Neler Yeni

Mavi Ekran Hatası

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Baturhan Coşkun
Instagram
baturhancoskun
Bilgisayarımda 2 aya yakın süredir mavi ekran hatası yaşıyorum.
Sistem özelliklerim şunlar;
MSI A320M Pro-VH Plus.
AMD Ryzen 3 1200.
2X G.Skill Ripjaws 8 GB 2400MHz CL15 soğutuculu.
MSI Aero GTX 1050 Ti 4 GB
WD Blue 1TB 7200RPM 64MB önbellek.
Thermaltake 450W PSU.
Tek RAM varken sorunlar başladı ancak ondan sonra ikinci bir RAM aldım sorunlar çoğaldı. RAM testini Memtest86 ile yaptım, Windows'un kendi RAM testi uygulaması ile de yaptım RAM'lerde herhangi bir sıkıntı yok. Mavi ekran aldığımda çoğu zaman hata kodu bile almıyorum, ne yaparken hata kodu aldığım tamamen değişiyor, bazen oyun oynarken bazen ise Discord'ta arkadaşlarla konuşurken, bazen de tarayıcıda durduk yere. Bilgisayara format atmaya üşendiğim için sıfırladım her şey temizlendi ancak sorunu tekrar yaşıyorum. Sorun nedir acaba? Not: Driver'ları her zaman güncel tutarım onlarda bir sorun yok. BIOS güncel ve herhangi bir overclock da yapmadım.
Son olarak minidump dosyaları: https://drive.google.com/open?id=1-BwbRYsbPxxfGYaDsxKaJp38zq1RrRCP teşekkürler.

Valkry

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
360
İsim
Hasan TEKİNER
Şöyle bişey buldum belki yardımı dokunur.

Ekler

• Screenshot_20200424-032711.png
    Screenshot_20200424-032711.png
    309.5 KB · Hit: 127

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Şöyle bişey buldum belki yardımı dokunur.
Doğru olabilir. Benim aldığım Gskill Ripjaws 3200 Mhz'lik ram'de de mavi ekran hatası çıkıyordu. 2933 Mhz'ye düşürünce düzeldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bilgisayarımda 2 aya yakın süredir mavi ekran hatası yaşıyorum.
Sistem özelliklerim şunlar;
MSI A320M Pro-VH Plus.
AMD Ryzen 3 1200.
2X G.Skill Ripjaws 8 GB 2400MHz CL15 soğutuculu.
MSI Aero GTX 1050 Ti 4 GB
WD Blue 1TB 7200RPM 64MB önbellek.
Thermaltake 450W PSU.
Tek RAM varken sorunlar başladı ancak ondan sonra ikinci bir RAM aldım sorunlar çoğaldı. RAM testini Memtest86 ile yaptım, Windows'un kendi RAM testi uygulaması ile de yaptım RAM'lerde herhangi bir sıkıntı yok. Mavi ekran aldığımda çoğu zaman hata kodu bile almıyorum, ne yaparken hata kodu aldığım tamamen değişiyor, bazen oyun oynarken bazen ise Discord'ta arkadaşlarla konuşurken, bazen de tarayıcıda durduk yere. Bilgisayara format atmaya üşendiğim için sıfırladım her şey temizlendi ancak sorunu tekrar yaşıyorum. Sorun nedir acaba? Not: Driver'ları her zaman güncel tutarım onlarda bir sorun yok. BIOS güncel ve herhangi bir overclock da yapmadım.
Son olarak minidump dosyaları: https://drive.google.com/open?id=1-BwbRYsbPxxfGYaDsxKaJp38zq1RrRCP teşekkürler.
Gskill ile Ryzen anlaşamıyor galiba. Benim anakart da MSI'nin başka modeli. Ram frekansını düşürünce mavi ekran hataları bitti.

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Ram frekansını yavaş yavaş düşürüp dene aynı sorun bi arkadaşımda vardı anakartla ram birbirine uyuşmuyor galiba

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Baturhan Coşkun
Instagram
baturhancoskun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Doğru olabilir. Benim aldığım Gskill Ripjaws 3200 Mhz'lik RAM'de de mavi ekran hatası çıkıyordu. 2933 Mhz'ye düşürünce düzeldi.

Gskill ile Ryzen anlaşamıyor galiba. Benim anakart da MSI'nin başka modeli. RAM frekansını düşürünce mavi ekran hataları bitti.
Dediğiniz gibi RAM'in 2400 mhz desteği var ama 2133 mhz'de kullanınca sorun düzeldi, artık mavi ekran almıyorum ancak düşük frekansta kullanmak kötü şuan. Bunu nasıl halledebilirim bir çözümü yok mu? Daha önce tek RAM kullanırken tam frekansında çalışıyordu ve problem yoktu, ikinci RAM'i almadan hemen önce problemler başladı ve ikinci RAM ile beraber sorunlar devam ediyor. Tekrar yüksek frekansında nasıl kullanabilirim?

Son düzenleme:

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Dediğiniz gibi RAM'in 2400 mhz desteği var ama 2133 mhz'de kullanınca sorun düzeldi, artık mavi ekran almıyorum ancak düşük frekansta kullanmak kötü şuan. Bunu nasıl halledebilirim bir çözümü yok mu? Daha önce tek RAM kullanırken tam frekansında çalışıyordu ve problem yoktu, ikinci RAM'i almadan hemen önce problemler başladı ve ikinci RAM ile beraber sorunlar devam ediyor. Tekrar yüksek frekansında nasıl kullanabilirim?
O konu hakkında bilgim yok. Abdullah, satın alırken sormak gerektiğini yazmıştı. Ryzen işlemcilere rastgele ram takılması doğru değilmiş. Uyumsuzluk sorunu yaşanıyormuş. Dün gece birkaç değişiklik yapıp denedim, yine hata verdi. XMP özelliğini açmazsam, benim ram frekansı da 2133 Mhz oluyor. XMP2'yi açtığım zaman 2933 Mhz'ye yükseliyor. Eğer yapmadıysanız, ram frekansını Auto'da bırakın. XMP2 açık olsun. Ben de 1 tane ram var. Uyumluluk listesindeki ramlerden bulamadım. Ram bozuk olsaydı iade edebilirdik. Bios güncellemesini bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Baturhan Coşkun
Instagram
baturhancoskun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O konu hakkında bilgim yok. Abdullah, satın alırken sormak gerektiğini yazmıştı. Ryzen işlemcilere rastgele RAM takılması doğru değilmiş. Uyumsuzluk sorunu yaşanıyormuş. Dün gece birkaç değişiklik yapıp denedim, yine hata verdi. XMP özelliğini açmazsam, benim RAM frekansı da 2133 Mhz oluyor. XMP2'yi açtığım zaman 2933 Mhz'ye yükseliyor. Eğer yapmadıysanız, RAM frekansını Auto'da bırakın. XMP2 açık olsun. Ben de 1 tane RAM var. Uyumluluk listesindeki ramlerden bulamadım. RAM bozuk olsaydı iade edebilirdik. Bios güncellemesini bekleyeceğiz gibi görünüyor.
Sistemim donanım arşivinin topladığı V3 sistem, yeni aldığım RAM ise zaten olan RAM'in birebir aynısı. Uyumsuzluk olması imkansız.

Ekran Alıntısı.PNG

BIOS'ta RAM hızımı 2400'e ayarladım ve öyle çalışıyor olarak gözükürken neden Windows hızı 1200 gösteriyor bilginiz var mı?

Baihu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
815
İsim
Selim Tüylü
Sistemim donanım arşivinin topladığı V3 sistem, yeni aldığım RAM ise zaten olan RAM'in birebir aynısı. Uyumsuzluk olması imkansız.

Alıntıyı görüntüle
BIOS'ta RAM hızımı 2400'e ayarladım ve öyle çalışıyor olarak gözükürken neden Windows hızı 1200 gösteriyor bilginiz var mı?
Bilgim yok. Bazı sitelerde, frekansın yarısını gösterdiğini yazmışlar. Benim de 2133 Mhz görünüyor. Cpu-Z programında 1066 Mhz, bios'ta 2933 Mhz. Ramlerin üzerindeki hızlar, overclock hızları mı emin değilim. Bugün yeni bios güncellemesini yaptım, yine değişiklik olmadı. Süresi geçmeseydi iade edecektim. Anakart'tan mı, ram'den mi, işlemci'den mi anlamadım. Kafam şuan çorba gibi. İngilizce bilmediğim için araştıramıyorum. Çevirilerle doğru düzgün anlaşılmıyor.

Top Bottom