Neler Yeni

Izafiyet teorisini çürüttüm.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Evet biliyorum ama kastettiğim, sen o roketi görmeye hep devam ediceksin. Bu da neden ışık hızının aşılmaz olduğunun kanıtı..
Bak şimdi yavaş yavaş bu olayı canlandıralım. En başta hareket etmiyorken arkadaki roketi 5 metre arkanızda görürüz ve bu olay ışık hızının %99.999999 u na kadar geçerli ondan sonra 5 metre arkandaki roketi git gide sana yetişemediğini ve bir süre sonra ortadan yok olduğunu görürsün. Çünkü artık o roketten yansıyan ışınlar senin gözüne gelene kadar belli bir süre geçer. Ve bu süre geçene kadar da o roketten yansıyan ışının olduğu yeri çoktan geçmiş olursun.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Reis bahsetiğin tamamen hayali deney,
dolayısıyla hiç bi zaman sonsuz roketi artarda bağlayamıyacaz. Ve ışık hızına yetişemiyecez?
Kardeşim hayali deney değil yaparsak olur ondan bahsediyorum ben. Ayrıca sonsuz tane roket değil ışık hızına yetişecek kadar güce sahip roket olsa yeter

XF17K

80+
Einstein'nin haberi var mı? Her cismin arasında elektromanyetik kuvvet olduğu için uzayda da sürtünme kuvveti vardır. Gerisini okumadım.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Einstein'nin haberi var mı? Her cismin arasında elektromanyetik kuvvet olduğu için uzayda da sürtünme kuvveti vardır. Gerisini okumadım.
O dediğin sürtünme değil kütle çekim kuvvetidir. Ancak kütle çekim kuvvetinden etkilenmek için o kütlenin çekim alanında olmak gerekir

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger

HADOLEITE

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
77
İsim
Halit
Bak şimdi yavaş yavaş bu olayı canlandıralım. En başta hareket etmiyorken arkadaki roketi 5 metre arkanızda görürüz ve bu olay ışık hızının %99.999999 u na kadar geçerli ondan sonra 5 metre arkandaki roketi git gide sana yetişemediğini ve bir süre sonra ortadan yok olduğunu görürsün. Çünkü artık o roketten yansıyan ışınlar senin gözüne gelene kadar belli bir süre geçer. Ve bu süre geçene kadar da o roketten yansıyan ışının olduğu yeri çoktan geçmiş olursun.
Peki sayın doçent ben mağlubum.. Umarım bu teorini en kısa sürede kanıtlarsın ve biz de öğrenebiliriz.. Bu sayede CERN'deki onlarca bilim insanı da boş işlerle uğraşmak yerine bu konuya ağırlık verir..

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Peki sayın doçent ben mağlubum.. Umarım bu teorini en kısa sürede kanıtlarsın ve biz de öğrenebiliriz.. Bu sayede CERN'deki onlarca bilim insanı da boş işlerle uğraşmak yerine bu konuya ağırlık verir..
Dostum güzel bir tartışma ortamı oluşturmaya çalışıyorum.

XF17K

80+
O dediğin sürtünme değil kütle çekim kuvvetidir. Ancak kütle çekim kuvvetinden etkilenmek için o kütlenin çekim alanında olmak gerekir
Şaka mısın sen? F= (k*q1*q2)/d^2 Mesafenin bir önemi yok. Her zaman elektromanyetik kuvvet vardır. Zayıf olabilir ama her zaman vardır. Fizik felsefe değil.

Heath Ledger

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,622
İsim
Heath Ledger
Şaka mısın sen? F= (k*q1*q2)/d^2 Mesafenin bir önemi yok. Her zaman elektromanyetik kuvvet vardır. Zayıf olabilir ama her zaman vardır. Fizik felsefe değil.
Kardeşim ne demeye çalıştığını anlamadım. Düzgün bir kaynaktan bana bir link atarsan araştırıp öğrenebilirim

Merhaba arkadaşlar. Teori dediğimiz şey kanıtlanmamış bir düşüncedir. Eğer bu düşünce kanıtlanırsa kanuna dönüşür. Ancak insanların bir kısmı bu teorilere %100 doğruymuş gibi inanıyor ve bu durum da insanların düşüncelerini büyük bir anlamda etkilemesine yol açıyor.

Size Einstein'ın izafiyet teorisinin çürütülebileceğinden bahsedeceğim.
Izafiyet teorisine göre ışık hızı geçilemezdir. Şimdi size basit bir fizik anlatımıyla bu teoriyi çürüyeceğim.

Uzayda bildiğiniz üzere sürtünme yoktur. Bundan dolayı bir cismin hızını yavaşlatacak bir dış etken bulunmadıkça cisim sabit hızda hararet eder.

Ayrıca uzayda haraketsiz duran bir insan, haraketsiz duran bir nesneyi iterse insan ve nesne kütlelerine oranla sabit bir hızda birbirinden uzaklaşmaya başlar ve dış bir etken olmadığı sürece sonsuza dek birbirlerinden uzaklaşırlar.

Şimdi bu bilgileri kullanarak basit bir düşünce deneyi hayal edelim.
Sonsuza yakın sayıda çok güçlü roketlerin birbirine art arda monte ettiğimizi hayal edelim. Ve en sondaki roketi ateşleyelim. Bu roket sayesinde monte ettiğimiz bu sistem belli bir hıza ulaşacaktır. Ardından ateşlediğimiz roketin yakıtı bittiği zaman diğer monte ettiğimiz roketleri ileri doğru itecek şekilde onları hızlandırarak monte ettiğimiz sistemden bu roketi uzaklaştıralım. Daha sonra bir sonraki roketi ateşleyip bu döngüyü sonsuza yakın olan roketle tekrar yapalım. Bu döngü boyunca birbirine monte ettiğimiz roketler hızlanacak ve belli bir süre sonra istediğimiz hıza yani ışık hızına ulaşmış olacaktır. Burda izafiyet teorisi savunan kişiler şunları diyebilir. "Her kütlenin ulaşabileceği belli bir hız vardır ve bu sistem bu maksimum hıza ulaştığında artık hızlanamaz." Peki şunu sormak istiyorum bu maksimum hıza ulaştıktan sonra bu cisme kuvvet uyguladığımızda ne oluyor? Uyguladığımız kuvvet yok mu oluyor? Hani enerji vardan yok yoktan var edilemezdi.
Uzayda dünyadaki gibi yakıt kullanarak itiş gücü sağlayamazsınız. Bunun için yanma tepkimesini gerçekleştirecek oksijene ihtiyaç vardır ve maalesef uzayda hiç yok. Peki uzayda roketleri nasıl yönlendiriyorlar? Sıkıştırılmış gazlarla. Ama sıkıştırılmış gazlar yakıt kadar efektif olmadığı için büyük ihtimalle belli bir hızdan sonra roketi hızlandırmayacaktır. Bu sadece sıkıştırılmış gazla alakalı değil ayrıca. Hangi yakıtı veya motoru kullanırsanız kullanın. Belli bir hızdan sonra sağlayacağınız itiş gücünün hıza etkisi olmayacaktır.

Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Top Bottom