Neler Yeni

Lexar NM790 Soğutuculu Fiyat Performans SSD

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Doğan Aksüt
Merhaba, SSD araştırırken karşılaştım PCIe Gen4x4 olup 1TB, 2TB ve 4TB kapasite seçeneklerine; 7400MB/s okuma ve 6500MB/s yazma hızlarına; 1TB: 1000TBW, 2TB: 1500TBWve 4TB: 3000TBW dayanıklılık güçlerine sahip. Soğutucu bloğunun bulunması da ayrıca güzel bir özellik fiyatı muadil SSD'lere göre daha uygun 1TB seçeneği 2.670₺. Ürün hakkında düşünceleriniz nedir ? Sizce de fiyat performans oranı yüksek bir SSD değil mi ?

Nevfel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Turhan Işık
Dram yok hbm var.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,922
İsim
Hasan
Yakın zamanda değil belki 1-2 aya kadar.
O zamana kadar her şeyin fiyatı değişir. Alacağın zaman konu açarsan yardımcı oluruz. Dramsiz SSD'ye bu kadar para vermeye gerek yok bu gibi daha kaliteli ssd'ler varken.

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Doğan Aksüt
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O zamana kadar her şeyin fiyatı değişir. Alacağın zaman konu açarsan yardımcı oluruz. Dramsiz SSD'ye bu kadar para vermeye gerek yok bu gibi daha kaliteli ssd'ler varken.

DDR5 sisteme geçeceğim DRAM ile HBM arasındaki farkı bilmiyorum açıklar mısınız ? ilerde konuyu gören olursa her şeyi tek bir konudan öğrensin.

Nevfel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Turhan Işık
DDR5 sisteme geçeceğim DRAM ile HBM arasındaki farkı bilmiyorum açıklar mısınız ? ilerde konuyu gören olursa her şeyi tek bir konudan öğrensin.
DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD gerçekleştirmek için HMB (Bilgisayar Bellek Tamponu) teknolojisi geliştirildi. HMB teknolojisi, ana belleğin (DRAM) bir bölümünü kendininmiş gibi kullanır ve DRAM'li bir SSD'ye eşdeğer performansa ulaşılmasını mümkün kılar.

Ana bilgisayardaki sürücü ve SSD arasında işbirliği gerekli olduğundan, önyükleme ve bağlantı için Kioxia tarafından HMB protokolleri geliştirildi ve bu teknoloji PCIe SSD arayüz standardı NVMe 1.2'ye dahil edildi.

HMB teknolojisine sahip DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD modelleri arasında Kioxia BG serisi ve Samsung 980 yer alıyor.

Geleneksel SSD (sol) ve HMB-SSD (sağ): HMB-SSD, SSD üzerinde DRAM yerine ana bilgisayar DRAM'in bir bölümünü kullanır.

Geleneksel SSD (sol) ve HMB-SSD (sağ): HMB-SSD, SSD üzerinde DRAM yerine ana bilgisayar DRAM'in bir bölümünü kullanır.

Dahası  
Reaksiyon skoru
50
İsim
Doğan Aksüt
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD gerçekleştirmek için HMB (Bilgisayar Bellek Tamponu) teknolojisi geliştirildi. HMB teknolojisi, ana belleğin (DRAM) bir bölümünü kendininmiş gibi kullanır ve DRAM'li bir SSD'ye eşdeğer performansa ulaşılmasını mümkün kılar.

Ana bilgisayardaki sürücü ve SSD arasında işbirliği gerekli olduğundan, önyükleme ve bağlantı için Kioxia tarafından HMB protokolleri geliştirildi ve bu teknoloji PCIe SSD arayüz standardı NVMe 1.2'ye dahil edildi.

HMB teknolojisine sahip DRAM'siz, yüksek performanslı, tek paket SSD modelleri arasında Kioxia BG serisi ve Samsung 980 yer alıyor.

Geleneksel SSD (sol) ve HMB-SSD (sağ): HMB-SSD, SSD üzerinde DRAM yerine ana bilgisayar DRAM'in bir bölümünü kullanır.'in bir bölümünü kullanır.

Bilgilendirme için teşekkür ederim peki şuan kullandığım JAMESDONKEY JD1024 1TB SSD DRAM mi kullanıyor yoksa HMB mi ben sitesini bulamadım bu konu da da yardımcı olur musunuz ?

Nevfel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Turhan Işık
Bilgilendirme için teşekkür ederim peki şuan kullandığım JAMESDONKEY JD1024 1TB SSD DRAM mi kullanıyor yoksa HMB mi ben sitesini bulamadım bu konu da da yardımcı olur musunuz ?
Hbm yeni bir teknoloji sayılır. Sizdeki model muhtemelen dramless diye geçen kendi tampon cache'ini kullanan bir model.

Bunu anlamak için ssd'ye büyük bir dosya aktarın. 20-30 saniye sonra - modele göre değişir- cache dolacak ve hız 100-200 mb civarlarına düşecektir. Dram olsaydı vadedilen hızları uzun süre koruyabiliyor. Okumada çok problem olmuyor ama iş yazmada ortaya çıkıyor.

Top Bottom