Neler Yeni

Modding Kendim özelleştirdiğim Ubuntu ISO'yu nasıl bir dağıtım haline çevirebilirim?

th3.sarp

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Sarp Ertoksöz
Instagram
@noahst0rm
Steam
N0ahTheB0iii
Discord
NoahTheBoiii#5883
Reddit
u/TheNoahBoiii
Merhabalar. Bir gün önce farklı bir forumda buna benzer bir konu açmıştım. Ancak gerek insanların gerekse moderatörlerin beni yanlış anlamasından dolayı istediğim sonuca ulaşamamıştım. İster inanın ister inanmayın, ben Sarp, 15 yaşındayım, neredeyse 16 olacağım ve ilk önce tecrübelerimi anlatmak istiyorum.

Linux'la aslen 2014-2015 civarı tanışmıştım. İlk kullandığım Linux dağıtımı SUSE Studio'da (maalesef SUSE Studio 2 yıl önce kapatıldı) özelleştirdiğim openSUSE diyebilirim. Ardından Ubuntu tabanlı dağıtımlara merak saldım. Dağıtımlardan en çok merak ismi pek de duyulmayan Trenta OS dağıtımına merak salmıştım. Tabii ki dağıtımın geliştirilmesi devam ediyor mudur bilmiyorum ancak o dönem duyurulan Alpha 4 sürümü için çok heyecanlanmıştım. Dağıtımın gerek yeni Ubuntu sürümüne geçmesi, yeni görünüm ve yeni özellikler kazanması çok hoşuma gitmişti. Ardından Trenta OS Alpha 4'ün iptal olduğunun haberini alınca işte o zaman Linux dağıtımı yapma hevesim başlamıştı. 2018'de sanal makinede Linux kullanmayı bırakıp o dönem ki dizüstü bilgisayarım olan ASUS TP300LJ'ye Windows 10'un yanına saf Ubuntu 18.04'ü başarılı bir şekilde kurmuştum.

Kurduktan sonra tabii ki ilk işim o dönem dağıtım yapmak için kullandığım program olan Pinguy Builder'ı indirmek olmuştu. Yaklaşık 3 aylık bir uğraşın sonucunda hataları da olsa yine de stabil çalışan bir ISO imajı ortaya çıkmıştı. Özgür yazılımların paylaştıldığı site olan SourceForge'a o imajı yükledim ve istediğim başarıyı alamadım. Ardından 2019'da iki kere şansımı denedim ikincisinde de başarıyı alamadım, üçüncü denememi imajdaki optimisazyon sorunları yüzünden yayınlamamıştım. Ardından ailem bir şekilde bu dağıtım yapma işlerinden haberleri oldu ve bana neden onları ücretli yapmıyorsun diye sorup duruyorlardı. Bende o zamanlar daha özgür yazılımı daha yeni yeni tanıdığım için aileme "kullandığım lisansdan kaynaklı" deyip duruyordum. Ardından ailemin ve bu işle uğraşanların baskılarına dayanamayıp 2020'de özgür yazılım hevesinden vazgeçmiştim ve oyunlara merak salmıştım.

Ardından 2021'de ben ne yapıyorum deyip oyun işlerini bırakıp yazılım yapma işlerine geri döndüm. NebiOS (Not: sitede Yandex Çeviri'den kaynaklı çeviri sorunları olabilir, normalde site İngilizce) projesini başlattım. İlk sürüm istediğim kadar kullanıcı sayısına ulaşamadı çünkü önceki dağıtım yapma denemelerim ile aynı yöntemi kullanarak (ancak bu sefer farklı bir program ile yani Cubic kullanarak yapıyordum) dağıtım yapma işine girmiştim.

Şimdi diyebilirsiniz, bu bir dağıtım değil, oturum ya da özelleştirilmiş bir ISO dosyası olmuş diyebilirsiniz. Farkındayım, şu anda 2. sürümü yapıyorum, zaten ben bu konuyu bu sorunu halletmek için açtım. Bir Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı nasıl yapılır? Bir dağıtımın tanınması için neler gerekir? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

MasterOfPuppets

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
603
İsim
Gokhan
Güzel bir heves tebrik ederim. Umarım istediğin başarıya ulaşabilirsin.

th3.sarp

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Sarp Ertoksöz
Instagram
@noahst0rm
Steam
N0ahTheB0iii
Discord
NoahTheBoiii#5883
Reddit
u/TheNoahBoiii
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ne gibi farklar olduğunu görsellerle anlatırsan daha yararlı olabilir konu
Yanlış anlamadıysam, şöyle anlatayım:

Arayüz her ne kadar Ubuntu'ya benzese de Ubuntu, macOS ve biraz da kendi uydurmam karışımı gibi bir arayüzü var. Sol panelde gündelik kullanım için sanal masaüstüler ve kolay dosya ulaşımı için bulunmaktadır.
desktopFull.png

Not: Bu benim masaüstüm, normalde bu duvar kağıdı ile gelmemektedir. Ayrıca yuvarlak köşeler gibi arayüzün güzel görünmesi için çabalayacağım. Fikir vb. için konuya yazarsanız sevinirim.

Kendim yaptığım bir App Store var (daha da geliştireceğim). Snap desteği eklemeyi düşünüyorum ancak APT'den rahatsızım özellikle benim gibi paketleme konusunda acemi olanlar için zor geliyor.
1647511034212.png

Kendim tasarladığım bir çalıştılabilir dosya eklentisi var. Bu eklenti sayesinde uygulamalar kolayca paketlenebiliyor. Bunu yapmam 1-2 günümü aldı.
1647511281930.png

Dağıtım olabilmesi için aklıma gelen her şeyi yaptım. Şuan hala daha geliştirmekte olduğum için Git'e yoğunlaşamıyorum ve şuanda Git depoları boş zaten. Tam anlamıyla bir dağıtım olabilmesi için yardım ederseniz sevinirim. En azından kabul edilebilir bir şey yapsam yeterlidir.

XDEV

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
448
İsim
Burak
Yanlış anlamadıysam, şöyle anlatayım:

Arayüz her ne kadar Ubuntu'ya benzese de Ubuntu, macOS ve biraz da kendi uydurmam karışımı gibi bir arayüzü var. Sol panelde gündelik kullanım için sanal masaüstüler ve kolay dosya ulaşımı için bulunmaktadır.
Alıntıyı görüntüle
Not: Bu benim masaüstüm, normalde bu duvar kağıdı ile gelmemektedir. Ayrıca yuvarlak köşeler gibi arayüzün güzel görünmesi için çabalayacağım. Fikir vb. için konuya yazarsanız sevinirim.

Kendim yaptığım bir App Store var (daha da geliştireceğim). Snap desteği eklemeyi düşünüyorum ancak APT'den rahatsızım özellikle benim gibi paketleme konusunda acemi olanlar için zor geliyor.
Alıntıyı görüntüle

Kendim tasarladığım bir çalıştılabilir dosya eklentisi var. Bu eklenti sayesinde uygulamalar kolayca paketlenebiliyor. Bunu yapmam 1-2 günümü aldı.
Alıntıyı görüntüle

Dağıtım olabilmesi için aklıma gelen her şeyi yaptım. Şuan hala daha geliştirmekte olduğum için Git'e yoğunlaşamıyorum ve şuanda Git depoları boş zaten. Tam anlamıyla bir dağıtım olabilmesi için yardım ederseniz sevinirim. En azından kabul edilebilir bir şey yapsam yeterlidir.
Eline sağlık, başarılı bir çalışma olmuş.

th3.sarp

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Sarp Ertoksöz
Instagram
@noahst0rm
Steam
N0ahTheB0iii
Discord
NoahTheBoiii#5883
Reddit
u/TheNoahBoiii

th3.sarp

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Sarp Ertoksöz
Instagram
@noahst0rm
Steam
N0ahTheB0iii
Discord
NoahTheBoiii#5883
Reddit
u/TheNoahBoiii
Şöyle söyleyeyim, diğer dağıtımlar ile karşılaştırdığımızda bir farkı olmalı. Sadece görünüm açısından değil, birçok alanda.
Ne yapabilirim bunun için? Görünüm dışında kendi uygulama marketi var ve uygulama uzantısı var (.exe gibi).

• Beğen
Reaksiyonlar: XDEV

th3.sarp

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Sarp Ertoksöz
Instagram
@noahst0rm
Steam
N0ahTheB0iii
Discord
NoahTheBoiii#5883
Reddit
u/TheNoahBoiii
Masaüstü ortamları, kullanılan programlar, paket yönetimi v.b
Kullanılan masaüstü ortamı yok yani. AwesomeWM var. Kullanılan programlar olarak GNOME Software yerine Bundle Store (kendi App Store'um), yine kendi yaptığım bir web tarayıcısı falan var. Paket yönetimi derken depolar falan mı?

• Beğen
Reaksiyonlar: XDEV
Top Bottom