Neler Yeni

Rehber Kasa içi̇ doğru hava akışı nasıl olmalı ?

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
Kasa içi̇ doğru hava akışının önemi nedir ?
Bilgisayarımızın performansını en çok etkileyen unsurlardan biri donanımların sıcaklık değerleridir. Kasa içerisindeki ideal sıcaklıkğı tutmakta fanların doğru konumlandırılması çok önemlidir.

Fanların yönü nasıl olmalı ?
Öncelikle fanlarımızın ön ve arka yüzlerini tanıyalım
Görselde görüldüğü gibi fanların yapısı gereği bir yüzü havayı içeri alırken diğer yüzü dışarıya atmak için tasarlanmıştır.

s2-a3-1-pc-airflow-diagram-rwd.jpg.rendition.intel.web.1920.1080.jpg

Fanların konumlandırılması nasıl olmalı ?
Ön tarafa takılacak fanlar soğuk hava akşını içeri sağlayacak şekilde konumlandırılmalı. Arka ve üst tarafa görsel görüldüğü gibi sıcak hava akışını dışarı sağlayacak şekilde egzoz fanlarımızı konumlandırmalıyız.
Yine görsel görüldüğü üzere kasamız kule tipi bir CPU soğutucu mevcut ise soğutucumuz bulunan fanların gelen soğuk havayı içine alarak egzoz fanlar ile sıcak havayı dışarı atacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Kasa içi.jpg

Fanlarımızın bu şekilde konumlandırdaktan sonra similasyon görselinde ki gibi bir hava akışı sağlamış olacağız.
Bu sayede içeriye soğuk hava girişi sağlamış, donanımların soğuk hava ihtiyacını karşılamış ve sıcak havanın egzoz fanlar ile dışarıya atılmasını sağlamış olacağız.

Screenshot_4.jpg

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,031
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Bilgisayarımızın performansını en çok etkileyen unsurlardan biri donanımların sıcaklık değerleridir. Kasa içerisindeki ideal sıcaklıkğı tutmakta fanların doğru konumlandırılması çok önemlidir.

Görselde görüldüğü gibi fanların yapısı gereği bir yüzü havayı içeri alırken diğer yüzü dışarıya atmak için tasarlanmıştır.

Ön tarafa takılacak fanlar soğuk hava akşını içeri sağlayacak şekilde konumlandırılmalı. Arka ve üst tarafa görsel görüldüğü gibi sıcak hava akışını dışarı sağlayacak şekilde egzoz fanlarımızı konumlandırmalıyız.
Yine görsel görüldüğü üzere kasamız kule tipi bir CPU soğutucu mevcut ise soğutucumuz bulunan fanların gelen soğuk havayı içine alarak egzoz fanlar ile sıcak havayı dışarı atacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Kasa içi.jpg

Fanlarımızın bu şekilde konumlandırdaktan sonra similasyon görselinde ki gibi bir hava akışı sağlamış olacağız.
Bu sayede içeriye soğuk hava girişi sağlamış, donanımların soğuk hava ihtiyacını karşılamış ve sıcak havanın egzoz fanlar ile dışarıya atılmasını sağlamış olacağız.

Screenshot_4.jpg
Peki hocam PSU üstünde ekstra fan slotu var mesela bende 2 tane. O fanların yönleri nasıl olacak

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Peki hocam PSU üstünde ekstra fan slotu var mesela bende 2 tane. O fanların yönleri nasıl olacak
hocam genel olarak psu nun altında toz filtresi olur psu fanı toz filtresine doğru bakarsa daha iyi olur diye düşünüyorum eğer altında yoksa kasa içine doğru yerleştirebilirsiniz

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,031
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
hocam genel olarak psu nun altında toz filtresi olur psu fanı toz filtresine doğru bakarsa daha iyi olur diye düşünüyorum eğer altında yoksa kasa içine doğru yerleştirebilirsiniz
Psu fanı için demiyorum hocam. Kasam bu, guardian yazısının üstünde fan için ızgara var oraya fan yerleştirmek istiyorum güzel gözüküyor diye. O fanların yönleri nereye doğru olmalı?

Ekler

• images.jpeg
    images.jpeg
    7.1 KB · Hit: 40

AnhurChivas

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
368
İsim
Anhur Chivas
Psu fanı için demiyorum hocam. Kasam bu, guardian yazısının üstünde fan için ızgara var oraya fan yerleştirmek istiyorum güzel gözüküyor diye. O fanların yönleri nereye doğru olmalı?
Bende de aynı kasa var, havayı alttan alıp ekran kartına doğru üflettiriyorum ben ama ekran kartı da havayı aşağıya doğru üflüyor (2 gün önce dank etti kafama). Doğrusu ney ben de merak ediyorum.

LokmanBey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,039
İsim
Lokman Açil

Kasa içi.jpg

Screenshot_4.jpg

Mesh olmayan kasalara ne yapmamız lazım hocam

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Mesh olmayan kasalara ne yapmamız lazım hocam
Almamaliyiz 🥺
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende de aynı kasa var, havayı alttan alıp ekran kartına doğru üflettiriyorum ben ama ekran kartı da havayı aşağıya doğru üflüyor (2 gün önce dank etti kafama). Doğrusu ney ben de merak ediyorum.
Hocam onun olayı muhtemelen direkt ekran kartından alınan havayı dışarı vurmak olduğundan fanlar havayı dışarı aticak şekilde düzenlenmeli diye düşünüyorum ufak bir test yapmalıyız bence

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,031
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
Almamaliyiz 🥺

Hocam onun olayı muhtemelen direkt ekran kartından alınan havayı dışarı vurmak olduğundan fanlar havayı dışarı aticak şekilde düzenlenmeli diye düşünüyorum ufak bir test yapmalıyız bence
Bana uyar elimde 2 tane ekstra fan var benchmark atar deneriz sonra fan çevirir tekrar deneriz

55superx

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Almamaliyiz 🥺

Havayı içeri almalı. Çünkü kart da oradan hava çekiyor.

Hocam Corsair spec delta var 4 fanlı standart kullanıyorum, yeni ekran kartı alacağım üste 2 tane daha fan koysam sıcaklık değerleri nasıl olur?

TeknoPiyon

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,592
İsim
ArtiAnius
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji Haberleri
h
Hocam Corsair spec delta var 4 fanlı standart kullanıyorum, yeni ekran kartı alacağım üste 2 tane daha fan koysam sıcaklık değerleri nasıl olur?
hocam sıcaklık değerleri değişcektir elbette lakin işlemci soğutucusu ve termal macunuda değiştirmeyi unutmamalıyız

Top Bottom