Neler Yeni

[Makale] İşlemcilerin Sonundaki Harfler Ne Anlama Gelir?

Rich Kedy

80+ Bronze
Selamlar!
Bugün İntel işlemcileri sonunda yazan harfler ne anlama geliyor sorusuna bir makale ile yanıt vereceğim.
Lafı çok uzatmadan başlayalım!

K ve X:
Sonunda K ve X olan işlemcilerin çarpan kilitleri açıktır yani Overclock yapılabilir. Farkları; sonu X ile biten işlemcilerin Pin sayısı ve GHz değerleri K işlemcilere göre daha fazladır. Sonunda harf olmayan işlemcilerle farkı çarpan kilitlerinin açık olmasıdır bide GHz değerleri çok az yüksektir.

HQ: Sonu HQ ile biten işlemciler notebooklarda olur. Çarpan kilitleri kapalıdır Overclock yapamazsınız. Açılımı High Quality'dir. Diğer işlemcilere göre farklı üretiliyor sanırım tam bilmiyorum.

M - Q: Sonu M-Q olan işlemciler de notebooklarda olur. Bunun açılımı da "Medium Quality"dir. Buna da Overclock yapamazsınız. HQ serisinin bir alt modeli gibi düşünün.

U: Sonu U ile biten işlemciler de notebooklarda olur. Açılımı "Ultra Low"dur. Amaç enerji tasarrufunu çok düşük tutmak amaçlanmıştır. Bu yüzden GHz değerleri düşüktür. Overclock yapılamaz.

P: Sonu P ile biten işlemciler sadece 6. Nesilde mevcuttur. Ve bu işlemcilerde grafik birimi kısılmıştır. Örnek vermek gerekirse; İ3 6100 ile İ3 6098p'yi ele alırsak, İ3 6100 HD 530 grafik birimine sahip, İ3 6098p ise HD 510'na sahip.

F: Sonu F ile biten işlemcilerde grafik birimi yoktur. Örneğin; İ3 10100f, İ5 10400f.

KF: K, ibaresi işlemcinin çarpan kilidinin açık olduğunu yani Overclok yapılabildiğini gösteriyor, F ibaresi ise grafik birimi bulunmayan işlemci anlamına geliyor, yani sonu KF ile biten işlemcilerde hem çarpan kilidi açıktır, hemde grafik birimi bulunmamaktadır. Yani bu da KF işlemcilerin K ibaresi taşıyan işlemcilerden daha ucuz olduğunu gösterir.

H: Sonu H ile biten işlemciler o işlemcinin normal haline göre daha yüksek performanslıdır, fakat daha çok ısınırlar, genellikle laptoplarda kullanılır.

M: Sonu M ile biten işlemciler o H serisinin bir alt modelidir, yani normal performans veriyor diyebiliriz. Genellikle laptoplarda kullanılırlar.

NOT: M-Q'da normalde arada çizgi yoktur, fakat forum bunu küfür olarak algılıyor.

Evet dostlar makalem bu kadardı, umarım beğenmişsinizdir!
İyi Forumlar!
Sağlıcakla Kalın!
Kaynak:

Son düzenleme:

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Selamlar!
Bugün İntel işlemcileri sonunda yazan harfler ne anlama geliyor sorusuna bir makale ile yanıt vereceğim.

K ve X:
Sonunda K ve X olan işlemcilerin çarpan kilitleri açıktır yani Overclock yapılabilir. Farkları; sonu X ile biten işlemcilerin Pin sayısı ve GHz değerleri K işlemcilere göre daha fazladır. Sonunda harf olmayan işlemcilerle farkı çarpan kilitlerinin açık olmasıdır bide GHz değerleri çok az yüksektir.

HQ: Sonu HQ ile biten işlemciler notebooklarda olur. Çarpan kilitleri kapalıdır Overclock yapamazsınız. Açılımı High Quality'dir. Diğer işlemcilere göre farklı üretiliyor sanırım tam bilmiyorum.

**: Sonu ** olan işlemciler de notebooklarda olur. Bunun açılımı da "Medium Quality"dir. Buna da Overclock yapamazsınız. HQ serisinin bir alt modeli gibi düşünün.

U: Sonu U ile biten işlemciler de notebooklarda olur. Açılımı "Ultra Low"dur. Amaç enerji tasarrufunu çok düşük tutmak amaçlanmıştır. Bu yüzden GHz değerleri düşüktür. Overclock yapılamaz.

P: Sonu P ile biten işlemciler sadece 6. Nesilde mevcuttur. Ve bu işlemcilerde grafik birimi kısılmıştır. Örnek vermek gerekirse; İ3 6100 ile İ3 6098p'yi ele alırsak, İ3 6100 HD 530 grafik birimine sahip, İ3 6098p ise HD 510'na sahip.

İyi Forumlar!
Sağlıcakla Kalın!
Biraz daha detay olsa daha iyi olurdu bence, af, xt, f, h gibi.

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
F ve KF harflerini açıklamayı unutmuşsun. Eklersen güzel olur. M.Q serisi de var.

Serhat ''FurBauZz''

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
694
İsim
Serhat Akdemir
Selamlar!

K ve X:

M - Q: Sonu M-Q olan işlemciler de notebooklarda olur. Bunun açılımı da "Medium Quality"dir. Buna da Overclock yapamazsınız. HQ serisinin bir alt modeli gibi düşünün.

NOT: M-Q'da normalde arada çizgi yoktur, fakat forum bunu küfür olarak algılıyor.

İyi Forumlar!
Sağlıcakla Kalın!
Kaynak:
Eline sağlık kötü değil ama daha önceden detaylı yapılmışı vardı.

Rich Kedy

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,581
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538
Eline sağlık.

Rich Kedy

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

lerensavasl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,224
İsim
Eren Savaş
i5 8250u işlemcimin temel hızı 1.8 yazmasına rağmen 2,9 - 3 bandında kullanıyorum. Sanırım hız değerlerinden ziyade, başka birşeylerden ötürü pil tasarruflu.

Ekler

• dddd.png
    dddd.png
    35.5 KB · Hit: 109

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
Onu zaten açıkladım da arasına çizgi koymak zorunda kaldım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hemen ekliyorum.
Benim yazıma da sansür uygulayınca aslında koyduğunu fark ettim.

Rich Kedy

80+ Bronze
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
962,550
Üyeler
151,916
Son üye
ksmcnnsl
Top Bottom