Neler Yeni

Komplike Bilgisayar Sorunu & Yeni Bilgisayar Sorusu

glnr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Barkin
Öncelikle bir tık uzun bir konu olacak fakat elimden geldiğince konuyu kısa tutmaya çalışacağım; Yaklaşık 3-4 aydır bilgisayarım ile ilgili sorunlar yaşıyorum, yaşadığım sorunların merkezini bulurken zorluk çekiyorum, dolayısıyla çözüm üretirken de sıkıntı çekiyorum. Problemi şöyle ifade etmek istiyorum; Bilmediğim bir sebepten dolayı bir gün HDD(D:) diskim bir anda %100 kullanıma çıktı Windows görev yöneticisinden, ardından bilgisayarı açarken "Repairing disk:D" tarzında bir görüntü ile karşılaştım. Bunun üzerine diskin öldüğünü varsayarak yeni bir disk sipariş ettim, ardından gelen diskte'de aynı sorunları yaptı. Rastgele bir şekilde %100 çıkıp saçma sapan şeyler yapmaya başladı. HDD takmadığımda, sadece SSD(C:) olarak kullandığımda sorun olmuyor. Önce bunun SATA Kablolarıyla alakalı olduğunu düşünüp tekrar başka kablolarla bağlamaya çalıştım fakat sorun devam etti...

Bunun üzerine Windows'un malware veya virüs yazılımı ile enfekte olduğunu düşünerek format atmayı denedim, formattan sonra da sorun devam etti... Yaşadığım bölgedeki bir iki bilgisayarcı ile iletişime geçtim, hepsi "Donanımsal değil, yazılımsal bir hatadır." tarzında yorum yaptı. Ben bilgisayarı yaklaşık 7-8 yıldır kullanıyorum, kendi deneyimlerime ve bilgi birikimime dayanarak anakartın ömrünü doldurmaya yakın olduğunu düşünüyorum. Düşündüklerim ne olursa olsun sizin de düşüncelerinizi duymak istiyorum.

Bu konu ile yine alakalı olarak bende bütçemi biraz zorlayarak bir sistem yapmaya çalışıyorum. Şuanda sahip olduğum sistem şu şekilde; İntel i7 4790k + MSI GTX 970 4GB, 256 Bit + MSI Motherboard Z97 Gaming 5. Almayı planladığım sistem ise;

gqergqe.png

Böyle komplike bir problem yaratan sistemi toparlamak yerine sil baştan, sıfır bir şeyler oluşturmak istiyorum. Piyasadaki ekran kartı fiyatlarının ve kara borsasının durumundan dolayı da eski ekran kartımı kullanmayı planlıyorum, yani: MSI GTX 970'i.

Yorum yazacak veya fikirlerini paylaşacaklara şimdiden teşekkürler.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,877
İsim
Ertuğrul
İlgilendiği Kategoriler
sim racing, laptop, mouse, klavye
Ryzen 5 5600x b550 daha iyi olabilir onun dışında iyi gibi

glnr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Barkin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ryzen 5 5600x b550 daha iyi olabilir onun dışında iyi gibi
Merhaba, görüşlerin benim için önemli, çok teşekkür ederim fakat AMD ile geçmişte yaşadığım anlaşmazsızlıklardan dolayı markaya olan sempatimi kaybettim.

AlphaOMG

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
685
İsim
Ömer Keskin
Merhaba, görüşlerin benim için önemli, çok teşekkür ederim fakat AMD ile geçmişte yaşadığım anlaşmazsızlıklardan dolayı markaya olan sempatimi kaybettim.
Nasıl bir anlaşmazsızlık o? 😄

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,877
İsim
Ertuğrul
İlgilendiği Kategoriler
Bence bir şans daha verebilirsiniz vermeyecekseniz bütçe 11700k ye yetmiyorsa alınır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Amazon yurtdışından 3500 tl ye 11700kf alabilirsiniz bu arada

glnr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Barkin
i7 11700k'ya yetiyor aslında, tek aklımda kalan şey 11. jenerasyonda ısınma problemi olduğu için pahalı bir ısınma satın alma. Sistem dışında benim yaşadığım bu harddisk sorunu ile ilgili bir yorumunuz var mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,877
İsim
Ertuğrul
İlgilendiği Kategoriler
i7 11700k'ya yetiyor aslında, tek aklımda kalan şey 11. jenerasyonda ısınma problemi olduğu için pahalı bir ısınma satın alma. Sistem dışında benim yaşadığım bu harddisk sorunu ile ilgili bir yorumunuz var mı?
Hdd sorunu ile ilgili bir bilgim yok ama 11. Nesil ryzen 7 5800x i bile geçiyor fark fazla o yüzden 240mm bir soğutma ile değer

glnr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Barkin
Peki bir şey soracağım, anakart olarak sen hangisini önerirsin?

ASUS ROG STRIX Z490-H GAMING​

vs

MSI MAG Z490 TOMAHAWK​

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
971,428
Üyeler
153,557
Son üye
seeleren