Neler Yeni

Rehber Milli Savunma Üniversitesi sınavı nedir?

Değerli dostlar merhaba,

Bu konu son zamanlarda pek çok yerde karşıma çıktığı için değinme gereği duydum. MSÜ sınavı tam açılımı Milli Savunma Üniversitesi olan ülkenin subay & astsubay ihtiyacını karşılamak amacıyla ÖSYM bünyesinde düzenlenen bir sınavdır. Bu sınav doğrultusunda puanı yeten, tercih yapan şahıslar mülakatlara girmeye hak kazanır. Bu mülakatlar temmuz / Ağustos aylarında gerçekleştirilir. Ardından süreç her harp/meslek yüksek okuluna göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin. Hava Harp Okulu adayları ÖSU (öğrenci seçme uçuşunu) adlı uygulamaya tabii tutulurlar. Az önce yazdıklarım MSÜ mantığını kavrayabilmek adına kısa bir özet şeklindeydi. Şimdi ise asıl değinmek istediğim konuya geliyorum: Hedefinde subaylık, astsubaylık olmayan şahıslar anlık kararlar ile sınav sonrası puanlar açıklanıp tercih dönemi başladığında tercih yapmamalı. bunun temelinde çok basit bir sebep yatıyor: Heves. Askeri hayat anlık hevesle altından kalkabileceğiniz bir durum değil arkadaşlar. Hele ki söz konusu mülakatlarda (sağlık mülakatı, fiziki yeterlik testi (fyt), Sözlü/Yazılı mülakatlar [HHO için Psikomotor ve ÖSU dahil]) edinilen sonuç özellikle sağlık mülakatında edinilen sonuç hayal kırıklığına uğratabiliyor. Örneğin bunun için MSÜ hedefleyen kişiler çok daha önceden MSB sağlık yönetmeliğini çevrelice okuyup, anlaşmalı hastanelerde muayene olup bir engelinin olup/olmadığını öğreniyor. Öte yandan hevesle tercih yapan kişiler (çoğunlukla) böyle bir şeyden haberdar olmadıkları için tercih yaparken mevcut sağlık durumlarını dikkate almayıp, elenip yaptıkları tercihle puanların değişmesine neden olabiliyor. Elbette puanların değişmesi 5-10 kişiyle olan bir durum değil ki zaten acaba tutar mı diye boşa tercih yapan ya da az önce belirttiğim durumdaki kişilerin yaptıkları tercih sayıları bir hayli fazla günümüzde. Nihayete gelecek olursam: Elbette hedefi, hayali olan çalışmalı. Anlık hevesle bir anda vatan aşkına tutuşup tercih yapan, şu an tsk bünyesinde görev yapan çok kıymetli tanıdıklarım var ancak böyle bir hedefiniz yoksa hedefi olan kişilerin geleceğini yapacağınız tercihle olumsuz etkilenebileceğini unutmayın. Bindelik küsurat dahi bir soruyla bir seneye mal olabiliyor. İyi sosyaller dilerim.

Batuw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,059
İsim
Batuhan
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları
Bu sene msuye girip subay olmak istiyorum çok doğru konusmussun cansın

Batuw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,059
İsim
Batuhan
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları
Detaysız olmuş hocam. Test aşamaları detaylandırılabilir.
Sinavlar haricî iki mulakat + sağlık testleri var dostum
1- FYT fiziksel yeterlilik testi 100 üzerinden degerlendirilir adp nin yüzde 35 ini etkiler
2- sözlü mülakat diksiyon ve genel kültür ölçülür adp nin yüzde 20 sini olustururur
Bu iki mulakat sonucu yks sınavınız yüzde 45 adp belirler ve sonucu olarak adpniz belli olur sağlık testlerine girersiniz ve gecerseniz adpsi yuksekten aza doğru asker adayları çağırılır

uydu3

80+ Silver
MSÜ'de yabancı diller bölümü diye bir bölüm var bu bölüme gidebilmek için tytye mi girmek gerekiyor ayt mi?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
MSÜ'de yabancı diller bölümü diye bir bölüm var bu bölüme gidebilmek için tytye mi girmek gerekiyor ayt mi?
MSÜ Yabancı diller bölümü (MSÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Kuleli Yerleşkesi) Harp okullarının hazırlık sınıfına hizmet etmekte. Ayrı bir bölüm kapsamına girmiyor.

uydu3

80+ Silver
MSÜ Yabancı diller bölümü (MSÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Kuleli Yerleşkesi) Harp okullarının hazırlık sınıfına hizmet etmekte. Ayrı bir bölüm kapsamına girmiyor.
Hocam NATO gibi yerlerde görev almak için ne yapabiliriz benim alanım dil ne yapabilirim?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam NATO gibi yerlerde görev almak için ne yapabiliriz benim alanım dil ne yapabilirim?
NATO'da görev almak için çok çeşitli yollar var mütercimlik vb. ancak NATO'da ülkemiz tarafından görevlendirilen bir çok görevli TSK bünyesindeki subay/astsubaylar oluyor.

uydu3

80+ Silver
NATO'da görev almak için çok çeşitli yollar var mütercimlik vb. ancak NATO'da ülkemiz tarafından görevlendirilen bir çok görevli TSK bünyesindeki subay/astsubaylar oluyor.
Peki subay astsubay birisinin natoda görev alması zor bir süreç mi?

Peki subay astsubay birisinin natoda görev alması zor bir süreç mi?
İnanın pek bir fikrim yok. Çevremde NATO 'da görev alan olmadı ancak elbette zorlu olan yanları olacaktır.

Top Bottom