Neler Yeni

Kasa fanı yavaş dönüyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emirhan
Arkadaşlar merhaba. 2 gün önce tx marka (özelliklerini fotoğraf olarak ekleyeceğim) 2 adet kasa fanı siparişi verdim ve bugün elime ulaştı. Üst fan olarak kullanmayı düşünüyordum çünkü kasamın önü cam olduğu için hava akışı olmuyordu ve kule tipi soğutucudan dolayı kasanın içi hamam gibi oluyordu. 3 pin ve molex bağlantıları vardı. Anakartın 4 pin olan girişine taktım ve kurulumu tamamladım. Kasayı çalıştırdığımda açılışta çok yavaş döndüklerini fark ettim ve işe gitmem gerektiği için için tam güçte deneme şansım olmadı. Sizce sorun fanda mıdır yoksa güç altında kullanmam mı gerekli? Şimdiden teşekkürler.

Ekler

• IMG_4371.jpeg
    IMG_4371.jpeg
    588 KB · Hit: 30
  • IMG_4372.jpeg
    IMG_4372.jpeg
    286.8 KB · Hit: 24

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
645
İsim
Toprak
Arkadaşlar merhaba. 2 gün önce tx marka (özelliklerini fotoğraf olarak ekleyeceğim) 2 adet kasa fanı siparişi verdim ve bugün elime ulaştı. Üst fan olarak kullanmayı düşünüyordum çünkü kasamın önü cam olduğu için hava akışı olmuyordu ve kule tipi soğutucudan dolayı kasanın içi hamam gibi oluyordu. 3 pin ve molex bağlantıları vardı. Anakartın 4 pin olan girişine taktım ve kurulumu tamamladım. Kasayı çalıştırdığımda açılışta çok yavaş döndüklerini fark ettim ve işe gitmem gerektiği için için tam güçte deneme şansım olmadı. Sizce sorun fanda mıdır yoksa güç altında kullanmam mı gerekli? Şimdiden teşekkürler.
Öncelikle, PSUya direk bağlandığından dolayı kontrol edilmesi mümkün değildir sürekli tam güç çalışır. Fan gücü bu kadar olduğunu tahmin ediyorum çünkü 900rpm baya az

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emirhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle, PSUya direk bağlandığından dolayı kontrol edilmesi mümkün değildir sürekli tam güç çalışır. Fan gücü bu kadar olduğunu tahmin ediyorum çünkü 900rpm baya az
Hocam yok psuya bağlamadım anakarta bağladım

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
645
İsim
Toprak
Hocam yok psuya bağlamadım anakarta bağladım
Kusuruma bakmayın hocam tam okumamışim 😅. Yine aynı mantığa çıkıyor aslında. Pwm pinini bağlamıyor sunuz ve kontrol edilemiyor. O boşta kalan pin kontrol Pini. Ve tam hızda çalışır kontrol pinine bağlanmadığından dolayı. Fan güçsüz 900rpm düşük biraz

fanların devri 900 ise sizdede 900 çalışıyorsa normal düşük devirli fan alınmış olabilir benmi yanlış görüyorum fotoda 900 yazıyor değilmi

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Emirhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
fanların devri 900 ise sizdede 900 çalışıyorsa normal düşük devirli fan alınmış olabilir benmi yanlış görüyorum fotoda 900 yazıyor değilmi
Evet hocam 900 ama o kadar bile dönmüyor. Görebiliyorum yani fan yapraklarını

PoeNk

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
645
İsim
Toprak
Hocam molex olarak bağlamadım 3 pin olarak anakarta bağladım
Evet hocam yinede kontrol edemezsiniz. Sizin bağlandığınızda anakart üstünde 1 pin boşta kalıyor o pinde PWM yani fan hızını ayarlayabildiginiz pin.

FairFelix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Furkan Özdamar
biosa girdiğinde fanları görüyorsa hız artırmayı dene hocam olmazsa yapacak bir şey yok maalesef.

Top Bottom