Neler Yeni

Yardım monitör yenileme hızı düşüşü

DarkWob

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Sadık Sefa
Merhaba,

Dell Alienware AW2724HF monitörünü 3-4 aydır kullanıyorum, belki daha uzun süredir. Dün Left 4 Dead 2 oyununu herkese açık sunucularda oynarken FPS'in 165 olduğunu fark ettim. Bu durum bana çok garip geldi çünkü daha önce 300 FPS alıyordum. Oyun ayarlarını kontrol ettim ve bir sorun olmadığını, 300 FPS aldığım ayarların geçerli olduğunu gördüm. Daha sonra performans testi yaparken "winsat formal" komutunu kullandım ve ekrandaki farenin yenileme hızından kaynaklı tuhaf hareket ettiğini fark ettim. Bu durumu çok fazla umursamadım, performans testinden kaynaklı olduğunu düşündüm. Birkaç oyun daha oynadıktan sonra, Windows'un grafik ayarlarından yenileme hızımın kaç Hz olduğuna bakmak istedim ve 165 Hz olduğunu gördüm. Bu, bana verilen maksimum Hz değeriydi. Normalde 365 Hz kullandığım monitörümün neden 165 Hz verdiğini anlayamadım. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Monitör, DP 1.4 sürümüne sahip ve ikinci yuvaya takılı. Aslında bazı şüphelerim vardı çünkü ekranda bazen görüntü parçalanmaları oluyordu ama monitör kaynaklı olduğunu düşünmüyordum. Ayrıca sadece Valorant oynarken yaşadığım bir sorun vardı; oyunu kapattığımda genellikle bir siyah ekran gelir ve masaüstüne geçer. Ancak bende bu süreç iki kere oluyor ve ikinci olduğunda milisaniyelik bir yeşil ekran görünüyor ve düzeliyor. Bu durumu hep ekran kartına bağlamışımdır.

Sistem Bileşenlerim:

• AMD Ryzen 9 5950X
  • EVGA RTX 3070
  • G.Skill 32 GB RAM
  • WD Black 1 TB SSD
  • WD Red 2 TB HDD
  • MSI X-Pro X570 Anakart
Yardımcı olabilecek herhangi bir bilgiye sahip olan var mı? Teşekkürler.

DarkWob

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Sadık Sefa
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhabalar, monitöre faktörü reset atın 365 hz oldu fakat bu sefer ilk dediğim sorun ortaya çıktı ekranda sanki yırtılmalar gibi eski televizyon efekti var ya böyle belirli bir bölgede parçalanmalar öyle bir şey olmaya başladı 365 hz alınca , daha sonra 165 hz aldım ve tekrar 365 hz yapınca sorun düzeldi nedeni nedir ?

Top Bottom