Neler Yeni

Konudaki 3'lü ARGB Fanlar Arasında Kararsız Kaldım

KnightDavion

80+ Bronze
Bütçe
700
Merhaba,

MSI 100R kasama 2 adedi üste 1 adedi de egzoza takılacak şekilde 3 adet 120mm ARGB fan alacağım. Net bir bütçem olmamakla birlikte 600-700 civarı diyebilirim.
Fanın etrafında çizgi olan ve fanın yaprakları haricinde etrafında ARGB aydınlatma olan hiçbir marka model fanı beğenmiyorum. Örnek: 2312312.png Bu görseldeki gibi fanın etrafında çizgiler varsa onları direk eliyoruz.

Şöyle ki; tasarım olarak en çok Aerocool Mirage 12 Lite'ı beğendim. Ortasındaki "sonsuzluk" diye tabir edilen efekt gayet hoşuma gitti. Videolarda da güzel durmakta.

Yalnız (CFM, plastik kalitesi, sessizlik, led kalitesi ve parlaklığı, marka itibarı, vida takma yerindeki titreşimi engelleyen süngerimsi yapı, RPM aralığı, rulman çeşidi, rulman kalitesi ve rulman teknolojisi gibi) kalite bakımından da sanırım konudaki en düşük kalitedeki fan.

Ayrıca ilgili fan markanın resmi internet sitesinde yok ve internette aratınca Türkiye'deki içerikler dışında başka içerik de bulamadım. Yurtdışında belki ismi farklıdır ondan dolayı bulamamış olma ihtimalim olabilir ama sanmıyorum. Sanki fason üretim ya da orijinal olmayan bir ürün mü diye düşündürüyor. Hepsiburada'da kendi satıcısı satıyor, ürünün minimum 2 yıl arkasında dururlar diye düşünmekteyim en azından.

ARCTIC P12 PWM PST A-RGB isimli fan ise sanırım konudaki her anlamda en kaliteli fan. Yurtdışından gelmesi kırılmadığı sürece benim için problem değil. İhtiyacım acil de değil. Aerocool Mirage 12 Lite ile arasında 150 TL'lik bir fark var. Kalite anlamında aradaki fark tabii ki de değer fakat görüntü olarak Aerocool'un ortasındaki efekti daha çok beğendiğim için kararsız kaldım.

Aşağıdaki iki fanı da tekli ARGB ya da 3'lü ARGB alınca alınması en mantıklı fanlar olarak gördüğüm için ekledim. Lian Li sevdiğim bir marka. ARGB anakart ve ekran kartı kablolarını kullanıyorum markaya sempatim var fakat alttaki modellerin kalitesinin seviyesinden emin değilim, büyük ihtimalle üzmez diye düşünüyorum.

Konu hakkında kararsız kaldım. Görsel olarak Aerocool olanı beğendim. Kalite olarak Arctic olanı almak mantıklı gibi duruyor. @Abdullah Hacıgül @Mehmet Yılmaz @Ckribrahim

Konunun uzmanı arkadaşlarımızın yorumlarını bekliyorum. Konunun takipçisiyim. Sağlıcakla kalın.

Fanları takacağım kasa:

WhatsApp Image 2022-10-14 at 03.14.58.jpg

Son düzenleme:

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,797
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Bu aralar bayağı bir fan baktım. Arctic'in fanları kasa fanı olarak gereksiz, çünkü statik basınç odaklı fanlar. Daha çok sıvı soğutma, kule tipi soğutmalara giden cinsten. Açıkçası tasarımı da kasa fanı olarak garip görünüyor.

Lian-Li Bora Digital modelinin de sesli olduğu söyleniyordu.

Aerocool da fena marka değildir kablosunda çoklayıcı da var. Hiç olmadı 1 tane alıp deneyebilirsin beğenirsen tamamlarsın.

KnightDavion

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu aralar bayağı bir fan baktım. Arctic'in fanları kasa fanı olarak gereksiz, çünkü statik basınç odaklı fanlar. Daha çok sıvı soğutma, kule tipi soğutmalara giden cinsten. Açıkçası tasarımı da kasa fanı olarak garip görünüyor.

Lian-Li Bora Digital modelinin de sesli olduğu söyleniyordu.

Aerocool da fena marka değildir kablosunda çoklayıcı da var. Hiç olmadı 1 tane alıp deneyebilirsin beğenirsen tamamlarsın.

Aerocool markası Mirage 12 Lite'ı Türkiye'ye özel üretmemiştir diye düşünüyorum. Türkiye'dekiler dışında neredeyse hiçbir sitede "Aerocool Mirage 12 Lite" modelinin olmayışı kafamı kurcaladı biraz. Tasarım olarak Aerocool olanı beğendim ama Arctic olanda çift bilyeli rulman konusu varmış. Sizin de dediğiniz gibi sıvı soğutmalarda genellikle Arctic markasının modelleri daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor gibi. Kasama bu iki 3'lü fanı takmam arasında kasadaki işlemci ve ekran kartı sıcaklığını etkileyecek kadar fark olur mu sizce?

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,797
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Aerocool markası Mirage 12 Lite'ı Türkiye'ye özel üretmemiştir diye düşünüyorum. Türkiye'dekiler dışında neredeyse hiçbir sitede "Aerocool Mirage 12 Lite" modelinin olmayışı kafamı kurcaladı biraz. Tasarım olarak Aerocool olanı beğendim ama Arctic olanda çift bilyeli rulman konusu varmış. Sizin de dediğiniz gibi sıvı soğutmalarda genellikle Arctic markasının modelleri daha düşük sıcaklıklarda çalışıyor gibi. Kasama bu iki 3'lü fanı takmam arasında kasadaki işlemci ve ekran kartı sıcaklığını etkileyecek kadar fark olur mu sizce?
Statik basınç fanı diye geçiyor bunlar, havayı biraz daha dar bir alana pompalıyor diyeyim basit olarak. Hava akışı fanları ise daha geniş bir alana üfleme, çekme mantığına sahip. Şimdi ne yalan söyleyeyim Arctic'in fanları performanslıdır fakat tasarım olarak ben beğenmiyorum.

KnightDavion

80+ Bronze
Statik basınç fanı diye geçiyor bunlar, havayı biraz daha dar bir alana pompalıyor diyeyim basit olarak. Hava akışı fanları ise daha geniş bir alana üfleme, çekme mantığına sahip. Şimdi ne yalan söyleyeyim Arctic'in fanları performanslıdır fakat tasarım olarak ben beğenmiyorum.

Teşekkür ederim hocam.

Diğer arkadaşların da yorumlarını bekliyorum. Konunun takibindeyim.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,797
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler

KnightDavion

80+ Bronze

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,797
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Poşette satıyorlarmış zaten kutusuz bir şekilde. Alanlar yorumlara yazmış.
O zaman sıvı soğutmalardan falan sökme, ya da kasadan. Zaten 1800 RPM diyor Lite için, radyatör fanı hızları bunlar :D O fanin tipi benim de çok hoşuma gitmişti ama sırf beyaz sistem olsun diye alamadım.

KnightDavion

80+ Bronze

Diavelin

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Görkem Çağan
ASUS'un sadece argb fan satışı yok mu ya şöyle asus eco sistem kuralım :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç