Neler Yeni

Çözüldü✓ "irql not less or equal" ve "memory management" Mavi Ekran Hatası Alıyorum

Plythop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
eray yazıcı
Bilgisayarı şubat ayında topladım. Topladığımda expo 5600mhz olarak kullanıyordum ve expo 6000mhz olduğunda doğrudan mavi ekran veriyordu. Son 1 ay içerisinde bios güncelleştirmesi yaptıktan sonra 6000mhz olarak kullanıyordum bir problem yaşamıyordum ancak son 1 haftadır üst üste mavi ekran almaya başladım. Mavi ekran hata kodlarından yeni gördüğüm "irql not less or equal" ve genel olarak verdiği hata kodu olan "memory management" hatalarını almaya başladım. Şuan expo 5600mhz olarak tekrar ayarladım. Yaşadığım bir diğer sorun ise windows güncelleştirmesi hatası alıyor olmam hata kodu: 0x80070643.
"irql not less or equal" hatasının yaşandığı sırada valorant açıktı alt+tab yaptığım sıra opera gx üzerindeki açık sekmelerden birine bastığım anda oluştu.
"memory management" hatasını da genel olarak opera gx üzerinde gezinirken yaşıyorum.
Memtest64 ile test yaptığımda uygulama hatası olarak ekrana banner çıktı ve 0x00007FF6A0C52E90 adresindeki yönerge 0x0000000000000050 adresindeki belleğe başvurdu. Bellek şu olamaz written.
Bunun üzerine windows bellek tanılamayı başlattım herhangi bir sorun bulamadı.
Bilgisayarın düğmesine bastığımda fanlar çalışıyor anakarta elektrik geliyor ancak ekrana görüntü gelmiyor, klavye ve mouse ışıkları gelmiyor 10-20 saniye sonra çalışmaya başlıyorlar.
Dump dosyalarını anlamıyorum onları da ekledim.
Şu bilgisayarın sorununu çözmeme yardım edebilir misiniz.

Sistem bilgilerim:
Ryzen 5 7600
ELSA RTX 3060 12gb
Viper Venom 2x16gb 6000mhz cl36
MSI Pro A620m-e
Rampage x-horse 850w 80+bronze
Kioxia Exceria Plus G3 LSD10Z001TG8 1TB Gen4 5000/3900MB/sn NVMe PCIe M.2 SSD
WD Green WDS480G2G0A Sata 3.0

Ek: Kasayla gelen güç kaynağını kullanıyorum ve elektrik kaçağı var. Kasa açıkken kasanın metal parçalarının tamamını kontrol kalemiyle kontrol ettiğimde elektrik olduğunu tespit ettim yeni psu arayışı içerisindeyim.
Asıl sorunumla bağlantılı olma ihtimali var mıdır bilmediğimden burada belirttim.

Ekler

• minidump.rar
    765.5 KB · Hit: 43
En İyi Cevap
Bilgisayarı şubat ayında topladım. Topladığımda expo 5600mhz olarak kullanıyordum ve expo 6000mhz olduğunda doğrudan mavi ekran veriyordu. Son 1 ay içerisinde bios güncelleştirmesi yaptıktan sonra 6000mhz olarak kullanıyordum bir problem yaşamıyordum ancak son 1 haftadır üst üste mavi ekran almaya başladım. Mavi ekran hata kodlarından yeni gördüğüm "irql not less or equal" ve genel olarak verdiği hata kodu olan "memory management" hatalarını almaya başladım. Şuan expo 5600mhz olarak tekrar ayarladım. Yaşadığım bir diğer sorun ise windows güncelleştirmesi hatası alıyor olmam hata kodu: 0x80070643.
"irql not less or equal" hatasının yaşandığı sırada valorant açıktı alt+tab yaptığım sıra opera gx üzerindeki açık sekmelerden birine...

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,729
İsim
Emre Zengin
Anladım hocam son zamanlarda çok sıkıntı vermeye başladı eskiden böyle sorunlar yaşamazdım.
Tekrardan çok teşekkür ederim konuyu çözüldü olarak işaretleyeceğim.
Çözüm olarak yazdığınızı işaretlemek istedim ancak forum kullanmada yeni olduğumdan sanırım soru olarak açmamışım bu sebepten işaretlenmiyormuş.
Vanguardı kaldırıp tekrardan kurup aynı sorunların olup olmayacağına bakabilirsin hocam. Bizim forumda en iyi cevap diye raporlama kısmı mesajın altındaki Rapor et kısmının içinde hocam. Önemli değil.

Top Bottom