Neler Yeni

Kedi ısırması ve kuduz riski hakkında

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Baranalp Aslandoğan
Şimdiden herkese selam, epeydir gördüğüm bir kedinin son birkaç gündür hasta görünmesi(ağızdan kanlı salya ve gözünde iltihap) üzerine yakalayıp veterinere götürmeye karar verdik. Kediyi box'a koyacakken parmağımı ısırmayı başardı ve bunun sonucunda kanama oldu. Kediyi veterinere götürdüğümüzde kuduz belirtisinden ziyade hayvanda muhtemelen fip olabileciğini söyledi ve kediyi hayvan barınağına götürmemizi, orada daha detaylı kontrollerin yapılacağını söyledi. Tavsiye üzerine kediyi 20.05.2023 tarihinde(aynı gün) antalya kepez hayvan barınağına götürdük. Bu hafta salı günü arayıp bilgi almak istediğimde hayvanda FIP virüsü tespit edildiğini ve bu yüzden öldüğünü, ısırma olayı olduğu için ayrı bir alanda gözlem altına alındığını ve hayvanın kuduz belirtisi göstermediğini söyledi. Şimdi bu kedi beni daha önce tırmaladığından 03/04/2023 tarihinde kuduz aşılarımı olmaya başladım ve 4 dozu tamamladım. Bunun üzerine her ihtimale karşı olaydan 10 gün sonra tekrar acile gittim ve tekrar 2 doz aşı yazdılar. Fakat enfeksiyon hastalıkları bölümüne gidip bu konuyu sorduğumda olduğum aşının 2 yıl koruyucu olduğunu ve aşı olmama gerek olmadığını söyledi. Bundan sonra nasıl bir yol haritası çizmem gerekli ve hayvandan kuduz bulaşısı hakkında endişelenmem gerekir mi onu sormak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,273
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything

121709

80+ Silver
Yanlış Bilgilendirme
donanimarsivimukemmel

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Baranalp Aslandoğan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam şimdi bir de benle ilgili şöyle bir durum daha var, Nisan'da olduğum aşının son dozunu olduktan birkaç gün sonra sağ kolumda yanma oluşmaya başladı ve yaklaşık 1 ay öyle devam etti, bu sırada hem nöroloji, hem de enfeksiyon doktorlarına gittiğimde alerjiden kaynaklı olduğunu söylediler. Tekrar aşı olmadan 1-2 hafta önce bu dediğim belirtiler geçmişti fakat aşı olduktan sonra sağ kolumda, boynumda yeniden yanma başladı. Bugün aşı olmak için tekrar gittiğimde bunu belirtirim.

121709

80+ Silver
Hocam şimdi bir de benle ilgili şöyle bir durum daha var, Nisan'da olduğum aşının son dozunu olduktan birkaç gün sonra sağ kolumda yanma oluşmaya başladı ve yaklaşık 1 ay öyle devam etti, bu sırada hem nöroloji, hem de enfeksiyon doktorlarına gittiğimde alerjiden kaynaklı olduğunu söylediler. Tekrar aşı olmadan 1-2 hafta önce bu dediğim belirtiler geçmişti fakat aşı olduktan sonra sağ kolumda, boynumda yeniden yanma başladı. Bugün aşı olmak için tekrar gittiğimde bunu belirtirim.
Olabilir, paniğe gerek yok bende de oluyor alerjiden.

121709

80+ Silver
öyle bir şey yok.
ben çok küçükken abimde öyle olmuştu, onu ısıran köpek hangisi diye bana soruyorlardı, bilemezsen ölür falan demişlerdi oradan aklımda kalmış ğqğfjqjdquav :blobdance: :kekw:

rave

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
999
İsim
Ahmet Şeker
aşıyı daha yeni olmuşsun zaten dedikleri gibi tekrar olmana gerek yok

Carlo

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Benim 2019 senesindeki bir yıllık anksiyete krizimin sebeplerinden biridir. Yanımdan köpek geçince kuduz olacağımı düşünmüştüm. Bunun yanında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, salyangozdan bulaşan adını bilmediğim bir hastalık, tetanoz da var. Stresten kollarım ağrımaya başlamıştı. Zaten kuduzdan ölmeyen hayvan için kuduz aşısı olmuşsun. Durduk yere krize girme kardeş.

Erdem Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,260
İsim
Erdem Arslan
İlgilendiği Kategoriler
Sağlık, Spor, Yabancı Dil
Dostum sana ancak enfeksiyon hastalıkları uzmanı yardım edip sorularını cevaplayabilir. Uzman hekim seni değerlendirip bir sıkıntı görmediyse için rahat olsun. Bu girdiye istinaden sokak hayvanlarından herkesin uzak durmasını tavsiye ederim. Metropollerde ciddi bir sokak hayvanı problemi var ve bir çok hastalığın vektörlüğünü yapıyorlar. Hem hayvanlara yazık hem de kuduz vb. virüslerle sağlığından olan kardeşlerimize.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Baranalp Aslandoğan
aşıyı daha yeni olmuşsun zaten dedikleri gibi tekrar olmana gerek yok
Hocam dün acile 2.doz için gittiğimde eğer hayvanın aşılı olduğuna dair yazılı belgem yoksa her durumda o aşıyı olmam gerektiği söylendi. Bu durumda kedinin aşılı olup olmadığını sormadığımdan her ihtimale karşı gidip 2.dozu da oldum.

Benim 2019 senesindeki bir yıllık anksiyete krizimin sebeplerinden biridir. Yanımdan köpek geçince kuduz olacağımı düşünmüştüm. Bunun yanında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, salyangozdan bulaşan adını bilmediğim bir hastalık, tetanoz da var. Stresten kollarım ağrımaya başlamıştı. Zaten kuduzdan ölmeyen hayvan için kuduz aşısı olmuşsun. Durduk yere krize girme kardeş.
Sorma valla bende de 2 ay boyunca bu durum rüyalarıma bile girmeye başladı. Tam hayvan yaşıyor rahatladım derken bu sefer de ısırması kafamda soru işareti bırakıyor ama hayatın stresi de bununla geçecek gibi değil.

Dostum sana ancak enfeksiyon hastalıkları uzmanı yardım edip sorularını cevaplayabilir. Uzman hekim seni değerlendirip bir sıkıntı görmediyse için rahat olsun. Bu girdiye istinaden sokak hayvanlarından herkesin uzak durmasını tavsiye ederim. Metropollerde ciddi bir sokak hayvanı problemi var ve bir çok hastalığın vektörlüğünü yapıyorlar. Hem hayvanlara yazık hem de kuduz vb. virüslerle sağlığından olan kardeşlerimize.
Enfeksiyon doktoruna da gittim. Doktor eğer aşın varsa aşının 2 yıl koruyuculuğu olduğunu, içimin rahat olmasını söyledi. Bundan sonra sokak hayvanlarına yine yemek veririm ama artık anca uzaktan severim herhalde.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Baranalp Aslandoğan
Tekrardan selam, kedide ölüm sonrası tahlilde numune sonucunda herhangi bir şekilde kuduz saptanamadığı söylendi. Bu noktada içim epey rahatladı fakat 1 hafta öncesinde kolumda 2 ufak çizik izi ile uyandım. O gün sabaha karşı uyandığımda cam açıktı ve geceleri bizim evin etrafında tek tük olsa da yarasa bulunduğu için bu durumdan şüphelendim. Aşağıdaki resim bugün çekildi. Sonuç olarak ayın 3'ünde zaten 2 doz kuduz aşısı olmuştum fakat bu durum hâlâ aklımı kurcalıyor ve bu yüzden ciddi anlamda paranoya yapmaya başladım. Acile danıştığımda ise bunun böcek ısırığına benzediğini ve ısırılsam bile aşının 2 yıl koruyucu olduğu söylense de abhayrab'ın(olduğum aşı) 3 ay içerisindeki temaslarda aşı uygulanmasının gerekmeyebileceği yazıyor. Bu durumda ne yapabilirim bilgilendirirseniz çok minnettar olurum.

Ekler

• kol-çizik.jpg
    kol-çizik.jpg
    149.5 KB · Hit: 50

121709

80+ Silver
Böcek ısırığı o ya, yarasa ısırmamıştır.

Top Bottom