Neler Yeni

Mavi Ekran Mavi Ekran Hatası-minidump dosyaları mevcut

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Semih Eminoğlu
Sürekli mavi ekran hatası alıyorum bunun %99 oyundayken oluyor, bazen mavi ekran şeklinde oluyor bazen ise sadece oyundan atma şeklinde. RAM'lerden şüphelendim ve Win+r çalıştır komutuyla mdsched yazarak "Windows bellek tanılama" başlattım, donanımsal sorun ile karşılaştığını raporladı ancak RAM'leri tek tek çıkararak taradığımda bir sorunla karşılaşmadım. Sanki sorun anakartın ilk slotunda gibi geldi ama şu an ilk slot boş bir şekilde 3 RAM ile kullanıyorum ve hala mavi ekran hatası alıyorum. Sorunun yazılımsal olabileceğini düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Sistem özellikleri:
NVIDIA GeForce GTX 1650.
AMD Ryzen 5 5600X.
Corsair venegance RGB Pro 8 GB 3600MHz X4 (32 GB)
ASUS Prime B450M-A II.
Minidump:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,491
İsim
Emre Zengin
Sürekli mavi ekran hatası alıyorum bunun %99 oyundayken oluyor, bazen mavi ekran şeklinde oluyor bazen ise sadece oyundan atma şeklinde. RAM'lerden şüphelendim ve Win+r çalıştır komutuyla mdsched yazarak "Windows bellek tanılama" başlattım, donanımsal sorun ile karşılaştığını raporladı ancak RAM'leri tek tek çıkararak taradığımda bir sorunla karşılaşmadım. Sanki sorun anakartın ilk slotunda gibi geldi ama şu an ilk slot boş bir şekilde 3 RAM ile kullanıyorum ve hala mavi ekran hatası alıyorum. Sorunun yazılımsal olabileceğini düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Sistem özellikleri:
NVIDIA GeForce GTX 1650.
AMD Ryzen 5 5600X.
Corsair venegance RGB Pro 8 GB 3600MHz X4 (32 GB)
ASUS Prime B450M-A II.
Minidump:
Corsair'ın yazılımı kaldırır mısın hocam? Bütün hatalarda o var çünkü. Sorun donanımsal olmayabilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Semih Eminoğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tamam, şu an şehir dışındayım ilgilenicem dönünce. Kaldırıp tekrar kurmam mı gerekiyor? İlgilendiğin için de çok teşekkür ederim ayrıca.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,491
İsim
Emre Zengin
Tamam, şu an şehir dışındayım ilgilenicem dönünce. Kaldırıp tekrar kurmam mı gerekiyor? İlgilendiğin için de çok teşekkür ederim ayrıca.
Önemli değil hocam. Direkt kaldır hocam. Sorunun tekrardan olup olmayacağını görelim.

Lunchx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
830
İsim
Hasan Ciftci
Önemli değil hocam. Direkt kaldır hocam. Sorunun tekrardan olup olmayacağını görelim.
Hocam konu ile alakasiz fakat bende mavi ekran yasiyordum rgb fusion 2.0 dan kaynakli sorun tekrardan indirince yine mavi ekran aliyorum, artik hicbir zaman kullanamaz miyim rgb fusion u ?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,491
İsim
Emre Zengin
Hocam konu ile alakasiz fakat bende mavi ekran yasiyordum rgb fusion 2.0 dan kaynakli sorun tekrardan indirince yine mavi ekran aliyorum, artik hicbir zaman kullanamaz miyim rgb fusion u ?
Eğer dosyalarını komple kaldırıp tekrardan kurduğun halde mavi ekran yemeye devam ediyorsan benim bildiğim başka bir çözüm yok hocam.

Lunchx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
830
İsim
Hasan Ciftci
Eğer dosyalarını komple kaldırıp tekrardan kurduğun halde mavi ekran yemeye devam ediyorsan benim bildiğim başka bir çözüm yok hocam.
Peki hocam cok tesekkur ederim iyi gunler.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Semih Eminoğlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Uzun bi aradan sonra merhaba, dediğiniz gibi corsairın uygulamasını sildikten sonra arada sırada mavi ekran yemeye devam ettim.Bugün ise yeni ekran kartı aldım ve oyundayken bi anda dondu oyundan attı ve ard arda 4-5 kere mavi ekran yedim. Şu soruna artık kökten bi çözüm bulmak istiyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Minidump dosyası en üstteki mesajda mevcut.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,491
İsim
Emre Zengin
Uzun bi aradan sonra merhaba, dediğiniz gibi corsairın uygulamasını sildikten sonra arada sırada mavi ekran yemeye devam ettim.Bugün ise yeni ekran kartı aldım ve oyundayken bi anda dondu oyundan attı ve ard arda 4-5 kere mavi ekran yedim. Şu soruna artık kökten bi çözüm bulmak istiyorum, yardımcı olabilirseniz sevinirim. Minidump dosyası en üstteki mesajda mevcut.
Yeni Minidump dosyalarını gönderir misin?

Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Semih Eminoğlu
Yenilerini yüklemek istediğmde şöyle diyor

Ekler

• resim_2023-09-21_105926429.png
    resim_2023-09-21_105926429.png
    6.1 KB · Hit: 23

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,491
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,491
İsim
Emre Zengin
Hataların bir tanesinde Memory Management vermiş. Bunu ikinci plana atalım. Detaylarda Emülatör gibi bir şey kurmuşsun sanırım. Bu dediklerimi yapar mısın?
BIOS güncellemesi için:
1) Öncelikle elinde bir tane 8 ya da 16 GB'lık bir flash bellek olsun. Belleği FAT32 olarak biçimlendirin.
2) Buradan 4204 BIOS'unu indirin hocam. https://www.asus.com/tr/motherboard...ii/helpdesk_bios/?model2Name=PRIME-B450M-A-II
3) Sonra indirdiğiniz dosyayı klasöre çıkartın, klasöre çıkarttıktan sonra PRIME-B450M-A-II-ASUS-4204.CAP adlı dosyayı flash belleğin içine atın.
4) Flash belleğin içine attıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve delete tuşu ile BIOS'a girin. Girdikten sonra Advanced Moda (F7) geçin. Geçtikten sonra üst tarafta Tool sekmesini göreceksin ona tıkla. Tıkladıktan sonra Asus Ez Flash 3 Utility olacak ona da tıkla. Gelen ekranda flash belleğini seç ve içindeki PRIME-B450M-A-II-ASUS-4204.CAP adlı dosyayı seçip BIOS'u güncelleyin.
Not: BIOS güncelleme sırasında elektrik kesilmesin ve flash bellek yerinden oynamasın.

- BIOS'u güncelledikten sonra Ez Mode aktif iken ekranın sol altında D.O.C.P yazan yer göreceksin. Onu Profile 1 olarak ayarla. Ondan sonra F7 tuşu ile Advanced Mod'a geç. Geçtikten sonra Advanced sekmesine tıkla ve oradan CPU Configurationu seç. Oradan SVM Mode yazanı Enabled yapıp F10 ile kaydedip çık.

Bu işlemlerden sonra da tekrardan mavi ekran verirse gönder Minidump dosyalarını bakalım.

Top Bottom