Neler Yeni

Kur'an-ı Kerim'de Hoşunuza Giden Ayetler

Basar Masunatı Görüpte. basiret Sanii görmezse pek bir yaramaz gereksiz konuma düşer.
Kimsenin büyük patlama ile derdi yok ki. Aslında inanmamanın sebebide kanıtsızlık değil ki.
Hayvani Duyguları Yine aynı şekilde yaşama duygusunu hesapsız olarak istediği içindir.
bunu istediği için Hayvandan bir nevi düşünce olarak farkı kalmaz.
İnsani yönetimlerde dahi kurallar olur. yoksa asla kanıtıda yok yani ortadadır sadece
Allah Bu kadar zeki olmasına rağmen Hayvani duyguları için bu kadar alçalanı uzak tutsun :)

Şüphesiz ki, ayetlerimiz hakkında küfre sapanları ateşe sokacağız. (Ateş, onların) derilerini yakıp kavurdukça, azabı tatsınlar diye (yeni) bir deriyle değiştireceğiz. Şüphesiz ki Allah, (izzet sahibi, her şeyi mağlup eden) Azîz, (hüküm ve hikmet sahibi olan) Hakîm’dir. (4/Nisâ 56)

Son düzenleme:

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
59,901
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Şüphesiz ki, ayetlerimiz hakkında küfre sapanları ateşe sokacağız. (Ateş, onların) derilerini yakıp kavurdukça, azabı tatsınlar diye (yeni) bir deriyle değiştireceğiz. Şüphesiz ki Allah, (izzet sahibi, her şeyi mağlup eden) Azîz, (hüküm ve hikmet sahibi olan) Hakîm’dir. (4/Nisâ 56)
Yaptığın ayet paylaşımı için teşekkür ederim, yukarı da söylediğin şeyleri anlamadım ama zaten konuyla alakası yok, o yüzden ayeti alıntıladım sadece.

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,736
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Dinlere veya farklı inançlara saygısızlık
cringe mesaj boşverin burda ne yazıyordu diye

Son düzenleme:

Alfha13

80+ Silver
Basar Masunatı Görüpte. basiret Sanii görmezse pek bir yaramaz gereksiz konuma düşer.
Kimsenin büyük patlama ile derdi yok ki. Aslında inanmamanın sebebide kanıtsızlık değil ki.
Hayvani Duyguları Yine aynı şekilde yaşama duygusunu hesapsız olarak istediği içindir.
bunu istediği için Hayvandan bir nevi düşünce olarak farkı kalmaz.
İnsani yönetimlerde dahi kurallar olur. yoksa asla kanıtıda yok yani ortadadır sadece
Allah Bu kadar zeki olmasına rağmen Hayvani duyguları için bu kadar alçalanı uzak tutsun :)
Türkçe left chat.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Yasin 26,27. (Kavmi onu öldürdüğünde kendisine): “Cennete gir!” denildi. O da, “Keşke kavmim, Rabbimin beni bağışladığını ve beni ikram edilenlerden kıldığını bilseydi!” dedi.

ali1907qw

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Muhammet Ali Ağı
Merhabalar. Kur'an'dan bahsedecek olursak günümüzde kullanılan en kısa tanımıyla Kur'an-ı Kerim Müslümanların kendilerine ilahi bir güç tarafından indirildiğine inanılan, Arap edebiyatında önemli yer kaplayan dini bir metindir. Bu edebi metinde bulunan cümlelere de ''ayet'' denmekte. Bugün bu konuda hoşunuza giden ayetleri bizlerle paylaşıp yorumlayabiliriz.

2 şey daha söylemek istiyorum. Arkadaşlar lütfen ayetleri evinizde bulunan Türkçe mealli Kur'an'dan okuyup buraya atarsanız daha güzel olur. Ne de olsa çoğunluğunuz çocukluktan beri geleneksel şekillerde yetiştirilip büyütülen insanlarsınız, evinizde illaki Türkçe meali olan Kur'an vardır. Elinize kitap değsin. Eğer elinizde somut bir şekilde kitap yoksa Google'dan da bakabilirsiniz. Ancak önceliğiniz her zaman kitap olsun.

Öncelikle kendi okuduğum Kur'an Mealinden bahsedeyim. Böyle bir kitabı isteyen varsa diye aşağıya linkini bıraktım.
Kitap tamamen kolay anlaşılır şekilde çevrilmiş ve günümüze göre güzelce düzenlenmiş. Kelimelerin hepsi ayrı renkte, göze hoş görünüyor, misal:
(Kitabın arasından rastgele seçtiğim bir ayet)

وَلِكُلٍّ دَرَجَاتٌ مِمَّا عَمِلُواؕ وَمَا رَبُّكَ بِغَافِلٍ عَمَّا يَعْمَلُونَ
Yaptıklarına karşılık her biri için dereceler vardır. Rabbin, onların yaptıklarından habersiz değildir.
(En'âm - 132.)

Sırada hoşuma giden ayetler var. Onları sizinle paylaşayım. Sizde paylaşmayı unutmayın.

اِنَّ اللّٰهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْاِحْسَانِ وَاٖيتَٓائِ۬ ذِي الْقُرْبٰى وَيَنْهٰى عَنِ الْفَحْشَٓاءِ وَالْمُنْكَرِ وَالْبَغْيِۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
Haberiniz olsun ki Allah, size adaleti, iyilik etmeyi ve akrabalara vermeyi emreder, ahlaksızlığı, kötülüğü ve azgınlığı da yasaklar, dinleyip anlayıp tutasınız diye size öğüt vermektedir.
(Nahl - 90.)

وَاِذَا الْمَوْءُ۫دَةُ سُئِلَتْۙ بِاَيِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْۚ
diri diri gömülene (kız çocuğuna) hangi günahla öldürüldüğü sorulduğu zaman,
(Tekvir - 8,9.)
(Ben bu ayeti ekşi de görmüştüm ne zamandır aklımdadır)

Artı olarak bir de İncil'den hoşuma giden kısmı paylaşayım.
“ ‘Göze göz, dişe diş’ dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin. Size karşı davacı olup mintanınızı almak isteyene abanızı da verin. Sizi bin adım yol yürümeye zorlayanla iki bin adım yürüyün. Sizden bir şey dileyene verin, sizden ödünç isteyeni geri çevirmeyin.”
Elif. Lâm. Râ.1 (Bu), Allah’tan başkasına ibadet etmemeniz için doğru hüküm veren, her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış, sonra da açıkça ortaya konulmuş bir kitaptır.2 (De ki:) “Şüphesiz ki ben O’nun tarafından size (gönderilmiş) bir uyarıcıyım ve müjdeciyim.

grasdiyas

80+ Silver
nisa 34 hariç hoşuma gidiyor türkçe olarak okuyorum hala

Dahası  
Reaksiyon skoru
162
İsim
kucuk nibba
karınlarımızı dövmemizi öğütlediği ayet en iyisi

Bura.K

80+ Silver
"Göğüsünün daraldığını biliyoruz,
Andolsun sana itham ettikleri çirkin, iğrenç, intcitici sözler yüzünden canının sıkıldığını biliyoruz.
Andolsun, yüreğinin sıkıldığınıda biliyoruz."
(...)
Hicr Suresi 97. Ayet

3-5 ayet daha varda, en çok bu etkiliyor beni. Biraz daha uzun açıklaması olan bir ayet, kısalttım sadece.

FurkanIIy

80+ Bronze
Rum suresi 1-5 çok muhteşem geliyordu. Ta ki gerçeği öğrenene kadar...

Top Bottom