Neler Yeni

Yardım Laptop Isınma Sorunu

4hmet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ahmet
Herkese selamlar, elimde Dell Vostro 3590 bir laptop var. Bu laptopta oyun oynamak istediğim zaman tek fan olduğu için yeterince soğutamıyor. Dolayısıyla ısınınca -zaten çok fps alamıyorum ama- fps kaybı ve takılmalar yaşıyorum. Küçük çaplı bir araştırma yaptım. Ekran kartları gömülü olunca değiştirilemiyormuş. Benim laptopumun ekran kartı gömülü sanırım tam bilmiyorum. Yani ekran kartı ile ilgili bir yükseltme yapabilir miyim? Çünkü sadece soğutucu alırsam yeterli olmaz diye düşünüyorum. Laptop düşük sıcaklıktayken bile bir oyuna girdiğimde ekran kartını çok tüketiyor. Ekran kartının özelliklerine biraz baktım (Radeon 610) tam anlayamadım ama 20 küsür nanometreyi gördükten sonra düşük segment olduğunu anladım. Bu ekonomide laptopumu değiştirmeden daha basit yollarla sorunu çözmeyi istiyorum ama illaki değiştirmem gerekirse bu laptopu satıp masaüstü bir bilgisayar alırım. Onun için de ayrı bir başlık açarım sonra. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Yardımcı olabileceğinizi düşündüm, o yüzden burada sormak istedim. Laptop ile daha fazla detay öğrenmek isterseniz, beni yönlendirirseniz, ayrıca benim göz ardı ettiğim başka sorunlar varsa bilgilendirirseniz de çok sevinirim. Önerilere açığım, şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,146
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Termal macunu değiştir. MX-4 veya Thermal grizzy öneririm.

Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Tufan Umur BOY

İntel 5200u işlemcili bilgisayarım son zamanlarda çok aşırı kasmaya başlamıştı. Ani fps dropları filan.Ram 16 yaptım. Yine düzelmedi temizlettim düzelmedi. Sonra termal macun ile ilgili olduğu ile ilgili videolar izledim. Amatörce çekilen videolarda Thermal Grizzly Kryonaut Extreme 14,2 W/m*k bu termall macun ile uygulama yapıldığında ciddi ısı düşüşleri gördüm. Aldım uyguladım. Sonuç 5200u işlemcili bir laptop artık işe yarıyor. :)

4hmet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ahmet
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplarınız için teşekkür ederim. 8 GB ekstra ram ve soğutucu stant almayı düşünüyorum. Ayrıca termal macunu da yenileyeceğim. Sizce ekran kartını ve işlemciyi değiştirmeden bu şekilde rahatça günümüz oyunlarını oynayabilir miyim? Yoksa illaki masaüstü bir bilgisayar mı gereklidir?
İşlemler bittiğinde;
İşlemci: Intel Core i5-10210U
Ekran kartı: Radeon 610
Ram : 16 GB DDR4
+ Soğutucu stant

HmzaY

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,146
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Cevaplarınız için teşekkür ederim. 8 GB ekstra ram ve soğutucu stant almayı düşünüyorum. Ayrıca termal macunu da yenileyeceğim. Sizce ekran kartını ve işlemciyi değiştirmeden bu şekilde rahatça günümüz oyunlarını oynayabilir miyim? Yoksa illaki masaüstü bir bilgisayar mı gereklidir?
İşlemler bittiğinde;
İşlemci: Intel Core i5-10210U
Ekran kartı: Radeon 610
Ram : 16 GB DDR4
+ Soğutucu stant
Hangi oyunları oynadığınıza göre değişir. Ama bence yeni cihaz imkanınız varsa yeni cihaza geçin, bir çok güncel oyunu oynatmaz radeon610 valorantta bile 1080p de 40 fps alıyor.

4hmet

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Ahmet
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bazı laptoplarda ekran kartı yükseltme yapılabiliyormuş sanırım. Benim laptopun ekran kartını yükseltebilir miyim?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,186
Üyeler
146,655
Son üye
acdrion
Top Bottom