Neler Yeni

Msi meg ace x570 açılmama hatası

Dahası  
Reaksiyon skoru
28
İsim
Furkan Güneş
Merhaba arkadaşlar. Mobilden yazıyorum, hatalarımı mazur görün 🙂

Benim 1 yıldır başıma bela olan bir sorun var: Bilgisayar ilk açılışında sorun çıkarıyor. Birkaç kapatıp açmayla düzeliyor.

Detaylara gelirsek; gece boyu kapalı kalan bilgisayarı sabah ilk açtığımda ya bios resetlendi diye bir uyarı görüyorum ya da üç kez uzun bip sesinden sonra monitöre hiç görüntü gelmiyor. Birkaç defa kasanın kapatma tuşunu basılı tutup kapatıp tekrar açınca sorun ortadan kalkıyor.

İlk zamanlar ayda birkaç kez olan sorun, son günlerde artık bikgisayarın kapandıktan sonra açılmamasına neden olmaya başladı. Bilgisayarı kapatmaya korkar oldum.

Bios resetlenmesi olayının ("cpu or ram changed" uyarısı verdiği zaman), anakart piliyle alakalı olduğunu düşündüm. Pil değiştim, sorun devam etti. Pilin voltajını ölçtüm, 3v çıktı.

Anakartın 3 kez uzun bip sesinden sonra açılmaması ise ram arızası anlamına geliyormuş. Ram kiti kullandığım için her türlü kombinasyonu denedim. Ram'leri tamamen söküp o şekilde bile çalıştırmaya çalıştım anakartı. Aynı sorun devam etti.

Bu sorun esnasında anakarttaki debug led göstergelerinin birinde DRAM ışığı sürekli yanarken, diğerinde "0d" hata kodu yer alıyordu. Bu sorunlara ait fotoğrafları aşağıya koydum:

20220228_090647.jpg
20220228_090654.jpg

Başka ram deneme şansım yoktu. Araştırmalarıma devam ettim. PSU'da sorun olabileceğini düşündüm. Yeni, çok daha kaliteli PSU'ya geçtim (Gigabyte Aorus P850). Aynı sorun devam etti. Bu noktada sinirlerim iyice tepeme çıktı.

Anakartı söktüm. Bir de ne göreyim? Sıvı soğutmanın anakarta takıldığı kısımlarda sanki sıvı sızmış ve kurumuş gibi bir görüntüyle karşılaştım. Fotoğrafını aşağıya koyuyorum:

20220304_094853.jpg

Meğer kullandığım Arctic Liquid Freezer II 280mm modeli, bir zaman sıvı sızdırmış. Tam cpu pompasının altına denk geldiği için sorunu görmem mümkün olmamış.

Bu anakartta hatalara sebep oluyor tahminimce.

Ben anakartı, ram'i ve soğutucuyu her birini satın aldığım yerlere garanti dahilinde tamir edilmesi için gönderdim (anakartı vatan'a verdim). Her birinin kutusunun içine arıza fotoğraflarını ve notunu ekledim. Bu üç parça da elden geçirilsin. Bakalım ne olacak?

Bu arada özellikle bu "0d" hata kodu için neler söylenmiş neler... Ssd arızası, anakart çipset arızadı, işlemci soketi arızası, işlemci arızası, ekran kartı arızası, ram arızası... Aklınıza ne gelirse hepsi söylenmiş. Hatta bu sorunun aynısını aynı anakartta yaşayan birine "Nazar var" diyen bile olmuş (nazar haktır, inanıyorum, sadece bilgilendirme amaçlı yazdım). Hepsini tek tek nasıl deneyeyim?

Neyse, ürünler servis yolunda. İnşallah sorun çözülerek ürünlere kavuşurum. Süreci sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Benim gibi sorun yaşayan başkalarına yardımcı olmasını umuyorum.

Top Bottom