Benim oda düzeninden ötürü 1 metre mesafede duruyor. Daha uzağa uzatma kabloları olmadan konulamaz zaten. Neden uzağa koyuluyor, ya da koyulması mı gerekiyor? Hiç bu şekilde bir şey duymamıştım. Kurumsal firmada çalışmıştım bir süre, orda gördüğüm kadarıyla PC'nin 30-40 cm kadar yanındaydı UPS.
Emin olmadığımdan sordum. Kullanım kılavuzunda yazmıyorsa sorun yok.

enokeno

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
650
İsim
Enes Sayar

Alıntıyı görüntüle
akım korumalı priz ne gibi durumlarda yanıyor ?

SaygıZorDeğildir

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,227
İsim
Göksel Sert
akım korumalı priz ne gibi durumlarda yanıyor ?
PSU'yu yakacak kadar sağlam yüksek voltajda koruması patlıyor, patlıyor derken sadece küçük bir parça kendini imha edip gücü kesiyor ve PSU'ya veya ona takılı olan elektrikle çalışan ürüne zarar gelmiyor.
Voltaj regülatörü olan akım korumlılar daha gelişmiş oluyor, elektrik dalgalanmaları veya düşük voltajda da işe yarıyorlar.

Benim aldığım ürünü soruyorsan biraz daha farklı UPS'ler, içinde akü de var.

enokeno

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
650
İsim
Enes Sayar
PSU'yu yakacak kadar sağlam yüksek voltajda koruması patlıyor, patlıyor derken sadece küçük bir parça kendini imha edip gücü kesiyor ve PSU'ya veya ona takılı olan elektrikle çalışan ürüne zarar gelmiyor.
Voltaj regülatörü olan akım korumlılar daha gelişmiş oluyor, elektrik dalgalanmaları veya düşük voltajda da işe yarıyorlar.

Benim aldığım ürünü soruyorsan biraz daha farklı UPS'ler, içinde akü de var.
voltaj regülatörü olan akım korumalı priz örneği atabilir misin ?
almayı düşünüyorum da

SaygıZorDeğildir

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,227
İsim
Göksel Sert
Top Bottom