Neler Yeni

Kur'an-ı Kerim'de Hoşunuza Giden Ayetler

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,457
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Merhabalar. Kur'an'dan bahsedecek olursak günümüzde kullanılan en kısa tanımıyla Kur'an-ı Kerim Müslümanların kendilerine ilahi bir güç tarafından indirildiğine inanılan, Arap edebiyatında önemli yer kaplayan dini bir metindir. Bu edebi metinde bulunan cümlelere de ''ayet'' denmekte. Bugün bu konuda hoşunuza giden ayetleri bizlerle paylaşıp yorumlayabiliriz.

2 şey daha söylemek istiyorum. Arkadaşlar lütfen ayetleri evinizde bulunan Türkçe mealli Kur'an'dan okuyup buraya atarsanız daha güzel olur. Ne de olsa çoğunluğunuz çocukluktan beri geleneksel şekillerde yetiştirilip büyütülen insanlarsınız, evinizde illaki Türkçe meali olan Kur'an vardır. Elinize kitap değsin. Eğer elinizde somut bir şekilde kitap yoksa Google'dan da bakabilirsiniz. Ancak önceliğiniz her zaman kitap olsun.

Öncelikle kendi okuduğum Kur'an Mealinden bahsedeyim. Böyle bir kitabı isteyen varsa diye aşağıya linkini bıraktım.
Kitap tamamen kolay anlaşılır şekilde çevrilmiş ve günümüze göre güzelce düzenlenmiş. Kelimelerin hepsi ayrı renkte, göze hoş görünüyor, misal:
(Kitabın arasından rastgele seçtiğim bir ayet)

وَلِكُلٍّ دَرَجَاتٌ مِمَّا عَمِلُواؕ وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا يَعْمَلُونَ
Yaptıklarına karşılık her biri için dereceler vardır. Rabbin, onların yaptıklarından habersiz değildir.
(En'âm - 132.)

1643166890355.png

Sırada hoşuma giden ayetler var. Onları sizinle paylaşayım. Sizde paylaşmayı unutmayın.

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْاِحْسَانِ وَاٖيتَٓائِ۬ ذِي الْقُرْبٰى وَيَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
Haberiniz olsun ki Allah, size adaleti, iyilik etmeyi ve akrabalara vermeyi emreder, ahlaksızlığı, kötülüğü ve azgınlığı da yasaklar, dinleyip anlayıp tutasınız diye size öğüt vermektedir.
(Nahl - 90.)

وَاِذَا الْمَوْءُ۫دَةُ سُئِلَتْۙ بِاَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْۚ
diri diri gömülene (kız çocuğuna) hangi günahla öldürüldüğü sorulduğu zaman,
(Tekvir - 8,9.)
(Ben bu ayeti ekşi de görmüştüm ne zamandır aklımdadır)

Artı olarak bir de İncil'den hoşuma giden kısmı paylaşayım.
“ ‘Göze göz, dişe diş’ dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin. Size karşı davacı olup mintanınızı almak isteyene abanızı da verin. Sizi bin adım yol yürümeye zorlayanla iki bin adım yürüyün. Sizden bir şey dileyene verin, sizden ödünç isteyeni geri çevirmeyin.”

Son düzenleme:

Cirilla

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Hiçbiri Hoşuma Gitmiyor.
📘👈🏻👉🏻🕳️

Arthur♛Morgan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,583
İsim
sefa korkmaz
İlgilendiği Kategoriler
Red Dead Redemption ve Rockstar ile ilgili her şeye ilgim var
Instagram
sfakorkmaz
Hiçbiri Hoşuma Gitmiyor.
📘👈🏻👉🏻🕳️
Aslında barışçıl, iyiliği savunan emreden, kötülüklerden alıkoymaya çalışan çok fazla ayet var, yani insanın yararına ve iyiliğine olan çok fazla yönlendirme var. Bunlar neden hoşuna gitmez?

Cirilla

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Aslında barışçıl, iyiliği savunan emreden, kötülüklerden alıkoymaya çalışan çok fazla ayet var, yani insanın yararına ve iyiliğine olan çok fazla yönlendirme var. Bunlar neden hoşuna gitmez?
Sunulma Biçimi.

DefKot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,804
İsim
DefKot
Merhabalar. Kur'an'dan bahsedecek olursak günümüzde kullanılan en kısa tanımıyla Kur'an-ı Kerim Müslümanların kendilerine ilahi bir güç tarafından indirildiğine inanılan, Arap edebiyatında önemli yer kaplayan dini bir metindir. Bu edebi metinde bulunan cümlelere de ''ayet'' denmekte. Bugün bu konuda hoşunuza giden ayetleri bizlerle paylaşıp yorumlayabiliriz.

2 şey daha söylemek istiyorum. Arkadaşlar lütfen ayetleri evinizde bulunan Türkçe mealli Kur'an'dan okuyup buraya atarsanız daha güzel olur. Ne de olsa çoğunluğunuz çocukluktan beri geleneksel şekillerde yetiştirilip büyütülen insanlarsınız, evinizde illaki Türkçe meali olan Kur'an vardır. Elinize kitap değsin. Eğer elinizde somut bir şekilde kitap yoksa Google'dan da bakabilirsiniz. Ancak önceliğiniz her zaman kitap olsun.

Öncelikle kendi okuduğum Kur'an Mealinden bahsedeyim. Böyle bir kitabı isteyen varsa diye aşağıya linkini bıraktım.
Kitap tamamen kolay anlaşılır şekilde çevrilmiş ve günümüze göre güzelce düzenlenmiş. Kelimelerin hepsi ayrı renkte, göze hoş görünüyor, misal:
(Kitabın arasından rastgele seçtiğim bir ayet)

وَلِكُلٍّ دَرَجَاتٌ مِمَّا عَمِلُواؕ وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا يَعْمَلُونَ
Yaptıklarına karşılık her biri için dereceler vardır. Rabbin, onların yaptıklarından habersiz değildir.
(En'âm - 132.)

Sırada hoşuma giden ayetler var. Onları sizinle paylaşayım. Sizde paylaşmayı unutmayın.

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْاِحْسَانِ وَاٖيتَٓائِ۬ ذِي الْقُرْبٰى وَيَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
Haberiniz olsun ki Allah, size adaleti, iyilik etmeyi ve akrabalara vermeyi emreder, ahlaksızlığı, kötülüğü ve azgınlığı da yasaklar, dinleyip anlayıp tutasınız diye size öğüt vermektedir.
(Nahl - 90.)

وَاِذَا الْمَوْءُ۫دَةُ سُئِلَتْۙ بِاَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْۚ
diri diri gömülene (kız çocuğuna) hangi günahla öldürüldüğü sorulduğu zaman,
(Tekvir - 8,9.)
(Ben bu ayeti ekşi de görmüştüm ne zamandır aklımdadır)

Artı olarak bir de İncil'den hoşuma giden kısmı paylaşayım.
“ ‘Göze göz, dişe diş’ dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin. Size karşı davacı olup mintanınızı almak isteyene abanızı da verin. Sizi bin adım yol yürümeye zorlayanla iki bin adım yürüyün. Sizden bir şey dileyene verin, sizden ödünç isteyeni geri çevirmeyin.

Son düzenleme:

stizzy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,309
İsim
stizzy
وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ اُمَّةٌ يَدْعُونَ اِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِؕ وَاُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.

Ali İmran 104.
Bu ayeti ne zaman duysam tüylerim diken diken oluyor ve gözlerim ağlamaklı mı diyeyim soğukta sulanırya o tarzda birşeyler oluyor.

Alfha13

80+ Silver
اِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذٖي خَلَقَۚ

Yaratan Rabbinin adıyla oku / Alak 1

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
١﴾ وَالْعَصْرِۙ ﴿٢﴾ اِنَّ الْاِنْسَانَ لَف۪ي خُسْرٍۙ ﴿٣﴾ اِلَّا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ

Asr Suresi'nin anlamı hayat felsefemdir.

Asr Suresi 1-3 Ayet.

Asr´a yemin olsun ki,

insan mutlaka bir ziyandadır.

Ancak iman edenler, salih amel (iyi işler) işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye eden ve sabrı tavsiye edenler bunun dışındadır.

Ayriyetten:,
"Allah yolunda öldürülenlere 'ölüler' demeyin. Bilâkis onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz. (Bakara Suresi 154. Ayet)

Son düzenleme:

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Rum Suresi, 58. ayet: Andolsun, Biz bu Kur'an'da insanlar için her örneği gösterdik. Şüphesiz, sen onlara bir ayetle geldiğin zaman, o inkar edenler, mutlaka: "Siz ancak muptil olanlardan başkası değilsiniz" derler.

Top Bottom