Neler Yeni

Kötülük var mıdır? (Felsefe)

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,225
Mutluluk benim için yaratılmışken, mutsuz olamam!
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Geçenlerde @2mApoo güzel bir soru sordu bana. "İyilik göreceliyse, bu kötülüğü meşrulaştırmaz mı?"

Öncelikle şöyle birkaç soru ile başlayalım;
kötülük var mıdır?
Kötülüğün içinde iyilik var mıdır?
Kötülük neye göre kötülüktür?
(...)

Siz en son ne zaman üşüdünüz? Bir gün önce, iki gün önce, üç gün önce..
Fiziken soğuk diye bir şey yoktur. -999 derece olan bir havada siz sıcaklıktan bahsedebilir misiniz? -Tabii ki hayır. Bu durumda sıcaklığın olmadığı durumuna soğuk adını verdiğimizi kabul etmez miyiz? Aslına bakılırsa soğuk, sıcaklığın olmaması durumudur. Uzay boşluğunun karanlığını ölçerken ışık miktarına bakarız. Bu bize ışığın olmaması durumu yani karanlığı verir. Işık bir nesneye çarpar, gözümüze yansır. Bir süre sonra bu ışınları beynimiz düzenler ve bize görüntüyü aktarır. Bu saliseler kadar hızlı ilerler. Konumuza döndüğümüzde kötülük var mıdır? Fiziken baktığımızda yoktur. Kötülük, iyiliğin olmaması durumudur. Bu bakımdan kötülük yoktur. Kötünün içinde iyilik var mıdır? Pek tabi vardır. Az önce iyiliğin olmaması durumudur dedim. Nasıl oluyorda iyiliğin olduğu bir yerde kötülük olabiliyor?
Biri yolda giderken kaldırımda bir kir görüyor. Ve hemen yanında musluk ve hortum var. Adam yere suyu tutunca yer temizleniyor. Adam kendi içinde o çevredekilere iyilik etmiştir. Ancak bir süre sonra acelesi olan biri koşarken su birikintisinde ayağı kayıyor ve düşüyor. Biri için iyi olan şey başkası için kötü olabiliyor. Bu durum iyiliğin göreceliğini açıklıyor. Kötülüğü meşrulaştırması konusuna gelindiğinde. Kötülük insanın kalbindedir. Çevresinden gördükleridir. Az önce de anlattığım gibi iyiliğin göreceli olması kötülüğü meşrulaştırmaz. İyiliğin olmadığı yerde kötülük vardır. Lütfen iyiliği var edelim. Esenlikler ile..

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Hocam kötülük vardır aynı mantıkla
Soğuğun olması sıcaklığın olmamasından kaynaklandığı gibi sıcaklığın olması ise soğukluğun olmamasından kaynaklanır başka bir örnek ise kötülüğün olması iyiliğin olmamasından kaynaklandığı gibi iyiliğin olması da kötülüğün olmamasından kaynaklanır kısacası iyilik ve kötülük vardır.
Eğer bu konuyu Albert Einstein'ın hayat hikayesinden esinlendiyseniz bilirsiniz ki Einstein küçükken Tanrı'nın olduğunu inanıyordu bunu belirtmek istedim buraya kadar okuduğun için teşekkür ederim.

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,712
İsim
SANANE
1) İyilik ve kötülük olmaz ise ikisinin de bir anlamı olmaz. Çünkü kötü iyiliğe göre kötü; iyilik de kötülüğe göre iyidir. (Konusunu açmıştım)

2) Bir şey saf kötü olursa iyiliğe yer yoktur. Fakat kötülük ve iyilik görecelidir. Saf kötü bir şeye göreceliği katarsak imkansızdır.

3) 2. nin cevabında olduğu gibi görecelidir. Thanos evrenin geleceğini kurtarmak için fedakarlık yapıp evrendeki yaşamın yarısını yok etmek istiyordu. Yani uzun vaadeli düşünüyor. Avengers ise şu an yaşayanların da yaşama hakkı var diyerek günü kurtarmaya çalışıyor. Başka bir örnek: Joker insanların kendisinden bile kötü olabileceğini biliyor ve yaşadı. İnsanlara saf bir nefreti yok ama her zaman insanları bir ihtimal olarak görüyor. Batman ise her insanda bir umut olacağını herkesin yaşamayı hak ettiğini düşünüyor. Burada bahsettiğim kişi ve grupların hiç birine kötü veya iyi diyemezsin. Buradaki göreceliğe bakınca kim iyi kim kötü asla anlayamayacağız.

Geleceği planlamak mı anı düşünmek mi, potansiyel irkme mi yoksa belki olasılığı mı..?

2mApoo

80+ Silver
Geçenlerde @2mApoo güzel bir soru sordu bana. "İyilik göreceliyse, bu kötülüğü meşrulaştırmaz mı?"

Öncelikle şöyle birkaç soru ile başlayalım;
kötülük var mıdır?
Kötülüğün içinde iyilik var mıdır?
Kötülük neye göre kötülüktür?
(...)

Siz en son ne zaman üşüdünüz? Bir gün önce, iki gün önce, üç gün önce..
Fiziken soğuk diye bir şey yoktur. -999 derece olan bir havada siz sıcaklıktan bahsedebilir misiniz? -Tabii ki hayır. Bu durumda sıcaklığın olmadığı durumuna soğuk adını verdiğimizi kabul etmez miyiz? Aslına bakılırsa soğuk, sıcaklığın olmaması durumudur. Uzay boşluğunun karanlığını ölçerken ışık miktarına bakarız. Bu bize ışığın olmaması durumu yani karanlığı verir. Işık bir nesneye çarpar, gözümüze yansır. Bir süre sonra bu ışınları beynimiz düzenler ve bize görüntüyü aktarır. Bu saliseler kadar hızlı ilerler. Konumuza döndüğümüzde kötülük var mıdır? Fiziken baktığımızda yoktur. Kötülük, iyiliğin olmaması durumudur. Bu bakımdan kötülük yoktur. Kötünün içinde iyilik var mıdır? Pek tabi vardır. Az önce iyiliğin olmaması durumudur dedim. Nasıl oluyorda iyiliğin olduğu bir yerde kötülük olabiliyor?
Biri yolda giderken kaldırımda bir kir görüyor. Ve hemen yanında musluk ve hortum var. Adam yere suyu tutunca yer temizleniyor. Adam kendi içinde o çevredekilere iyilik etmiştir. Ancak bir süre sonra acelesi olan biri koşarken su birikintisinde ayağı kayıyor ve düşüyor. Biri için iyi olan şey başkası için kötü olabiliyor. Bu durum iyiliğin göreceliğini açıklıyor. Kötülüğü meşrulaştırması konusuna gelindiğinde. Kötülük insanın kalbindedir. Çevresinden gördükleridir. Az önce de anlattığım gibi iyiliğin göreceli olması kötülüğü meşrulaştırmaz. İyiliğin olmadığı yerde kötülük vardır. Lütfen iyiliği var edelim. Esenlikler ile..
Sonunda be knk ama bu sefer çoğu yerde katılıyorum fakat aklıma birkaç bişey takıldı ve eklemem gerekenler var. Onları toplarladıktan sonra yazarım. Hem konu yükselir ve daha çok tartışma ve kaosa gireriz.

Evet tartışma ve kaos oratamında bulunmak bana zevk veriyor

Remi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,021
İsim
Mustafa Yüksel
İlgilendiği Kategoriler
Bilim, Tarih
Instagram
@remileas
Discord
lrearis
İyiliğin olmadığı yerde kötülük vardır diyemeyiz. Mesela yolda giderken ayağınız takıldı ve düştünüz, bir insan sizi yerden kaldırırsa o insan iyilik yapmış olur, bir insan siz yerdeyken sizi tekmelerse o insan kötülük yapmış olur ancak bir insan siz düştükten sonra aldırış etmeden yürümeye devam ederse buna kötülük diyebilir miyiz? İyiliğinde kötülüğünde olmadığı belli durumlar vardır iyiliğin olmadığı yerde kötülüğün oluşması şart değildir her iyi olmayan kötü değildir.

2mApoo

80+ Silver
Knk şu örneklere bende katılıyorum zaten belirtmiştim
Fiziken soğuk diye bir şey yoktur. -999 derece olan bir havada siz sıcaklıktan bahsedebilir misiniz? -Tabii ki hayır. Bu durumda sıcaklığın olmadığı durumuna soğuk adını verdiğimizi kabul etmez miyiz? Aslına bakılırsa soğuk, sıcaklığın olmaması durumudur. Uzay boşluğunun karanlığını ölçerken ışık miktarına bakarız. Bu bize ışığın olmaması durumu yani karanlığı verir. Işık bir nesneye çarpar, gözümüze yansır. Bir süre sonra bu ışınları beynimiz düzenler ve bize görüntüyü aktarır. Bu saliseler kadar hızlı ilerler.
Biri yolda giderken kaldırımda bir kir görüyor. Ve hemen yanında musluk ve hortum var. Adam yere suyu tutunca yer temizleniyor. Adam kendi içinde o çevredekilere iyilik etmiştir. Ancak bir süre sonra acelesi olan biri koşarken su birikintisinde ayağı kayıyor ve düşüyor. Biri için iyi olan şey başkası için kötü olabiliyor.
fakat ben olaya daha realist ve insan ilişkileri odaklı gideceğim. Yani daha sosyal diyebiliriz.

Aslında "kötülük" farklı ülkelerdeki - kültürlerdeki vs. insanlar arasında bile farklı şeyleri kapsıyor. Şuan aklıma örnek gelmedi ama umarım anlamışsınızdır demek istediğimi.

Bu tartışmanın çıktığı ilk konuya gidelim "kötülük diye bir şey var mı ?" diye bir soruydu galiba. Yada buna benzer bir şey
Kötülük kişiden kişiye olaydan olaya göre değişir ama toplumlar arasında bazı normlar mevcut ve bunun dışına çıkıldığında yanlış kabul edilmektedir.

Biraz şu örnekten gideyim : "Biri yolda giderken kaldırımda bir kir görüyor. Ve hemen yanında musluk ve hortum var. Adam yere suyu tutunca yer temizleniyor. Adam kendi içinde o çevredekilere iyilik etmiştir. Ancak bir süre sonra acelesi olan biri koşarken su birikintisinde ayağı kayıyor ve düşüyor. Biri için iyi olan şey başkası için kötü olabiliyor."

Bu örnekte , karşıdaki kimse yeri temizlediği için ona iyilik yaptı demez , adamı düşürdüğü için kötülük yaptı der çünkü insanlar arasında birinin yaralanması daha kötü kabul edilir.

Yani demek istediğim " iyilik-kötülük "görecelidir haklısın ama bu durumu karşıdaki insan belirler.

RONALDINHO

80+ Silver
öyle bir vardır ki..
bir tek benim gibiler anlayabilir bunu..

Besim Tibuk

80+ Gold
İyilik varsa iyi olmayan da vardır. Sonuçta bir şeyin iyi olması için belli şartları karşılaması gerek. Bu şartları karşılamayalar iyi olmayanlar, bu şartlara zıt olanlar da kötü oluyor.
Yani böyle bakınca evet kötülük var

Top Bottom