Neler Yeni

Lossless Scaling Fps düşürüyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
himmet arda sargın
Herkese merhaba bugün DA youtube videosundan görerek losseless scaling uygulamasını satın aldım . alırken büyük hevesle aldım çünkü sistemim eskidiği için artık çok eski oyunlarda bile fps problemi yaşıyorum.
Sorunum şu uygulamanın vaadettiği şey fpsi neredeyse 2ye katlayacağı fakat ben programı aktif ettiğim anda fps'im 20lere çöküyor ve acayip bi şekilde oynanılamaz hale geliyor(gta5 ve fifa22).
sistemim hp omen 17 laptop i7 8700 gtx 1050ti 16gb ram yardımcı olursanız sevinirim
teşekkürler

Ekler

• resim_2024-07-07_224130887.png
    resim_2024-07-07_224130887.png
    22.6 KB · Hit: 954

XLostR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
285
İsim
Lost Cuk
Bir tane sürümü vardı losslessın (2.8.1 olması lazım) onu kullandığımda bende de uygulama kendini kapatıyordu. Başka sürüm indirince düzeldi
2.9 sürümü yüklü olan.
1720440012313.png

MMTKR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
MEHMET TURKMEN
nvidia geforce açık ondan dolayı yapıyor olabilir mi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

hayır hocam pencerelide açıyorum
Hocam biraz kurcalamanız lazım bende aynı sorunla karşılaştım kare oluşturmayı kapalı tutun ölçeklemeyi amf fsr yapın 8 e çekin oyundaki donmaları engelliyor valorant fps sayacında farkı görebiliyorsunuz ayrı yeten sebebi nedir bilmem görsel olarak daha bir hoş geldi gözüme belki pisikolojik throttlestop bu programıda kullanmanı tavsiye ederim masa üstüne çıkar programı aç şu şekile getir sadece iki tiki kaldır ısınma durumunda frekans hızlarını düşürüyor bunun önüne geçiyor (oluşabiliecek herhangi bir sorundan ben sorumlu değilim YTD :))
ve en önemlisi ATLAS OS özeleştirilebilir windows gibi düşünün ama açık akynaklı ve windowsun performası düşüren bütün özeliklerini sondaradan kapatıyor enegeliyor bende 8 yıllık PC i5 7. nesil RX550 bu şekilde 60 fps (VALO İÇİ FPS SAYACI 100 ÜSTÜ ÖLÇÜM YAPIYOR lossless 60 fps stabil ölçüyor.) stabil valorarant oynuyorum

??? ATLAS OS BU SÜRÜMDE MİCROSFT STOREYİ BOZUYOR
AYRICA BKZ bunuda inceleyebilirsiniz
1720440633291.png

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
himmet arda sargın
Ben rx560 ile elden ringi bu uygulama sayesinde 60 fps oynuyorum bende sıkıntı çıkmadı.
batman arkham knight'da denedim bugün normalde 30 fps sabit oynuyorum oyunu gayet akıcı bir şekilde fakat uygulamayı açınca 10 20 fpsler e düşüp acayip bir şekilde kasıyor anlayamadım

DarkLife

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet Sakarya
Shadow of the tomb raider ile test yaptım rx 6700xt ekran kartım var ultra ayarlarda 100-140 arası fps alıyordum. Uygulamayı açıp frame gen ve fsr aktif ettiğimde 240-260 fpslere çıktı akıcılık sorunu vs hissetmedim Fakat prime videodan dizi izleyemiyorum 4k upscale yapayı denedim siyah ekran alıyorum ve fps 30-45 oluyor masaüstünde anime 4k vs modlarını da denedik beceremedim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
himmet arda sargın
Shadow of the tomb raider ile test yaptım rx 6700xt ekran kartım var ultra ayarlarda 100-140 arası fps alıyordum. Uygulamayı açıp frame gen ve fsr aktif ettiğimde 240-260 fpslere çıktı akıcılık sorunu vs hissetmedim Fakat prime videodan dizi izleyemiyorum 4k upscale yapayı denedim siyah ekran alıyorum ve fps 30-45 oluyor masaüstünde anime 4k vs modlarını da denedik beceremedim.
sadece videoda gösterilen ayarları mı yaptın ? ekstra bir ayar yaptın mı ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Serhad Kaşıkcı
*Korsanı desteklemiyorum*
Bu uygulamaya para vermeden önce internetten indirdim ve açtım ama Steam üzerinden indirmediğimi farketti. Bu sorunu çözüp uygulamayı açtım ve 2 oyunda denedim ama etkiyi göremedim, dediğiniz gibi kasmaya başladı. Bu programı kullanan her gördüğüm şahısta aynı sorun oluyor. Fps düşüyor ve oyun akıcılığını yitiriyor. İlk denememde bende de aynısı oldu. Sonra ertesi gün bir daha denedim ve sonunda uygun ayarları buldum. Açınca akıcılığı fark edebiliyordum ve input lag aşırı seviyelerde değildi. Sonrasında Steam üzerinden satın aldım.

En akıcı yakalama API seçeneği DXGI.
VRR desteğini açın. Ölçekleme kısmını kapatın. LSFG 2.1 ile x2 modunda kullanın. FPS çok düşerse performans modunu açın. "İşaretçiyi sınırla", "FPS Göstergesi" ve "Yırtılmalara İzin Ver" ayarları haricini de açmayın. Pencere seçenekleri kısmı otomatik ve en boy oranı seçeneği halinde kalsın.

Önemli: Bu program 30 fps aldığınız bir durumda 60FPS yapamaz. Uygulama çalışmaya başladığında oluşturulan sanal karelerin araya serpiştirilebilmesi ve yeni sanal kareler oluşturulabilmesi için GPU ve CPU'nuz ekstra yüke girecektir. CPU ve GPU kullanımı artıracağı için oyun içi fps düşmesi normaldir. Ciddi Fps düşüyorsa performans modunu da deneyin.
Örnek fps senaryoları: 30 fps alıyorsanız 17-20 fps civarına kadar düşer, belki daha fazla. 40fps alıyorsanız oyun içinden fps limitini 40fps yapın ve x2 modunda uygulamayı çalıştırın. 56-60 FPS civarını görebilirsiniz, ama sihir yapmasını beklemeyin 45-50fps civarını da görmeniz olasıdır. 75 fps alıyorsanız 60fps'e düier ve x2 ile 120fps olur. 75fps ile x3 çalıştırırsanız benim deneyimlerime göre 50fps'e düşüyor ve 150fps oluyor.
Oynadığınız oyunun ağırlığına göre mod seçmeyi unutmayın. 30fps altında stabil ve tatmin edici seviyede çalışmadığını söylememe gerek kalmamıştır galiba. Buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim.

F4thcq

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Fatih Çaylı
Dostlar, öncelikle uygulama vram kullanıyor, yani her yöntemi denediniz, yine de kasıyor ise sorun vraminiz yetmediği içindir.

Ölçekleme modlarını kesinlikle kapatın, FSR veya DLSS tam olarak işe yaramaz, çünkü oyuna entegre olması gerekir, ama yineden sisteminiz çok kötü ise oyunun çözünürlüğünü düşürün, uygulamadan girip açın FSR veya DLSS'i, bu şekilde o DLSS veya FSR'ı düzgünce kullanabilirsiniz. Buna sol altta bi ok var ona basın, anlık olarak uygulama ne yaptığını gösteriyor. Ama yinede ben ölçekleme modlarını kullanmanızı önermiyorum, zaten bir çok oyunda var FRS ve DLSS.

Herneyse Frame Gen kısmında kesinlikle performans tikini açın, kapalı iken:
-Uygulama ekran da ki belirli alanları analiz ediyor, örneğin çim, gökyüzü gibi. Bu gibi alanların çözünürlüğünü düşürüp ekrana getirmeye çalışıyor. Daha sonra bu işlenmiş görüntüye de Frame Gen uyguluyor.
Bunu AMD Software kullananlar bilicektir. Ama yinede bu özellik iyi çalışmıyor bir çok oyunda. Sebebide oyuna entegre olmadığı için.

Bura da yapılan hata, performans modunun DLSS veya FSR da ki gibi görüntüyü bozacağı, lagı arttıracağı düşüncesine kapılmak. Hayır tam tersi, sadece o çimen ve benzeri alanlarda yaptığı şeyi yapmadan direkt ekrandaki görüntüye frame gen uyguluyor.

Eğer apu işlemci veya laptop kullanıyorsanız ve o 10-15 fps kaybını istemiyorsanız şu yöntemi uygulabilirsiniz:
-Uygulama içinde programı hangi ekran kartı üzerinden kullabileceğinizi seçebiliyorsunuz. Uygulamayı dahili grafik kartından, oyunu da harici grafik kartından çalıştırırsanız o 10-15 FPS kaybını yaşamayacaksınız, ama yinede işlemciye yük bineceği için 2-3 fps kaybedebilirsiniz ve işlemciniz bayağı ısınabilir, iyi bir soğutma sisteminiz yoksa bu yöntemi uygulamayın.

Sonuç olarak, ölçekleme modlarını kullanmayın, frame gen de performans modunu açın, DXGI kullanın, işaretçiyi sınırla özelliğini açın, çoklu ekran modunu açın(alt+tab vesayre yaptığınızda program kapanmayacaktır), yırtılmalara izin ver'i kullanın, lagı düşürür, onun dışında ki ayarları açmayın bence, sağlıklı çalışmıyor.

Artı olarak arkadaşlar uygulama zaten çok ucuz, korsana başvurmayın. Bu tarz yazılımsal bir desteği size ne nvdia nede amd sunuyor (evet uygulama amd'nin açık kaynak kodlarını kullanılarka geliştirildi fakat, amd kanadın da bu özelliği sadece 6000 ve 7000 serisinde Software üzerinde kullabilirsiniz ama bu uygulama entegre kartlar da bile çalışıyor) Sonuç olarak, yararlı uygulama, frame gen modları geliştikçe gelişecektir, yapımcıya teşekkürler, destek olalım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
964,838
Üyeler
152,342
Son üye
slayer721