Neler Yeni

Yardım Bu fanlardan hangisi daha iyi?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
az daha hepsiburadandan alıyordum çok saol
Mesaj otomatik birleştirildi:

1 tane port yeter heralde fan üzerinden çoklayıcı var diye biliyorum
Aynen fan üzerinde çoklayıcı var. Başka bir ARGB fanı da ona takabilirsin.

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,356
İsim
Olcay akbulut

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan

fan çoklayıcı olarak bu nasıldır? anakartımda bi tane fan portu kaldı da
İş görür 3 tane fanı bağlayabilirsin ama hepsinin hızı aynı olur. O yüzden aynı işlev gören fanları birbirine bağla. Mesela kasa önünde 3 fan varsa onları birleştir.

Son düzenleme:

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,356
İsim
Olcay akbulut
İş görür 3 tane fanı bağlayabilirsin ama hepsinin hızı aynı olur. O yüzden aynı işlev göre fanları birbirine bağla. Mesela kasa önünde 3 fan varsa onları birleştir.
aynen öyle yapacağım

sipariş verene kadar canım çıktı ama kötü bi altyapıları var ya, beyaz fanların ücretini kesmeye çalışıyor sürekli gizli sekmeden girdimde öyle sipariş verebildim -_-

hayırlısı olsun bakalım umarım bi sorun çıkarmazlar

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Hattori Kenzo
Arkadaşlar merhaba, konuyu hortlatıyorum ama ben de aynı mirage 12'den satın almayı düşünüyorum. Anakartım Asus B450M-K II, sanırım anakartım 2 tane fan girişi var biri cpu_fan diğeri cha_fan. Ben bu mirage 12'yi alırsam sanırım çoklayıcı almam gerek. Peki bu çoklayıcı 4pinden 4 pine mi olmalı, 4 pinden 3 pine mi olmalı, nasıl olmalı, ne yapmalıyım bilmiyorum. Rica etsem beni aydınlatır mısınız ?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
Arkadaşlar merhaba, konuyu hortlatıyorum ama ben de aynı mirage 12'den satın almayı düşünüyorum. Anakartım Asus B450M-K II, sanırım anakartım 2 tane fan girişi var biri cpu_fan diğeri cha_fan. Ben bu mirage 12'yi alırsam sanırım çoklayıcı almam gerek. Peki bu çoklayıcı 4pinden 4 pine mi olmalı, 4 pinden 3 pine mi olmalı, nasıl olmalı, ne yapmalıyım bilmiyorum. Rica etsem beni aydınlatır mısınız ?
Kasanda işlemci hariç kaç fan var?

İşlemci hariç toplam 3 fan varsa bu işini görür.

İşlemci hariç 3ten fazlaysa böyle bir şey alabilirsin.

Son düzenleme:

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,356
İsim
Olcay akbulut
hocam selamlar ben mirage 12 leri aldıktan sonra alfais fan çoklayıcı siparişi verdim şuan sorunsuz şekilde kullanıyorum bi tanesi yalpalama yapıyordu değişim istedim 2-3 hafta sonra oda yalpalama yapıyordu fan konumunu değiştirdim şuan sorunsuz şekilde kullanıyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Hattori Kenzo
Kasanda işlemci hariç kaç fan var?

İşlemci hariç toplam 3 fan varsa bu işini görür.

İşlemci hariç 3ten fazlaysa böyle bir şey alabilirsin.
Hocam şimdi kasanın içini açıp anakarta tekrar baktım. Normalde önde 3 tane rgb hava girişini sağlayan fan var, arkada da 1 tane egzoz fan var. Ama ne hikmetse bunların hepsi 4 pinlik yuvaya girmiş vaziyette. Nasıl bağlamışlar bilmiyorum ama 1 fanlık bir kabloya benzemiyor cha_fan kısmına taktıları yer. Mirage 12 sanırım 3 pinlik, ben hepsini anakarttan tek tek kontrol etmek istiyorum. Böyle bir şansım var mı hocam ?

hocam selamlar ben mirage 12 leri aldıktan sonra alfais fan çoklayıcı siparişi verdim şuan sorunsuz şekilde kullanıyorum bi tanesi yalpalama yapıyordu değişim istedim 2-3 hafta sonra oda yalpalama yapıyordu fan konumunu değiştirdim şuan sorunsuz şekilde kullanıyorum
Hocam bu çoklayıcının bir ucu 4pinlik diğerleri 3pinlik değil mi ? Eğer böyleyse hepsini tek tek anakart üzerinden hızlayıcısını kontrol edebiliyor musunuz ? Linkini yolladığınız aletin 3 tane fan için kapasitesi var değil mi ?

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,356
İsim
Olcay akbulut
Hocam bu çoklayıcının bir ucu 4pinlik diğerleri 3pinlik değil mi ? Eğer böyleyse hepsini tek tek anakart üzerinden hızlayıcısını kontrol edebiliyor musunuz ? Linkini yolladığınız aletin 3 tane fan için kapasitesi var değil mi ?

hocam hepsi 4 pinlik keza mirage 12 lite da 4 pinlik bi fan, evet hepsini anakart üzerinden yönetebiliyorum. evet 3 fanlık

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,013
İsim
Hasan
Çoklayıcıyla hepsini tek tek kontrol edemezsin. Tüm fanları hepsi tek fanmış gibi kontrol edersin. Bi hikmet yok yaptıklarında... Onlar da çoklayıcıyla bağlamışlar kasanın fanlarını birleştirip. Kasanın arkasında fan kontrolcü vardır belki, boşta yer varsa senin kontrolcü almana gerek yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Hattori Kenzo
hocam hepsi 4 pinlik keza mirage 12 lite da 4 pinlik bi fan, evet hepsini anakart üzerinden yönetebiliyorum. evet 3 fanlık
Hocam peki Alfais'in 4 pinlik ucunu sadece anakarta bağlamıyor musunuz, diğer kalanları 3pinlikse; mirage 12'yi nasıl bağlayıp kontrol ettiniz ? Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama bu konular hakkında hiçbir bilgim yok :confused:

Çoklayıcıyla hepsini tek tek kontrol edemezsin. Tüm fanları hepsi tek fanmış gibi kontrol edersin. Bi hikmet yok yaptıklarında... Onlar da çoklayıcıyla bağlamışlar kasanın fanlarını birleştirip. Kasanın arkasında fan kontrolcü vardır belki, boşta yer varsa senin kontrolcü almana gerek yok.
Anladım hocam. Şimdi kasanın arkasına ve önüne baktım ama herhangi bir çoklayıcı bağlamamışlar. Cha_fan kısmına gelen kabloları düzenlemişler sadece. Sanırım psudan gelen 3 kablo var, çünkü mantık olarak ancak öyle idrak edebiliyorum. Öndeki 3 fan ayrı, egzoz fan ayrı, cpu fanı ayrı gibi anladım. Görselleri de şöyle bırakayım.

WhatsApp Image 2022-07-30 at 13.27.02 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-07-30 at 13.27.02.jpeg

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,356
İsim
Olcay akbulut
Hocam peki Alfais'in 4 pinlik ucunu sadece anakarta bağlamıyor musunuz, diğer kalanları 3pinlikse; mirage 12'yi nasıl bağlayıp kontrol ettiniz ? Kusura bakmayın çok soru soruyorum ama bu konular hakkında hiçbir bilgim yok :confused:

Anladım hocam. Şimdi kasanın arkasına ve önüne baktım ama herhangi bir çoklayıcı bağlamamışlar. Cha_fan kısmına gelen kabloları düzenlemişler sadece. Sanırım psudan gelen 3 kablo var, çünkü mantık olarak ancak öyle idrak edebiliyorum. Öndeki 3 fan ayrı, egzoz fan ayrı, cpu fanı ayrı gibi anladım. Görselleri de şöyle bırakayım.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
hocam geri kalanlar 3 pinlik derken 4 pinlik bi port lakin içinde 3 pin var o manada

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Hattori Kenzo
hocam geri kalanlar 3 pinlik derken 4 pinlik bi port lakin içinde 3 pin var o manada
Hocam yani ben şimdi bu anakarta ve bu kasaya 2 fan ve bu linklediğiniz alfaisi alsam, sorunsuz bir şekilde çalışırlar mı ? Hızlarını kontrol edebilir miyim ?

Top Bottom