Neler Yeni

Yardım Kasanın yan kapağı takılıyken 85°C çıkarınca 70°C

ahmetmelihalemdar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
619
İsim
Ahmet Melih Alemdar
R5 5500 stok fan var üzerinde. Sence bilgisayarda bir sorun var mı yoksa bu değerler normal mi
max. 75 i gördüm dediğin senaryoda işlemci %kaç yükte?
Mesaj otomatik birleştirildi:

%30-40 larda bu kadar ısınması çok iyi değil bence.
Al bi tane kule tipi. Bak yazın mangal yaparsın o işlemcinin üstünde

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
317
İsim
İbrahim Toglu
Merhaba arkadaşlar geçen bir konu açmıştım ama cevap gelmediği için yeniden açmak zorunda kaldım.

Rdr2 oynarken kasanın yan kapağı takılıyken 85-90 dereceyi görüyordu kapağı çıkarınca 70 dereceyi geçmediğini fark ettim bu durumda ne yapabilirim. Bilgisayarın garantisi bu ay sonunda bitiyor itopya dan almıştım, itopyaya götürmeden kendim çözebilir miyim?

[Kasa modeli GameBooster GB-G3309B 550W 80+ Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa]
Kapağı kapalı kasa her zaman açık olana göre daha sıcak olur.(çok nadir istisnalar hariç).
Gpu için açık-kapalı senaryoda 5°c'lik delta ortalaması gayet normal ancak 10-15c fark fazla ve burada kasa içi bir sirkülasyon sorunundan bahsedebiliriz.
Görebildiğim kadarıyla sıcak hava tek exhaust fanıyla tahliye ediliyor. Kasa üstünde yer var gibi duruyor. 2. bir exhaust fan alıp üste montelemen tahliyeye yardımcı olacaktır.
Veya kasa kapağına gpu önüne konumlanacak şekilde bir tahliye fan modu yapabilirsin. Yani kasa biraz eski ve modlanmaya müsaitse fln. Bu mod, üst exhausta göre tahliyeye direkt etki eder.

OZAN J

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
222
İsim
OZAN TANKUŞ
Amazondan kontrolcülü RGB fan aldım ucuza. Geçenlerde indirimdeydi. çok memnunum. Kumandasından kontrol ediyorum. kasanın egzoz fan kısmına server fanı taktım içerideki sıcak havayı daha iyi atsın diye. üst kısımda da zaten 2 tane var. Serin serin çalışıyor. ama benim ısıdan kurtaran en büyük etken 2060'ın arka plaka kısmını sökmek oldu. resmini atacağım şimdi.
Eskiden o fanlar yok iken yan kapağı açınca bende de ısı farkı oluyordu. şimdi olmuyor.

Amazondan kontrolcülü RGB fan aldım ucuza. Geçenlerde indirimdeydi. çok memnunum. Kumandasından kontrol ediyorum. kasanın egzoz fan kısmına server fanı taktım içerideki sıcak havayı daha iyi atsın diye. üst kısımda da zaten 2 tane var. Serin serin çalışıyor. ama benim ısıda en büyük etken 2060'ın arka plaka kısmını sökerek oldu. resmini atacağım şimdi.

Ekler

• 20240512_163022.jpg
    20240512_163022.jpg
    1.3 MB · Hit: 19
  • 20240512_163017.jpg
    20240512_163017.jpg
    1.4 MB · Hit: 16
  • 20240512_162957.jpg
    20240512_162957.jpg
    1.6 MB · Hit: 16
Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Eren
Amazondan kontrolcülü RGB fan aldım ucuza. Geçenlerde indirimdeydi. çok memnunum. Kumandasından kontrol ediyorum. kasanın egzoz fan kısmına server fanı taktım içerideki sıcak havayı daha iyi atsın diye. üst kısımda da zaten 2 tane var. Serin serin çalışıyor. ama benim ısıdan kurtaran en büyük etken 2060'ın arka plaka kısmını sökmek oldu. resmini atacağım şimdi.
Eskiden o fanlar yok iken yan kapağı açınca bende de ısı farkı oluyordu. şimdi olmuyor.
Kapağı kapalı kasa her zaman açık olana göre daha sıcak olur.(çok nadir istisnalar hariç).
Gpu için açık-kapalı senaryoda 5°c'lik delta ortalaması gayet normal ancak 10-15c fark fazla ve burada kasa içi bir sirkülasyon sorunundan bahsedebiliriz.
Görebildiğim kadarıyla sıcak hava tek exhaust fanıyla tahliye ediliyor. Kasa üstünde yer var gibi duruyor. 2. bir exhaust fan alıp üste montelemen tahliyeye yardımcı olacaktır.
Veya kasa kapağına gpu önüne konumlanacak şekilde bir tahliye fan modu yapabilirsin. Yani kasa biraz eski ve modlanmaya müsaitse fln. Bu mod, üst exhausta göre tahliyeye direkt etki eder.
max. 75 i gördüm dediğin senaryoda işlemci %kaç yükte?

%30-40 larda bu kadar ısınması çok iyi değil bence.
Al bi tane kule tipi. Bak yazın mangal yaparsın o işlemcinin üstünde
Açıkçası benim asıl merak ettiğim bu ayın sonunda bilgisayarın garantisi bitiyor, bir sorun arıza vs varsa garanti bitmeden götürmek istiyorum. Belki ileride kasayı değiştirirsem sıcaklık biraz daha düşer ama cpu ve gpu da bir sorun varsa boşuna kasa almak istemiyorum.

OZAN J

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
222
İsim
OZAN TANKUŞ
Açıkçası benim asıl merak ettiğim bu ayın sonunda bilgisayarın garantisi bitiyor, bir sorun arıza vs varsa garanti bitmeden götürmek istiyorum. Belki ileride kasayı değiştirirsem sıcaklık biraz daha düşer ama cpu ve gpu da bir sorun varsa boşuna kasa almak istemiyorum.
Bakıma göndermek istersen Termal bakımlarının yapılmasını istiyorum diye servise gönderebilirsin.Sorun vs olduğunu zannetmiyorum.

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,899
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
Bu garantilik bir durum değil. Kasaların yapısı öyle. Yan kapak açık olursa elbette içerdeki sıcak havayı rahat dışarı atar ve daha soğuk çalışır. O şekilde kullanabilirsin.

rave

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
992
İsim
Ahmet Şeker
kasanın hava akışıyla alakalı 2 yıldır termal macun değiştirmediysen onu değiştirebilirsin ben de ön kapaktan dolayı hiç hava almayıp ısındığı için ön paneli çıkartıp kullanıyorum daha fazla toz topluyor ama sıcaklıkta ciddi fark yaratıyor

LapsekiliRonaldo

80+ Bronze
Merhaba arkadaşlar geçen bir konu açmıştım ama cevap gelmediği için yeniden açmak zorunda kaldım.

Rdr2 oynarken kasanın yan kapağı takılıyken 85-90 dereceyi görüyordu kapağı çıkarınca 70 dereceyi geçmediğini fark ettim bu durumda ne yapabilirim. Bilgisayarın garantisi bu ay sonunda bitiyor itopya dan almıştım, itopyaya götürmeden kendim çözebilir miyim?

[Kasa modeli GameBooster GB-G3309B 550W 80+ Mesh Panel USB 3.0 Mid Tower Kasa]
benimde 2 egzoz fan ses yapıyodu söktüm işlemci 41 den aşşğı inmiyodu. şimdi 39.1 oldu anlamadım

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
922,543
Üyeler
143,176
Son üye
emircelebi
Top Bottom