Neler Yeni

Merhaba. Gerçekten bilen arkadaşlardan sistem tavsiye talebimdir.

UnkBoss

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
83
İsim
Anıl Bostancı
https://www.sinerji.gen.tr/Pc-Toplama/Config/84KEYUCD
Tabi ki de benden önce davranan hocalarım gibi R9 7900
Ekran kartı rx7900 "16GB" nitro+ 4070'den çok daha güçlü testlerine bakabilirsiniz
Diğer parçalar için linke bakabilirsiniz
Fiyat biraz fazla aştı biliyorum ama diğer önerilen sistemlerden çok farklı olduğunu düşünüyorum eğer seçtiğim parçalarda daha iyi alternetifi varsa düzeltebilirsiniz.

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
584
İsim
Baran Kut
bu işlemci ile sadece oyun mu oynanıyor sen bir render al
Hocam render alınacaksa 7800X3D niye alıyorsun ki?

1000 TL farkı çok galiba senin için 😅
:kekw: hocam ürünlerdeki farka bakmadın herhalde. 500gb ssd ile 1TB ssdyi, 5200Mhz CL40 16Gb ram ile 6000Mhz CL30 32Gb rami, 4070 Super ile 4060 Ti ekran kartını, Thermalright kule tipi ile Rampage kule tipi soğutucuyu eşit keseye koyuyorsun. "1000 TL" fark diyip de geçilecek bir konu değil bu. Ciddi bir performans kaybı var ortada. Lütfen sistem önerirken önce bir göz atın. Bilmeden, öğrenmeden kafanıza göre tavsiyeler veriyorsunuz.

oyunda işlemciye max %50 kullanıyorsun o zaman tabi 240mm yeter %100 kullandığın zaman yetecek mi ?
Hocam sen hangi işlemciyi her zaman %100 de kullandın? Durmaksızın render alıyorsanız 7800x3d niye tercih ediyorsunuz?
Onu da geçtim 7800x3d sağlam kule tipi ile bile termal limitin altında kalabilirken 360mm ve üstü sıvı soğutma dayatması neden?
i7-i9 işlemciler veya 7950x vs. de bunu söyleseniz gayet anlaşılır bir durum ama taş çatlasa 80w tüketen bir işlemciye bunu demek çok alakasız.

Olm degisikmisiniz? Tavsiye başkam derken kavgaya şahit oldum.
Bu forum bazen böyle hocam :kekw: karşıya kafamızdaki fikri yedirmeden bitmiyor kavga.
Mesaj otomatik birleştirildi:

toplam: 49k. degisiklikler yapilabilir.
Güzel seçimler. Bir soğutucuya çok güvenemedim aslında kağıt üzerinde Peerless Assassin'e benziyor ama testte görmek lazım tabi.

Son düzenleme:

ConquerorXIV

80+ Gold
Hocam render alınacaksa 7800X3D niye alıyorsun ki?

:kekw: hocam ürünlerdeki farka bakmadın herhalde. 500gb ssd ile 1TB ssdyi, 5200Mhz CL40 16Gb ram ile 6000Mhz CL30 32Gb rami, 4070 Super ile 4060 Ti ekran kartını, Thermalright kule tipi ile Rampage kule tipi soğutucuyu eşit keseye koyuyorsun. "1000 TL" fark diyip de geçilecek bir konu değil bu. Ciddi bir performans kaybı var ortada. Lütfen sistem önerirken önce bir göz atın. Bilmeden, öğrenmeden kafanıza göre tavsiyeler veriyorsunuz.

Hocam sen hangi işlemciyi her zaman %100 de kullandın? Durmaksızın render alıyorsanız 7800x3d niye tercih ediyorsunuz?
Onu da geçtim 7800x3d sağlam kule tipi ile bile termal limitin altında kalabilirken 360mm ve üstü sıvı soğutma dayatması neden?
i7-i9 işlemciler veya 7950x vs. de bunu söyleseniz gayet anlaşılır bir durum ama taş çatlasa 80w tüketen bir işlemciye bunu demek çok alakasız.

Bu forum bazen böyle hocam :kekw: karşıya kafamızdaki fikri yedirmeden bitmiyor kavga.

Güzel seçimler. Bir soğutucuya çok güvenemedim aslında kağıt üzerinde Peerless Assassin'e benziyor ama testte görmek lazım tabi.
240mm almak ölü yatırım olarak görüyorum çünkü, eninde sonunda yetmeyecek ve zaten sistemle ucuza gelmiyor dışardan alıp takmak daha mantıklı

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
584
İsim
Baran Kut
240mm almak ölü yatırım olarak görüyorum çünkü, eninde sonunda yetmeyecek ve zaten sistemle ucuza gelmiyor dışardan alıp takmak daha mantıklı
Dışarıdan alıp takmak doğru daha mantıklı ama bence 3d işlemciler bu şekilde devam edecekse (düşük wattlarda yüksek oyun performansı) 240mm 1 jenerasyon daha götürür gibi. Sonrası için bir şey diyemem tabi çünkü her jenerasyon sıcaklıktan çok performans ön plana alınıyor sıvı soğutma popülaritesinden dolayı.

Dediğim gibi rendersa işiniz 7700, 7900, 7950x vs gidilmeli bence. 7800x3d daha oyun/3d performansına odaklı bir işlemci.

ConquerorXIV

80+ Gold
Dışarıdan alıp takmak doğru daha mantıklı ama bence 3d işlemciler bu şekilde devam edecekse (düşük wattlarda yüksek oyun performansı) 240mm 1 jenerasyon daha götürür gibi. Sonrası için bir şey diyemem tabi çünkü her jenerasyon sıcaklıktan çok performans ön plana alınıyor sıvı soğutma popülaritesinden dolayı.

Dediğim gibi rendersa işiniz 7700, 7900, 7950x vs gidilmeli bence. 7800x3d daha oyun/3d performansına odaklı bir işlemci.
7800x3d sonsuza kadar kullanılmayacak herhalde değil mi ? her zaman ileriye dönük almak lazım ve ort. 240mm oyun için bile yeterli gibi gözüksede sıcak çalışıyor, bana göre 70 derece üstü sıcaktır.

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
435
İsim
oguz kagan
İlgilendiği Kategoriler
pc toplama. hazır sistemler
Discord
kaan8765
Kanka bunun anakartı iyi değil diyorlardı ; biostar markası iyi değilmiş

Aaa gerçekten bu kadar fark var mı aralarında ; 7900 işlemci tabanlı fps oyunlarında uçurur o zaman 7800xx3D ye göre ; bak yine kafam karıştı bugün söyleyeceğim PC yi
hocam siz vallaha araştırma yapmayın biostar iyi markadır 7800x3d de en güçlü oyun işlemcisidir eğer sadece oyun oynayacaksan benim attığım sistemi al

Dediğim gibi kanıt gösterene kadar tikime kadar yolun var dostum. Ülkeye adalet geldiğinde vatan hainliğinden idam edilecek / hırsızlıktan hapse girecek kişilerin başında geliyorsun. Engeli çakıp yoluma devam ediyorum. Klasik forum troll'ü.

Tüm uzmanlar 240mm önerirken herifin yaptığı yoruma bak. Sırf forumda binlerce mesajı var diye kendini dahi sanan dolandırıcılar asla bitmeyecek galiba. Kanıt isteyince de cevabı " anan baban sana terbiye vermedi mi " oluyor. Üniversite sınavında 800K yapmış bir gencin max bilimsel tartışması.
hocam otizim haplarınızı aldıktan sonra mesaj yazarsanız forum çok daha sağlıklı bir yer olabilir

ConquerorXIV

80+ Gold
Olm degisikmisiniz? Tavsiye başkam derken kavgaya şahit oldum.
Kavgalık bir durum yok herkes kendinine göre doğruları savunuyor. 240mm aio almak bana göre ölü yatırım o işlemciye ayıp kısaca, yine boş yere uyarı yedim ama o şahsın peşini bırakmıcam fazla ileri gitti.

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
584
İsim
Baran Kut
7800x3d sonsuza kadar kullanılmayacak herhalde değil mi ? her zaman ileriye dönük almak lazım ve ort. 240mm oyun için bile yeterli gibi gözüksede sıcak çalışıyor, bana göre 70 derece üstü sıcaktır
Bütçe uygunsa tabi ki de ileriye dönük olması önemli. O konuda katılıyorum size. Hem oyun oynanıp hem render yapmak isteniyorsa daha iyi ve daha kaliteli bir sıvı soğutma veya render performansı daha yüksek bir işlemci tercih edilebilir.
bana göre 70 derece üstü sıcaktır.
Bana göre de sıcaktır ama her zaman her oyunda görülen bir derece de değil bu. Cyberpunk, Cities Skylines gibi oyunlarda işlemciye yük bindiğinde 70 üstü görürken Assassin's Creed,Hogwarts Legacy gibi oyunlarda o dereceleri görmüyor bile.
70 üstü olan oyunların bir çoğunda da sürekli orada kalmıyor tabi, altına da iniyor tabi soğutma da sağlam bir soğutma olması lazım.

Kendimden örnek vereyim mesela Cyberpunk'ta 4k'da her şey açık bir şekilde en yüksek 72 gördüm o da oyunu durdurduğum an anlık yükseldi ve düştü. Manor Lords oynadım geçen mesela onda en yüksek 75 derece gördüm ki işlemciye yük bindiren oyun tarzlarındandır. Genel olarak 65-75 arası gitti onda da.

Assassin's Creed Mirage oynadım yakın zamanda. Ne işlemci, ne de ekran kartı 60 derece üstünü zorladı. Sinematik yüklemelerinde veya loading ekranlarında bile 62 falan anlık gördüm. Hogwarts Legacy 55'lerde geziyordu.

Yani benim soğutma öyle muhteşem bir soğutma değil. Bazı 240mm sıvı soğutmalara denk geliyor sanırsam. Misal sentetik testlerde PBO ayarı undervolt vs. her şey ayarlanmış şekilde 4.9Ghz'de 84 derecelere kadar çıkıyor. Sağlıklı değil ama olur da kısa süreli render gerekirse işimi rahatlıkla görür.

Uzun süreli render düşünseydim kesinlikle 360mm kovalardım. Deepcool Mystique , Arctic Freezer III falan alırdım. Zaten render alacak olsaydım da render performansı daha başarılı bir işlemciyi tercih ederdim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
CtrlAltDefeat
hocam siz vallaha araştırma yapmayın biostar iyi markadır 7800x3d de en güçlü oyun işlemcisidir eğer sadece oyun oynayacaksan benim attığım sistemi al

hocam otizim haplarınızı aldıktan sonra mesaj yazarsanız forum çok daha sağlıklı bir yer olabilir
Birkaç gönderide daha bilmeden yorum yapıp insanları yanlış yönlendirdiğini görmüştüm hep aklıma max futbolcu profilli hesap zekası geliyordu, doğrulamış oldun dostum.

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
435
İsim
oguz kagan
İlgilendiği Kategoriler
Discord
kaan8765
Birkaç gönderide daha bilmeden yorum yapıp insanları yanlış yönlendirdiğini görmüştüm hep aklıma max futbolcu profilli hesap zekası geliyordu, doğrulamış oldun dostum.
bilmeden yorum yaptığımı kat ettiğin bi yer gösterir msisn senin gibi cahil değilim benim futbol profilime laf edeceğine kendinkine bak istersen bi tane 1 fidan koymuşsun millete laf ediyorsun

Dahası  
Reaksiyon skoru
47
İsim
CtrlAltDefeat
bilmeden yorum yaptığımı kat ettiğin bi yer gösterir msisn senin gibi cahil değilim benim futbol profilime laf edeceğine kendinkine bak istersen bi tane 1 fidan koymuşsun millete laf ediyorsun
"7800X3D'ye thermalright aqua elite 240mm yetmez, sen çok bilmişsin" diyen herifi savundun, kanıt ortada.

Bana hakaret eden vatan haini dolandırıcıya haddini bildirdim diye " otizm haplarınızı alın " diyen babam mıydı? bir de kanıt istiyor utanmadan.

kaşmerli oguz

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
435
İsim
oguz kagan
İlgilendiği Kategoriler
Discord
kaan8765
"7800X3D'ye thermalright aqua elite 240mm yetmez, sen çok bilmişsin" diyen herifi savundun, kanıt ortada.
çunkü o adam haklı aç bakayım cinebach 1 saatlik test yetecek mi

Bana hakaret eden vatan haini dolandırıcıya haddini bildirdim diye " otizm haplarınızı alın " diyen babam mıydı? bir de kanıt istiyor utanmadan.
vatan haini dolandırıcı ne alaka awhehfuywgfuwgfyuwfefefefefefefefeefefeff

ConquerorXIV

80+ Gold
çunkü o adam haklı aç bakayım cinebach 1 saatlik test yetecek mi

vatan haini dolandırıcı ne alaka awhehfuywgfuwgfyuwfefefefefefefefeefefeff
başka verecek cevabı yok kendini tanımlıyor

kurt pp si görünce tutuşan korkaklardan olduğu için boş sallıyor yazık...

bu arada arkadaşlar forumda vatan haini, hırsız ve dolandırıcı gibi iftiralar söylemenin cezası bir uyarı ve sizde haklı olduğunuz halde uyarı alıyorsunuz yani olur ya bunun gibi çocuklar size böyle cevap verirse sizde uyarı yiyorsunuz bilginiz olsun.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,480
Üyeler
142,136
Son üye
tosbik762
Top Bottom